• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Ruošiantis kūrenimo sezonui Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Zonis gyventojams pataria apžiūrėti krosnis, katilus, atlikti būtiniausius veiksmus, nurodytus šių įrenginių gamintojo rekomendacijose, o didžiausią dėmesį skirti dūmtraukiui.

„Mat kūrenant kieto kuro krosnis ilgainiui jų dūmtraukiuose atsiranda įtrūkimų. Būtent šis pažeidimas neretai tampa viena iš gaisrų priežasčių“, – sako jis.

Įtrūkimai dūmtraukio sienelėje sunkiai pastebimi, todėl patartina jo sieneles nubalinti, nes dūmai ant jų palieka savo gerai matomą pėdsaką.

Specialistas pataria šildymo sezono metu kieto kuro krosnyse nekūrenti šiukšlių –  gumos atliekų, plastiko, kurie labai greitai užkemša kamino sieneles.

REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, kūrenant dažyta, lakuota mediena, jų degimo metu ant kamino sienelių sluoksnis po sluoksnio labai greitai susidaro suodžiai su dervomis. Šis mišinys užkemša kaminą, jeigu kūrenama neintensyviai, o jeigu kūrenama itin aktyviai, šios medžiagos gali net užsidegti, beje, degimas kyla pačiame dūmtraukyje“, –  aiškina G. Zonis.

REKLAMA

Dėl to dūmtraukį patariama valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.

Neatsargumas ir netvarka gali sukelti nelaimę

Vykdydamas prevencinę veiklą, G, Zonis dažnai lanko gyventojų būstus. Jis pastebi, kad žmonės neretai į palėpes pritempia įvairių daiktų, kurie gali užsidegti, o tada gaisras labai išplinta, be to, jie trukdo ugniagesiams pasiekti gaisro židinį.

Be to, senesnių namų palėpėse šiltinimui naudojamos pjuvenos arba spaliai būna plačiai paskleisti, dažnai – ir prie pat dūmtraukio sienelės.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ugnis visada randa sau kelią, todėl gyventojai turėtų susitvarkyti viską, kas nesaugiai padėta aplink krosnį.

„Aplink krosnį turėtų būti išlaikytas vieno metro atstumas, arti jos neturi būti jokių degių daiktų. O ką neretai matome? Arti krosnies arba virš krosnies džiūsta rūbai, čia pat stovi vaikiški vežimėliai, plastikiniai kibirai, į kuriuos pilami neatvėsę pelenai, tada jie nešami į šiukšlių konteinerį, ir neretai tas konteineris užsidega... O jis dažnai stovi kuo arčiau namo ar ūkinio pastato“, – pasakoja G. Zonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai tarsi karuselė. Žmonės, atrodo, supranta, koks pavojus gresia, bet sako, jau kiek metų gyvenu, visada taip darau, ir nieko. Bet vienas kartas juk gali nemeluoti...“ – įspėja specialistas.

Kaip saugiai kūrenti kieto kuro krosnis?

G. Zonis pastebi, kad vieni kūrena sausomis malkomis, o kiti meta į krosnį, kas po ranka papuola. Deja, gyventojai dar labai mažai žino apie malkų kaitrumą. 

„Viena klaidų, kad žmonės tikėdamiesi kuo greičiau pasiekti norimą šilumą patalpose, labai intensyviai kūrena. Štai pavyzdys iš mano praktikos. Laukdami svečių, šeimininkai sugalvojo prikūrenti namą. Pridėjo į krosnį didelę kaitrą išskiriančių malkų. Namas medinis, suremontuotas – naudotos gipso kartono plokštės, šiltinimo medžiagos...

REKLAMA

Intensyviai kūrenant, pradėjo smilkti patalpų pertvarų rąstai. Sename name tarp rąstų buvo visokių degių medžiagų, jos smilko, jautėsi dūmų kvapas. Žmonės iš pradžių net nesuprato, kas vyksta. Atvykę ugniagesiai, rąstų sienoje išpjovė smilkusį plotą, o jį pasiekti galėjo tik išardę neseniai suremontuotą sieną“, – pasakoja G. Zonis.

Todėl tam, kad netektų prarasti namų, specialistas pataria dar prieš kūrenimo sezoną pasirūpinti jų saugumu.

REKLAMA

Svarbiausi patarimai

PAGD dalijasi patarimais, kaip turintiems namuose krosnį, ją saugiai kūrenti: 

  • Krosnies įkūrimui jokiu būdu nenaudokite degiųjų skysčių.
  • Neperkaitinkite krosnies.
  • Krosnį kūrenkite sausomis malkomis. Kūrendami šlapiomis malkomis daug greičiau užteršite dūmtraukį.
  • Nelaikykite virš krosnies pakabintų drabužių, o šalia pakuros – malkų ir degių daiktų.
  • Prie krosnies reikėtų pritvirtinti skardos lapą, kad netyčia iškritusios žarijos nesukeltų gaisro.
  • Nepalikite be priežiūros besikūrenančios krosnies.
  • Reguliariai valykite kaminą.
  • Periodiškai apžiūrėkite, ar neatsirado įtrūkimų dūmtraukyje.
  • Nepalikite mažamečių vaikų be priežiūros, kai kūrenasi krosnis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, šiais metais dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų šalyje jau kilo 697 gaisrai. Jų metu žuvo 6 gyventojai, 14 buvo traumuota. Vien suodžiai individualiųjų gyvenamųjų namų dūmtraukiuose jau degė 552 kartus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų