Jeigu norime merus rinkti tiesiogiai jau per 2011 m. savivaldos rinkimus, Seimas turėtų pabaigti dar praėjusioje kadencijoje pradėtą Konstitucijos keitimo procedūrą, o ne pradėti naują, teigia vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. Premjeras Andrius Kubilius aiškina, kad savivaldoje yra ir didesnių problemų nei tiesioginiai merų rinkimai.
Pasak jo, pradėjus Konstitucijos keitimo procedūrą iš naujo, ji užtruktų ne vieną mėnesį, paskui dar reikėtų priimti atitinkamus įstatymus, todėl iki 2011 m. būtų nelengva viską atlikti.
"Jeigu Seimas eitų tuo keliu, kurį siūlo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (pradėti Konstitucijos keitimo procedūrą iš naujo - ELTA), mano giliu įsitikinimu, tai reikštų, kad 2011-aisiais mes mero tiesioginių rinkimų neturėtume.
Konstitucijos keitimo procesas yra toks, kad tai užtruktų 4-5 mėnesius, po to reikėtų kurti lydinčiuosius įstatymus. Išeitų kurioziška situacija, kai reikia pradėti rinkimų kampaniją, o dar neaišku, kokia tvarka meras bus renkamas ir kokie bus jo įgaliojimai", - sakė R. Palaitis.
Pasak ministro, Seimas pavasario sesijoje turėtų užbaigti Konstitucijos keitimo procesą, kuris buvo pradėtas praėjusioje kadencijoje.
2007 m. Seimas vieną kartą balsavo dėl tiesioginius merų rinkimus numatančios Konstitucijos pataisos, tad dabar būtų likęs dar vienas balsavimas. Norint priimti Konstitucijos pataisą reikia, kad už ją balsuotų daugiau kaip du trečdaliai Seimo narių.
Paklaustas, ar Seime galėtų užtekti balsų Konstitucijos pataisos priėmimui, R. Palaitis sakė, kad pirmiausia reikia priimti politinį sprendimą, kad merai bus renkami tiesiogiai, o tik paskui paprasta balsų dauguma priimamuose teisės aktuose nustatyti, kokios bus funkcijos ir galios.
Praėjusią kadenciją Konstitucijos pataisa nebuvo priimta, nes Seimo nariai nesutarė būtent dėl to, kokius įgaliojimus suteikti tiesiogiai renkamiems merams.
R. Palaitis teigia pritariantis Prezidentės Dalios Grybauskaitės trečiadienį išsakytai pozicijai, kad merus tiesiogiai rinkti reikia jau 2011 metais.
Tuo tarpu Premjeras A. Kubilius apie galimybę rinkti merus tiesiogiai jau ateinančiuose savivaldos rinkimuose kalba atsargiai. Pasak jo, pirmiausia reikėtų įteisinti nuostatą, kad tiesiogiai, ypač kaimo vietovėse, būtų renkami seniūnai, o tiesioginių mero rinkimų klausimas esą nėra svarbiausias.
Premjeras skeptiškai žiūri ir į praėjusios kadencijos Seime svarstytą Konstitucijos pataisą. Jo nuomone, ši pataisa yra pernelyg suvelta.
"Aš vertinu tai, ką esame paveldėję iš ankstesnio Seimo, tą Konstitucijos pataisą, už kurią vieną kartą buvo nubalsuota, kaip pakankamai suveltą ir keliančią daug diskusijų.
Antras dalykas, mūsų partija visada pasisakė už tai, kad savivalda turėtų būti stiprinama nuo pačios apačios, nuo bendruomenių, seniūnų. Mes manome, kad didelė prasmė būtų artimiausiuose rinkimuose įteisinti tiesioginius seniūnų rinkimus.
Būdamas konservatyvių pažiūrų žmogumi, sakau, kad smetoninių laikų savivaldos įstatymas tuo požiūriu man yra sektinas pavyzdys", - aiškino Premjeras.
Nuostata įteisinti tiesioginius merų rinkimus yra įrašyta A. Kubiliaus Vyriausybės programoje, tačiau Premjeras nesiima konkrečiai atsakyti, ar tai bus galima daryti jau per ateinančius savivaldos rinkimus.
"Matau savivaldoje daug kitų svarbių dalykų. Pasaulyje sėkmingai veikia įvairios savivaldos. Galbūt tiesioginiai merų rinkimai ir būtų naudinga, bet žiūrint į savivaldos plėtotę tikrai negalėtume susikoncentruoti vien tik į tai", - aiškino Vyriausybės vadovas.
Ministras Pirmininkas pripažįsta, kad vieningos nuomonės dėl tiesioginių merų rinkimų nėra ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų gretose.
"Asmeniškai aš galvoju, kad Lietuva gali pasirinkti taip, kaip ji nori šioje vietoje. Man labiausiai patiktų Didžiosios Britanijos modelis, kur savivaldos gyventojai patys nusprendžia, kokiu būdu jie nori save toliau valdyti", - teigė A. Kubilius.