Netoli Zolotės Ukrainos kariai pozicijas fronto linijoje pradėjo palikti antradienį. Kitoje pusėje esą tą patį daro ir Kremliaus remiami separatistai. Viską prižiūri ESBO stebėtojai.
Taip pradedamas įgyvendinti vadinamasis Steinmeierio planas, pagal kurį abi pusės turėtų atitraukti karius ir ginkluotę, o tuomet Donbase galėtų būti surengti rinkimai bei suteiktas autonomijos statusas regionams .
Ketvirtadienį Kijeve apsilankęs NATO generalinis sekretorius, separatistams pradedant karių atitraukimą, ragina ir Rusiją išvesti iš Donbaso savo karius.
Volodimiras Zlelenskis tikisi, kad tautiečių kritikuojamas Steinmeierio planas garantuos taiką.
„Kaip žinote, paliaubos turi tęstis 7 dienas. Jei situacija bus saugi, tuomet galėsime pradėti atitraukimą ir Petrivske lapkričio 4 d. Aš noriu susitikimo Normandijos formatu, nes galutinis tikslas yra susitarimas dėl karo pabaigos“, – sako Ukrainos prezidentas Volodimiras Zlelenskis.
„Mes taip pat didiname paramą pratyboms Juodojoje jūroje buvimu uoste ir dalindamiesi informacija. Vakar Šiaurės Atlanto taryba – visi 29 sąjungininkai – lankėsi prie NATO laivų Odesoje, demonstruodami NATO įsipareigojimus Ukrainoje“, – teigia NATO generalinis sekretorius Jens Stoltenberg.
Tačiau Kijevo mieste šią savaitę ir vėl protestai – planus atitraukti karius ir vėliau regionams suteikti autonomiją paprasti ukrainiečiai vadina tiesiog išdavyste.
Rusija, panašu, tyliai džiaugiasi. Sukūrusi ir įšaldžiusi konfliktą Ukrainos rytuose, dabar laukia, kol regionai gaus autonomiją ir bus pripažinta vietinė Maskvos remiamų separatistų valdžia, kurią Kijevas dar ir turės išlaikyti.
„Judame teisinga linkme. Bet pirmiausia reikia visus šiuos veiksmus pabaigti. Antra, tai tik trys nedidelės gyvenvietės, o mes norime susitarti dėl karių ir priemonių atitraukimo nuo visos fronto linijos“, – kalbėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergei Lavrov.
Per karą Ukrainos rytuose jau žuvo 13 tūkst. žmonių, atplėštas Ukrainos Donbasas ir okupuotas Krymo pusiasalis.