• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Profesionaliems vagims nereikia laukti, kol šeimininkai išvyks ilgesniam laikui, ir jėga brautis į būstą. Ilgapirščiai įsigudrina mikliai atrakinti duris vidury baltos dienos, o įžūliausi namus apšvarina net viduje esant šeimininkams.

REKLAMA
REKLAMA

Alytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate (Alytaus aps. VPK) gegužės 30-ąją gautas V. S., gimusios 1956 m., pareiškimas, kad apie 15 val. grįžusi į namus, esančius Alytuje, rado atrakintas buto duris ir viduje pasigedo 800 litų bei juvelyrinių aukso dirbinių. Padaryta žala nustatinėjama.

REKLAMA

Tokie įvykių pranešimai nusikaltimų suvestinėse – kasdiena. Vagys siaučia nuolat, net nebelaukia vasaros, atostogų laikotarpio, kuomet gyventojai palieka tuščius savo būstus. Alytaus aps. VPK nusikaltimų suvestinėse pagausėjo vagysčių. Tampa įprasta, kad didžiausias procentas visų padaromų nusikalstamų veikų – vagystės iš patalpų. Per 5 šių metų mėnesius įsilaužta į butus 39 kartus, o pernai tuo pačiu laikotarpiu  – 13 (per visus 2010-uosius buvo įsilaužta 65 kartus). Matome, kad įsilaužimų skaičius 3 kartus viršija praėjusių metų įsilaužimų skaičių.

REKLAMA
REKLAMA

Suvestinėse tik faktai, tačiau nuoširdžiai įsijautę į apvogtų žmonių vaidmenį, suprastume, kad prarasti daugelį metų kurtą materialinį gerbūvį, labai skaudu ir nemalonu. Vagišius pagauti ir izoliuoti nuo visuomenės sunku. Jie dažnai darbuojasi labai profesionaliai ir žaibiškai. Pasirinkdami įvairius veikimo būdus, nusikalstamo pasaulio atstovai įsilaužia į patalpą per keletą minučių ar keliasdešimt sekundžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alytaus aps. VPK tyrėjai pastebi, kad beveik visada laužiamasi į tuos butus, kurių išorinės durys atrodo paprastesnės, lengvai įveikiamos, o šarvuotų durų įveikti kol kas nesiryžtama. Dažniausiai yra sugadinamos durų spynos. Visas procesas užtrunka kelias minutes, todėl nepastebėti vagys gali daugiau laiko skirti nusikalstamiems veiksmams patalpoje. Dėl to, kad ilgapirščiai pakankamai greitai įsilaužia ar atrakina duris, gyventojai turėtų apsunkinti jiems „darbą“ užrakindami visas spynas, užraktus, kokie tik yra duryse. Dvi spynos – tai du skląsčiai, nedidelės užtvarėlės. Prie jų ilgapirštis ilgiau „prakaituos“, kol pateks į vidų. Patartina į duris įmontuoti kelias skirtingų konstrukcijų spynas – taip laimėsite laiko, nes atrakinti duris bus keblu ir sudėtinga. Didelė tikimybė, kad per tą laiką nusikaltėlį pamatys kaimynas ir praneš policijos pareigūnams arba Jums.

REKLAMA

Pastaruoju metu vagišiai dažniausiai darbuojasi nuo 10.30 val. iki 12.30 val. Kaip rodo praktika, ilgapirščiai nesikėsina į tuos butus, kuriuos saugo saugos tarnybos ir tai byloja ant durų užklijuoti lipdukai. Anot pareigūnų, būsto signalizacija – pati patikimiausia apsisaugojimo priemonė pirmųjų aukštų gyventojams.

REKLAMA

Įsibrovę į patalpą vagišiai dažniausiai „šluoja“ juvelyrinius dirbinius, aukso papuošalus, fotoaparatus, pinigus, viską, kas telpa į kišenes, ir išsinešant  nekelia įtarimų aplinkiniams.

Dažnas atvejis, kai nusikaltėliams „darbą“ palengvina  patys  butų savininkai – palieka neužrakintas duris. Tuomet  iš buto dingsta daiktai, laikomi prieškambaryje, t. y. drabužiai, rankinės, jose buvę dokumentai, pinigai, mobilieji telefonai, kiti vertingi daiktai. Tokios specializacijos vagys moka dirbti tyliai, greitai ir dažnai gyventojai pasigenda savo daiktų  tik praėjus  valandai ar kelioms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažnai žmonės mano, kad būnant  namuose, nebūtina rakinti durų. Deja, statistika byloja kita. Vagystės iš nerakintų butų įvykdomos ir anksti ryte, ir vakare, netgi bute esant šeimininkams. Taigi, nesudarykite sąlygų vagystei, nepalikite neužrakintų durų net trumpam išvykdami iš namų ir būdami juose.

REKLAMA

Policija perspėja nepalikti plačiai atvertų lauko kodinių durų, kurias pavasarį ir vasarą gyventojai palieka atviras vėdindami laiptinę. Taip elgdamiesi patys žmonės daro paslaugą ilgapirščiams. Jeigu durys įrengtos su kodu, tegul jos atlieka joms priklausančią, apsaugos funkciją.

REKLAMA

Prašome gyventojus pastebėjus laiptinėje nepažįstamus įtartinus žmones, slankiojančius apie butų duris ir tikrinančius ar jos užrakintos, nedelsiant skambinti Bendruoju pagalbos tel. 112.

Policija pataria:

- Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą, neatskleiskite durų kodo.

- Įstatykite buto duryse dvi spynas (geriausia skirtingų konstrukcijų), įtaisykite akutę, durų sklendę.

- Dieną, būdami namuose, stebėkite namų prieigas, atkreipkite dėmesį į nepažįstamus asmenis. Kilus įtarimui, praneškite Bendruoju pagalbos tel. 112.

- Bendraukite su kaimynais. Burkitės į saugios kaimynystės grupes.

- Policijoje prevenciškai pažymėkite vertingus daiktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų