Lietuvoje prekybos žmonėmis mastas praėjusiais metais, palyginti su 2011-aisiais, sumažėjo beveik perpus. Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas teigia, kad viena iš pagrindinių pagerėjusios situacijos priežasčių – emigracija.
– Spręsdama prekybos žmonėmis problemas Lietuva bendradarbiauja su Šiaurės Europos šalimis. Kodėl pasirinkta tokia kryptis? – portalas balsas.lt pasiteiravo D. A. Barakausko.
– Viena iš Lietuvos strateginių pozicijų – bendradarbiauti su šalimis, kurios gyvena aplink Baltijos jūrą. Praėjusios kadencijos Seimas patvirtino Baltijos regiono valstybių strategiją. Tos šalys yra pažengusios sprendžiant prekybos žmonėmis problemas. Jos anksčiau nei Lietuva įžvelgė tam tikras tendencijas ir nusikaltimo kryptis. Bendru visų šalių mastu prekybos žmonėmis tendencijos nėra džiuginančios.
Žmonių išnaudojimas, prekyba organais, daug be žinios dingusių žmonių – visa tai kelia nerimą. Lietuvoje skaičiai nėra dideli, bet europinės ir pasaulinės patirtys yra gana slogios. Šiaurės Europos šalys tą problemą įžvelgė anksčiau, todėl Lietuva turi mokytis užkirsti kelią tokiems nusikaltimams.
– Prekybos žmonėmis problematika gvildenama Vilniuje surengtoje tarptautinėje konferencijoje. Kodėl pasirinkta būtent Lietuva, šalis, kurioje prekyba žmonėmis nėra tokia opi?
– Susirinkome Lietuvoje, nes netrukus perimsime pirmininkavimą Europos Sąjungai. Todėl tikimės, kad taip bus atkreiptas gerokai didesnis dėmesys į problemą. Visų mūsų tikslas – apginti žmones. Nesinori net girdėti kalbų apie parduotus žmones. Anksčiau pasaulis nesuvokė, kad galima prekiauti žmogaus organais, o šiandien tai yra tapę kone savaime suprantamu dalyku.
Dar vienas skaudus dalykas, ko Lietuvoje nėra, bet pasaulyje pastebima, – vaikų išnaudojimas užsienyje. Turime pavyzdžių Afrikoje, kai žmonės išnaudojami karo tikslais. Pasaulis šiandien yra vis labiau integruotas ir atviresnis, todėl džiaugiuosi, kad Lietuva yra įtraukta į šių problemų sprendimą.
– Kokios priežastys lėmė, kad Lietuvoje situacija pagerėjo beveik dvigubai?
– Džiugu, kad užfiksuotas prekybos žmonėmis masto Lietuvoje sumažėjimas. Manau, tai gali būti susiję su tuo, kad daug žmonių emigravo iš Lietuvos. Užsienio valstybėse lietuvių padarytos nusikalstamos veikos lietuviškoje statistikoje neatsispindi.
Galime tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje nėra organizuotų nusikalstamų grupuočių, kurios užsiimtų prekyba žmonėmis. Pasitaiko pavieniai atvejai, tačiau jie neleidžia teigti, kad prekyba žmonėmis susijusi su gaujomis.