Ar kada nors svarstėte, ko galima įsigyti kalėjimo parduotuvėje? Atsakysime – daug ko, bet jau nebe ilgai. Savaime suprantama, čia nerasite alkoholio ar prabangių pramoninių prekių skyriaus, bet Pravieniškių pataisos namuose esanti parduotuvė prekių gausa nė kiek nenusileidžia eilinei provincijos parduotuvėlei.
Pirmiausia, užsukus į kalėjimo parduotuvę į akis krenta maisto papildais nukrautos lentynos, bet šios prekės čia gulės nebeilgai, mat nuo balandžio 1-osios įsigaliojus naujajam produktų, kuriuos gali pirkti nuteistieji, sąrašui, papildų lentynose nebeliks kaip ir bulvių, kuopų bei makaronų.
Dirbama trumpiau, bet kantrybės reikia daugiau
Devintą ryto atsidarančioje ir penktą valandą darbą baigiančioje parduotuvėje pluša penkios darbuotojos. Parduotuvės vedėja Elvyra Belskuvienė teigė, kad prekybos sektoriuje dirbanti jau daugiau nei 33 metus, o įkalinimo įstaigos parduotuvėje moteris pluša dar tik pusantrų metų.
Į klausimą, ar skiriasi darbo specifika šioje vietoje, palyginti su tuo, kokiomis sąlygomis yra tekę dirbti anksčiau, sakė: „Skiriasi, dirbant čia reikia didesnės psichologinės tvirtybės.“ Pašnekovės teigimu, nors čia pardavėjos nepluša po dvylika valandų kaip didžiuosiuose prekybos centruose, vis tik kantrybės su klientais reikia daugiau. „Mūsų klientai kitokie nei eilinių prekybos centrų lankytojai, pasitaiko, kad žmogus ateina ne apsipirkti, bet paprasčiausiai pabendrauti, išsikalbėti“, – apie savo darbo specifiką pasakojo moteris.
Paklausta, kaip jos šeima reagavo į žinią, kad mama įsidarbino įkalinimo įstaigoje veikiančioje parduotuvėje, E. Belskuvienė sakė: „Reakcija buvo normali, darbas yra darbas. Vyro reakcija nebuvo kuo nors ypatinga, o vaikai išvykę į užsienį, tad irgi jokių priekaištų nesulaukiau“, – šypsodamasi sakė pašnekovė.
Perkamiausi – kruopos ir maisto papildai
Kalbėdama apie tai, kokie produktai parduotuvėje yra populiariausi, pašnekovė sakė: „Visų rūšių kruopos ir maisto papildai, kurių netrukus lentynose nebeliks. Šiuo metu minėtų prekių nebeužsakome, norime išparduoti tai, ką turime.“
Paklausta, ar tai, kad maisto papildai (parduotuvės lentynose išrikiuotų pakuočių kainos svyravo nuo 30 iki 90 litų) nuo kito itin populiaraus produkto – kruopų – savo kaina ženkliai skiriasi, reiškia, kad nemažai parduodama ir prabangos prekių, pašnekovė sakė: „Dabar tai nebelaikoma prabangos preke, visi juos perka. Kruopas taip pat perka visi – ir vargingesni, ir labiau pasiturintys. Nemažai nuperkama geriamo vandens, sausainių, matyt, norisi saldumynų. Šie produktai visuomet buvo populiarūs.“ Pašnekovė sakė, kad pastaruoju metu žymiai sumažėjo mėsos gaminių paklausa, moters teigimu, jų pageidauja vos vienas kitas pirkėjas.
Bado akcijai – kuopos?
Šalies įkalinimo įstaigose bausmę atliekantys nuteistieji, protestuodami prieš teisingumo ministro įsakymu patvirtintoje naujoje tvarkoje nustatytus apribojimus, prieš septynias dienas pradėjo masinę bado akciją. Naujoji tvarka, kuria taip piktinasi nuteistieji, numato, kad bus sumažintas galimų įsigyti ir turėti maisto prekių bei kitų būtiniausių daiktų asortimentas, apribotas įsigyjamų prekių kiekis ir naudojimosi asmeniniu kompiuteriu laikas. Teisingumo ministerijos teigimu, šie pokyčiai leis efektyviau kovoti su nelygybe tarp nuteistųjų ir greičiau užkirsti kelią draudžiamų daiktų naudojimui.
Paklausta apie tai, ar bado akcijos metu sumažėjo pirkėjų srautas, sakė: „Srautas nesumažėjo, tik prekės perkamos kitokios – pradėtos pirkti kruopos ir kiti ilgai galiojantys produktai. Pastaruoju metu nuteistieji daugiausiai išleido kruopoms ir maisto papildams.“
Apie tai, ar įkalintieji prieš bado akciją lankydamiesi parduotuvėje neslėpė fakto, kad ruošiasi tokiam protestui, pašnekovė sakė: „Nieko apie bado akciją nežinojome, tad atsivežėme ir greitai gendančių prekių.“ Moteris pasakojo, kad užsakytus greitai gendančius produktus pavyko išparduoti, bet kiti šių prekių užsakymai daromi mažesni.
Parduoti du televizoriai
Anot parduotuvės vedėjos, įsigaliojus naujajai tvarkai neišvengiamai pasikeis ir prekių pasiūla: „Liks labai nedaug prekių, kuriomis bus galima prekiauti. Teks atsisakyti kruopų, papildų, produktų stiklo tarose.“
Ne paslaptis, kad visuomenėje tvyranti nuomonė apie nuteistuosius apipinta įvairiais stereotipais ir socialinėmis etiketėmis, į klausimą, ar pabendravus su įkalintaisiais nuomonė pasikeičia, pašnekovė sakė: „Jei ir mes, būdami šioje pusėje, imsime juos dar kartą teisti ir smerkti, būtų sunku dirbti. Mes į juos žvelgiame kaip į klientus, pirkėjus.“
Pravieniškių pataisos namuose ir kitose šalies įkalinimo įstaigose nuteistiesiems sudaromos sąlygos parašius specialų prašymą užsisakyti prekių, kurių paprastai nėra parduotuvių lentynose: „Vonelių, kibirų, lėkščių, šauktų ir kitų panašių prekių kasdien parduotuvėje nebūna, jų atvežame pagal užsakymą. Per visą savo darbo laiką čia tokiu būdu esu pardavusi tik du televizorius“, – naujienų reportažus, kuriuose rodoma, kad įkalintieji turi sąlygas apsirūpinti brangia buitine technika, komentavo moteris.
Parduotuvės vedėjos teigimu, produktų kainos beveik nesiskiria nuo prekių kainų didžiuosiuose prekybos centruose, o mąstymas, kad tokioje parduotuvėje viskas brangiau, arba itin pigu, neturi jokio loginio pagrindo. „Tiesa, kai kurios prekės gali būti truputį pigesnės, nes jų nuperkamas didesnis kiekis, bet tik tiek. Didelių skirtumų nėra, be to, Pravieniškių gyvenvietėje yra ir kita parduotuvė, tad negalime kelti kainų, kuomet sugalvojame“, – kalbėjo E. Belskuvienė.