Įpusėjęs jos vyro Dominique'o Pelicot teismo procesas sukėlė pasipiktinimą ir protestus. Pirmieji du bylos nagrinėjimo mėnesiai taip pat paskatino diskusijas apie sutikimą dėl lytinio akto, vyrų smurtą ir narkotikų naudojimą seksualinei prievartai.
71-erių moters atvaizdas puošia plakatus mitinguose, ji pelnė pagyrų už tai, kad reikalavo, jog posėdžiai būtų atviri visuomenei, taip atkreipiant dėmesį į šią problemą.
Teismo posėdžiai pietiniame Avinjono mieste, kuriame didžiąją XIV amžiaus dalį gyveno Katalikų Bažnyčios popiežiai, atidėti savaitei – iki lapkričio 4 dienos.
Savo dažnai sukrečiančiais liudijimais G. Pelicot siekia, kad „visos išžaginimo aukomis tapusios moterys galėtų sau pasakyti: „Jei tai padarė ponia Pelicot, galime ir mes.“
„Nenoriu, kad joms būtų gėda. Gėdą turime jausti ne mes, o jie. (...) Visų pirma išreiškiu savo valią ir ryžtą pakeisti šią visuomenę“, – trečiadienį teismui sakė ji.
Filmavo aktus
Kontrastas tarp iš pirmo žvilgsnio kasdieniškos Pelicot sutuoktinių poros, kuri jau išsiskyrė, egzistencijos ir sunkiai įtikimų bylos faktų yra stulbinantis.
Apie 50 metų santuokoje pragyvenusi G. Pelicot savo buvusį vyrą Dominique'ą apibūdino kaip iš esmės puikų partnerį.
Tačiau šis prisipažino dėl daugybės šokiruojančios prievartos atvejų, įvykdytų per paskutinį jų bendro gyvenimo dešimtmetį.
Prieš išžagindamas žmoną ir stebėdamas, kaip ją prievartauja internete rasti asmenys, kurių buvo ne mažiau kaip 50, jis apsvaigindavo ją vaistais nuo nerimo, ištirpintais taurėje vyno.
Kartu su D. Pelicot dėl kaltinimų išžaginimu prisipažino tik 14 kitų vyrų – nepaisant to, kad jis filmavo aktus ir saugojo vaizdinę medžiagą.
Prievartautojai, nuo 26 iki 74 metų amžiaus, kaip teigė G. Pelicot, buvo paprasti žmonės, gerai integravęsi į visuomenę.
Daugelis jų ir toliau tvirtina, kad D. Pelicot juos pakvietė ar net įkalbinėjo įgyvendinti laisvamaniškos ir seksualiniu atžvilgiu išsilaisvinusios poros fantazijas. Pati auka tokiems aiškinimams daug dėmesio neskyrė.
„Jie yra prievartautojai, jie prievartauja, taškas. Ir kai jie atsiprašo, galiausiai atsiprašo už save“, – sakė G. Pelicot.
Šis teismo procesas primena, kad, remiantis Prancūzijos vidaus reikalų ministerijos 2022 metų ataskaita, beveik pusę seksualinės prievartos atvejų įvykdo aukos pažįstamas asmuo.
Teisės akto perrašymas
Rugsėjo 2 dieną prasidėjęs teismo procesas sukrėtė Prancūziją ir garsiai nuskambėjo užsienio žiniasklaidoje.
Atvykusią į teismo rūmus G. Pelicot pasitiko garbės sargyba ir net gėlių puokštės, o į ceremoniją akredituotos 138 žiniasklaidos priemonės, įskaitant 57 ne iš Prancūzijos.
Ši byla paskatino protestus ir analitinius straipsnius apie vyriškumą laikraščiuose, savo nuomonę išsakė įžymybės Prancūzijoje ir visame pasaulyje.
Avinjone ir kitur ant sienų kabo koliažai ir transparantai, palaikantys G. Pelicot ir smerkiantys prievartavimo kultūrą.
Sekmadienį Prancūzijos teisingumo ministras Didier Migaud pareiškė, kad būtų pasiruošęs sutikimo sąvoką įtraukti į išžaginimo apibrėžtį Prancūzijos įstatymuose.
Tačiau jis įspėjo atsargiai rinktis terminus, kurie bus naudojami perrašant teisės aktą.
Daugelis tikisi, kad šios išžaginimo bylos, kurioje nuosprendis turi būti paskelbtas gruodžio 20 dieną, iškėlimas į viešumą padės seksualinio smurto aukoms pagaliau būti išklausytoms ir jomis bus patikėta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!