Premjeras Andrius Kubilius teigia, jog neskausmingų galimybių susiveržti diržus nebeliko, tenka svarstyti sudėtingus ir socialiai jautrius dalykus.
"Stebuklingų būdų sumažinti skirtumą tarp pajamų ir išlaidų neatrasi. Tą galima pasiekti arba didinant vienus ar kitus mokesčius, arba mažinant išlaidas. Išlaidų mažinime, deja, lengvų ar neskausmingų eilučių nebėra, todėl ir pateikėme visą seriją pasiūlymų nuo pridėtinės vertės mokesčio (PVM), "Sodros" įmokų didinimo, iki viešojo sektoriaus atlyginimų, pensijų, kitų socialinių išmokų mažinimo, pensinio amžiaus ilginimo, savivaldos finansų sutvarkymo, kad ten nebūtų deficitų", - "Žinių radijui" sakė A. Kubilius, kuris trečiadienį pasiūlė profsąjungoms pradėti diskusijas dėl nacionalinio susitarimo "Už saugią Lietuvos ateitį".
Vyriausybės vadovas teigė, jog ketina rimtai pradėti rengtis ir struktūrinėms reformoms švietimo, sveikatos apsaugos, socialinio draudimo srityse, tam, kad ir čia valstybė "gyventų pagal turimas pajamas".
Premjeras taip pat teigė pritariantis profsąjungų pasiūlymui pradėti įgyvendinti nekilnojamojo turto mokesčio programą. "Manau, šį klausimą reikia spręsti būtent dabar", - sakė A. Kubilius.
Premjeras taip pat vylėsi, kad dialogas su profsąjungomis vyks kabinetuose, o ne įvairiausių akcijų metu aikštėse.
"Visuomenei išgyventi sunkmetį būtų lengviau, jeigu sudėtingas ir nepopuliarias priemones įgyvendintume platesnio sutarimo fone, o ne ieškodami, kaip galima būtų jas kritikuoti, diskredituoti ar įnešti daugiau sumaišties", - sakė A. Kubilius.
Pasak Vyriausybės vadovo, jei nebus imtasi reikiamų priemonių, deficitas kitąmet gali siekti iki 13 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), tai yra apie 13 mlrd. litų. "Su tokiu deficitu ilgai neišgyventume", - pažymėjo A. Kubilius.
Premjeras dar kartą pakartojo siekį jau 2012 metais įsivesti eurą. Pasak A. Kubiliaus, tai leistų iš krizės išeiti su daug mažesnėmis problemomis. Tam, kad tai pavyktų, pasak Vyriausybės vadovo, turime įgyvendinti Europos Sąjungos keliamus reikalavimus - 2011 metais turėti ne didesnį nei 3 proc. deficitą, taip pat valstybės skolos dydis neturėtų viršyti Mastrichto kriterijų. "O skola krizės laikotarpiu labai sparčiai auga", - sakė A. Kubilius.