Klestinti pogrindinė prekyba Irake pagrobtais antikvariniais šedevrais padeda finansuoti šioje šalyje veikiančius ir prieš JAV pajėgas kovojančius sukilėlius, tarp jų ir „Al-Qaeda“ teroristus, skelbia „The Guardian“.
Prabėgus jau 5 metams nuo to laiko, kai buvo išgrobti Bagdado muziejaus turtai, „Al-Qaeda“ bei šiitų kovotojai naudoja pavogtas vertybes savo ginkluotai kovai finansuoti. „Iš prekybos antikvariniais Irako dirbiniais finansuojami asmenys, kurie gatvėse žudo žmones bei detonuoja bombas“ – teigė JAV karinių jūrų pajėgų pulkininkas Matthew Bogdanovas, kuris po Saddamo Husseino nuvertimo buvo atsakingas už pavogtų meno vertybių susigrąžinimą.
Kaip teigia jūrų pėstininkas, pagrindinės sukilėlių pajamos dažniausiai gaunamos grobiant žmones ir vėliau reikalaujant išpirkos arba užsiimant plėšimais, tačiau reikia neužmiršti ir to, kad iš prekybos pavogtais meno dirbiniais sukilėliai gauna tikrai nemenkas lėšas. Pranešama, kad kone 12 tūkst. Irake esančių archeologinių kasinėjimų vietų taip pat yra itin prastai saugomos ir dažnai tampa plėšikų atakų taikiniu.
Grobiami dar Mesopotamijos laikų dirbiniai, turintys neprilygstamą meninę bei estetinę vertę, o tai, kad šalį okupavę Vakarų kariai nesugeba apsaugoti Irako meno vertybių, kursto Vidurio Rytų gyventojų pyktį bei skatina nuomonę, kad vakariečiams rūpi tik jų pačių kultūra.
Iš Irako vien 2003 metų balandį nelegaliai buvo išgabenta kone 15 tūkst. meno vertybių ir tik 4 tūkst. jų buvo atgautos. Vertybės dažniausiai kontrabanda išvežamos į Jordaniją ar Siriją, o iš ten keliauja į Beirutą arba Ženevą, kur vogtiems dirbiniams suteikiami juos sertifikuojantys dokumentai.