Amerikos ir Europos Sąjungos nesutarimai šiemet plėsis ir stiprės. Dėl to kalta ne tik nelanksti JAV vyriausybės laikysena, bet ir ES, tvirtina prancūzų politologas Francois Heisbourg’as (Fransua Eisbūras), kurio nuomonę pristato britų dienraštis "Financial Times".
Nors kivirčas dėl Irako karo pritilo, amerikiečių ir europiečių nesutarimai plėsis į kitas sritis. Naujas karštas taškas transatlantiniuose santykiuose gali būti ginklų ir naujausios technikos pardavimas Kinijai bei 10 mlrd. JAV dolerių vertės eksperimentinio termobranduolinio reaktoriaus statybos vieta.
Anot F. Heisbourg’o, tikėtasi, kad JAV sunkumai pokariniame Irake privers Baltuosius rūmus traktuoti europiečius kaip partnerius, tačiau tokių požymių nėra. Per prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) vizitą Didžiojoje Britanijoje Amerika nepadarė jokių nuolaidų, net britams svarbiu savo bendrapiliečių kalinimo Gvantanamo karo bazėje klausimu. JAV nepraleido progos pakritikuoti Prancūzijos diskusiją dėl religinių simbolių mokyklose, nors tai nėra įprastas transatlantinių nesutarimų objektas.
Nematoma įtampa didele dalimi yra G. W. Busho vyriausybės "nepamiršk ir neatleisk" mentaliteto rezultatas. Antra vertus, problemą sukūrė ne tik Vašingtonas: muštynėms, kaip ir tango, reikia dviejų, rašo F. Heisbourg’as. Yra rimtas pavojus, kad užburtas abipusių kaltinimų ratas įsisuks europiečiams ir amerikiečiams įžengiant į naujas sritis. Pavyzdžiui, derybose dėl tarptautinio termobranduolinio reaktoriaus statybos vietos JAV nusprendė palaikyti Japoniją, kai ES siūlo Prancūziją. Amerika galėjo laikytis neutraliteto, tačiau to nepadarė, o tai prilygsta kolektyviniam ES paniekinimui.
Intriga pagyvėjo, kai ES pasiūlymui dėl termobranduolinio reaktoriaus pritarė Kinija ir Rusija. Tai ne tik atitinka Prancūzijos viziją apie daugiaašę Europos - Rusijos - Kinijos atsvarą JAV hegemonijai. Kinija turi progą reikalauti panaikinti ES ginklų ir naujausios technikos prekybos apribojimus. Europos pramonės lobistai taip pat spaudžia panaikinti šiuos apribojimus. Jei europiečiai sutiks ir pasirašys atitinkamas sutartis su Kinija, JAV reakcija gali būti aštri. Vašingtonas gali grasinti sustabdyti svarbių komponentų tiekimą Europos gynybos ir aviacijos pramonei. Tai sukels atitinkamą Europos reakciją. Reikia tikėtis, kad to nebus, tačiau jei prasidės, tokį scenarijų bus sunku sustabdyti, perspėja F. Heisbourg’as dienraštyje "Financial Times".
ELTA