Rytoj Singapūre prasidės „RoboCup 2010“ – tradicinis robotų futbolo čempionatas, kuriame dalyvaus daugiau nei 400 komandų iš įvairių pasaulio šalių.
„RoboCup“ čempionatas rengiamas jau 14 kartą. Jo dalyviai, atstovaujantys visame pasaulyje žinomiems technikos universitetams ir robototechnikos tyrimų centrams, labai skiriasi savo išvaizda. Tai ir vos 15 centimetrų dydžio „Wall-E“ robotai, ir žmogaus ūgio elektroniniai humanoidai, tačiau visų jų tikslas vienas – įveikti savo varžovus „RoboCup 2010“ futbolo aikštėje, skelbia „IEEE Spectrum“.
Pasak leidinio, „RoboCup“ – didžiausios pasaulyje robotų ir dirbtinio intelekto sistemų varžybos. Jomis siekiama pasitelkus futbolą žaidžiančius robotus siekti didesnės pažangos kuriant mašinų regėjimo, jų sąveikos ir koordinavimo sistemas, sprendimų priėmimo realiuoju laiku, daviklių funkcijų apjungimo bei kitas robototechnikos ir dirbtinio intelekto technologijas.
Nors mintis apie futbolą žaidžiančius robotus dabar kelia tik šypseną, „RoboCup“ rengėjų ir dalyvių deklaruojamas tikslas labai ambicingas: siekiama, kad iki 2050 m. visiškai autonomiškų robotų – futbolininkų komanda, žaisdama pagal oficialias FIFA taisykles, įveiktų naujausio Pasaulio futbolo čempionato nugalėtojų vienuolikę.
Manantiems, kad to nebus niekada, „RoboCup“ entuziastai atšauna, kad 40 metų – labai ilgas laiko tarpas, ir technologijos per keturis dešimtmečius pasaulį gali pakeisti neatpažįstamai – net ir futbolo srityje. Esą buvo metas, kai žmonės manė, kad mašinos niekada jų neįveiks prie šachmatų lentos – kol 1997 m. to nepadarė IBM kompiuteris „Deep Blue“, „paguldęs ant menčių“ tuometinį pasaulio čempioną Garį Kasparovą.
Ar robotų technikos srityje dirbantiems mokslininkams ir inžinieriams toli iki „PeleBoto“ – brazilų futbolo legendą Pele imituojančio roboto, nuomonę susidaryti galima iš arčiau susipažinus su kai kuriais gabesniais šio „RoboCup“ čempionato dalyviais.
Profesorės Manuelos Veloso vadovaujama Carnegie Mellono universiteto (JAV) mokslininkų grupė sukūrė futbolą žaidžiantiems robotams skirtą judesių planavimo sistemą, paremtą kamuolio judėjimo fizika. Naudodami suporintas vaizdo kameras, komandos robotai seka kamuolio judesius, o programinė įranga stengiasi nuspėti, kur atsidurs kamuolys ir siunčia atitinkamas robotų valdymo instrukcijas.
Singapūro Politechnikos institutas į „RoboCup 2010“ atsiveš „RoboErectus“ pavadintą žmogaus pavidalo robotą, turintį tris procesorius regai, judesiams ir dirbtiniam intelektui valdyti, bei žaidimui būtinų daviklių rinkinį. Robotas palyginti neprastai juda ir moka atskirti kamuolį, aikštės žymėjimo linijas, komandos draugus bei varžovus.
Olandų mokslininkų susivienijimo „Dutch Robotics“ sukurtas „TUlip“ – 1,2 m ūgio humanoidas, kuris varžysis žmogaus ūgio robotų grupėje.
Virdžinijos Politechnikos instituto ir Virdžinijos valstijos universiteto (JAV) robototechnikos specialistai sukūrė „DARwin IV“ pavadintą robotą. Jis yra 56 cm ūgio ir pasižymi 20 judėjimo laisvės laipsnių mechanine sistema.
JAV Pensilvanijos universiteto mokslininkai, susibūrę į „Pennalizers“ komandą, naudoja „Nao“ roboto platformą, kuriai pritaikė savo programinę įrangą. Beje, „Pennalizers“ kūrėjų grupės narė Aylin Caliskan tvirtina esanti 100 proc. tikra, kad iki 2050 metų robotai futbolininkai futbolo aikštėje galės įveikti žmones.