Vilnietis Nerijus, vieno prekybos centrų aikštelėje akylai apžiūri savo mašiną – ar visi daiktai vietoje. Ir taip elgiasi ne šiaip sau. Neseniai šioje aikštelėje, šalia prekybos centro, ilgapirščiai apvogė jo automobilį. Kiek patyrė nuostolių, vyriškis netikslina, bet sako, daiktai buvę vertingi.
„Piniginė, telefonas ant galinės sėdynės. – Kodėl taip atsitiko? – Skubėjau ir tiek. –Kiek užtrukot prekybos centre? – Na, maždaug penkiolika minučių, į vaistinę atbėgau“, – sako Vilnietis Nerijus Laurinaitis.
Nerijus sako, kad jis ne vienintelis netekęs daiktų. Kolega čia pat irgi prarado savo turtą.
„Išnešė viską, kas buvo salone, dokumentus, daiktus, pirkinius. Vakar „Forum palace“ pasistačiau požeminiam parkinge automobilį ir pastebėjau, kad kito automobilio durelės atidarytos. Nuėjau įspėjau apsaugą, apsauga atėjo, uždarė“, – sako Nerijus.
Policijos pareigūnai nesistebi. Prieš šventes tokių istorijų prie prekybos centrų ėmė daugėti. Žmonės kreipiasi praradę ne tik vertingus daiktus, bet ir dovanas. Kaip sako Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininkas, ilgapirščių taktika paprasta. Susekę, kad vairuotojas išskuba, vagys štai taip apžiūri mašiną. Dažniausiai, kaip sako pareigūnai, ilgapirščiai laukia, kada pradės temti. O temsta dabar anksti.
„Per skubėjimą, sumaištį žmonės ir užmiršta kartais užrakinti… palieka daiktus, kurie masina, vilioja potencialius mūsų klientus, asmenis, kurie vykdo nusikalstamas veikas. Jie matydami, kad kažkas kraunama, iškraunama, arba paliekamas kažkoks suvyniotas daiktas, potencialiai stengiasi užsidirbti pinigėlių prieš šventes“, – teigia Vilniaus policijos atstovas Linas Grigalevičius.
Susekti besiblaškančius pirkėjus vagims vieni juokai. Mat sutelkę dėmesį į dovanas labai dažnai prarandame budrumą. Vagims nereikia nė kelių minučių.
Policijos pareigūnai įspėja: prieš išlipdami iš automobilio įsitikinkite, ar užverti stoglangiai, uždaryti langai. Ar mašinoje nepaliekate vertingų daiktų. Priešingai – šventės gali būti apkartintos.
Pastarosiomis dienomis vien Vilniuje, prie prekybos centrų, užregistruota apie dvylika tokių vagysčių. Pareigūnai sako, vienintelė laimė, kad dažniausiai prekybos centrai turi filmavimo kameras, tad bent trečdalis tokių vagysčių išaiškinamos. Ilgapirščiai nubaudžiami. Tiesa, jeigu mašiną rasit užrakintą, dar nereiškia, kad ji neapšvarinta, mat vagys įsilaužia kartais ir nepastebimai.
„Būna ir atsirakina, būna ir langą išdaužia, kitais būdais, naudojant elektronines ryšio perdavimo, kažkokią informaciją, nuskaitymo kodais“, – sako L. Grigalevičius.
Tad vienintelis būdas nuo jų apsiginti – kaip sako Vilniaus apskrities Pirmojo policijos komisariato vyriausioji tyrėja – nepalikti mašinoje vertingų daiktų. Štai kaip, pavyzdžiui, šiame automobilyje. Siekdami dar kartą įspėti vairuotojus taip nesielgti, pareigūnai ėmėsi specialios akcijos. Prie prekybos centrų už valytuvų policininkai bei jų rėmėjai dėlioja skrajutes.
„Daugiausia mes dėjom į automobilius, kuriuose matėm akivaizdžiai, kad yra palikti daiktai. Matėm kuprines, rankines, raktus, kažkokią buitinę techniką. Darbo įrankius“,– sako L. Malinovskaja.
O skrajutėse – įspėjimai. Ir patarimai, net kaip statyti mašiną.
„Savaitgalį bus renginių įvairių, tai dar rekomenduojame statyti automobilius gerai apšviestose vietose. Kur yra daugiau ir kitų automobilių, nerekomenduojame statyti automobilių prie aklų sienų, ant kurių nėra langų“, – sako L. Malinovska.
Mat prie lango pastatytą mašiną visada pastebi koks nors žmogus. Paprastai policija gauna daug pranešimų apie įtartinai besisukiojančius, tad visai gali būti, kad taip bus vairuotojas išgelbėtas nuo vagystės.
Daugiau - TV3 reportaže: