Prancūzijos prezidento rinkimų kandidatai ketvirtadienį, likus trims dienoms iki pirmojo rinkimų turo, dalyvavo paskutiniuose dideliuose savo rinkimų kampanijos mitinguose.
Viešosios nuomonės apklausos pergalę pirmajame rinkimų ture prognozuoja dešiniųjų lyderiui Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) ir socialistei Segolene Royal (Segolen Ruajal).
Virtinė pastarosiomis dienomis atliktų visuomenės nuomonės tyrimų leidžia spėti, kad sekmadienį daugiausiai balsų surinks savo itin griežta pozicija teisėtvarkos klausimais garsėjantis N.Sarkozy, nuo kurio šiek tiek atsiliks S.Royal.
Tokiu atveju jie tarpusavyje susirungs gegužės 6-ąją vyksiančiame antrajame rinkimų ture, kuris taps klasikiniu dešiniojo ir kairiojo sparno kandidatų mūšio pavyzdžiu.
Vis dėlto nereikia pamiršti, kad praeityje viešosios nuomonės tyrimais grįstos prognozės dažnai nepasitvirtindavo, todėl visi 12 kandidatų negaili jėgų, mėgindami įtikinti rinkėjus balsuoti už juos šiuose rinkimuose, kurie užbaigs 12 metų trukusį Jacques'o Chiraco (Žako Širako) valdymą.
N.Sarkozy, norintis, kad prancūzai sunkiau dirbtų ir mokėtų mažesnius mokesčius, Viduržemio jūros pakrantėje esančiame Marselio mieste 15 tūkst. rėmėjų ragino padėti jam įgyvendinti savo svajonę apie šalies "Renesansą", kad Prancūzija susigrąžintų turėtą stiprybę ir būtų atkurtas visuomenės pasitikėjimas politikais.
S.Royal, siekianti tapti pirmąja moterimi Prancūzijos prezidento poste, pietiniame Tulūzos mieste dalyvavo mitinge kartu su Ispanijos ministru pirmininku socialistu Jose Luisu Rodriguezu Zapatero (Chosė Luisu Rodrigesu Sapateru), kurio pergalė 2004-ųjų rinkimuose įkvepia prancūzų kairiuosius.
''Segolene žino, kaip dirbti Europos labui. Segolene reiškia permainas. Segolene yra ateitis", - sakė J.L.Rodriguezas Zapatero, kreipdamasis į minią džiūgaujančių socialistų kandidatės šalininkų.
2002-aisiais kraštutinių dešiniųjų lyderis Jeanas-Marie Le Penas (Žanas Mari Le Penas) apstulbino Prancūziją, pirmajame prezidento rinkimų rate įveikęs socialistų kandidatą ir patekęs į antrąjį turą, kuriame jį įveikė J.Chiracas.
J.-M.Le Penas, vėl dalyvaujantis rinkimuose su griežta antiimigracine programa, orientuota į dirbančiųjų klasės elektoratą, savo paskutinį mitingą surengė pajūrio Nicos kurorte, kur kaltino politinį elitą žlugdant šalies ekonominę ir socialinę struktūrą.
"Didžiuojuosi vesdamas jus į pergalę, nes jaučiu, kad permainos jau regimos horizonte kaip ženklas iš dangaus. Taip, šis farsas baigėsi. Atėjo metas atsisakyti šios betvarkės", - sakė jis.
Visose pastarųjų mėnesių viešosios nuomonės apklausose J.-M.Le Penas užėmė ketvirtą vietą, o trečiojoje tvirtai laikėsi centristų kandidatas Francois Bayrou (Fransua Beru).
Remiantis ketvirtadienį paskelbtais keturių apklausų rezultatais, parama N.Sarkozy siekia 27-29 proc., S.Royal - 22,5-25 proc., F.Bayrou - 15-20 proc., J.-M.Le Penui - 13-15,5 procento.
Šiais duomenimis, antrajame rinkimų ture N.Sarkozy prognozuojami 50-53 proc. balsų, o S.Royal - 47 procentai.
Šiose apklausose parama N.Sarkozy yra vienu-dviem procentais mažesnė nei buvo praėjusią savaitę.
Rinkimų kampanija vyko tvyrant giliai įsišaknijusiam prancūzų nerimui dėl darbo, imigracijos ir saugumo, tačiau jos metu itin daug dėmesio buvo skirta kandidatų asmeninėms savybėms, ypač N.Sarkozy, kuris buvo puolamas kaip pavojinga ir visuomenę skaldanti asmenybė.
"Mano atžvilgiu nuskambėjo nemažai įžeidimų ir melo, - sakė N.Sarkozy Marselyje. - Kai kandidatai neturi jokių idėjų, argumentų, įsitikinimų, kai niekuo netiki ir nedirba, jie neturi kito pasirinkimo, tik įžeidinėti, meluoti ir šmeižti".
N.Sarkozy pasisako už viršvalandinį darbą, už tai, kad būtų apribotos profesinių sąjungų galios ir užtikrinta prancūzų verslo apsauga. Jis taip pat sako, kad įsteigs Imigracijos ir nacionalinės tapatybės ministeriją - šį pažadą kritikai vadina mėginimu palenkti į savo pusę kraštutinių dešiniųjų rinkėjus.
S.Royal rinkimų programa yra kairiojo sparno ekonominės platformos ir tradicinių socialinių vertybių derinys. Ji žada padidinti minimalų darbo užmokestį, įvesti didesnius mokesčius pasiturintiesiems ir steigti mokymo stovyklas nepilnamečiams nusikaltėliams.
F.Bayrou save vadina nuosaikiu politiku ir ragina rinkėjus nutraukti 25 metus trukusį kairiųjų-dešiniųjų dominavimo laikotarpį, per kurį nedarbo lygis nė karto nebuvo nukritęs žemiau 8 procentų.
Tačiau ketvirtadienį buvo suduotas rimtas smūgis jo pozicijoms, kai įtakingas dienraštis "Le Monde" paragino prancūzus balsuoti arba už N.Sarkozy, arba už S.Royal, pabrėžęs, kad šių kandidatų rinkimų programos yra nuoseklios ir aiškios ir jie turi stipriausias komandas suformuoti vyriausybę.
F.Bayrou per baigiamąjį savo rinkimų kampanijos mitingą netoli jo gimtojo miesto pietvakarių Prancūzijoje pasmerkė "Le Monde" redakcinės skilties autorius, pavadinęs juos "arogantiškais".
"Kas šie žmonės, ar jie turi išimtinę teisę į demokratiją?" - klausė jis.