„Tai buvo neįtikėtina. Dar prieš man pradedant darbą buvo išsirikiavusi 60–70 žmonių eilė, – sakė vieno Paryžiaus spaudos kiosko pardavėja. – Nesu mačiusi nieko panašaus. Visi mano turėti 450 egzempliorių buvo išpirkti per 15 minučių.“
Naujojo numerio viršelyje išspausdinta karikatūra, vaizduojanti verkiantį musulmonų pranašą Mahometą, laikantį užrašą „Je Suis Charlie“ („Aš esu „Charlie“), ir antraštė „Viskas atleista“.
Tas piešinys jau sukėlė pyktį musulmonų organizacijoms kai kuriose šalyse. Daugelis musulmonų tiki, kad bet kokie islamo pranašo atvaizdai yra šventvagiški.
Planuojama išspausdinti 3 mln. šio „išgyvenusiųjų numerio“ egzempliorių, o už juos gautos lėšos bus skirtos aukų šeimoms. Paprastai „Charlie Hebdo“ leidžiamas 60 tūkst. tiražu, o naujojo numerio tiražas bus rekordinis Prancūzijos spaudoje.
„Mūsų Mahometas visų pirma yra vaikinas, kuris verkia, – sakė karikatūrininkas Renald’is Luzier (Renalis Liuzjė), slapyvardžiu Luzas (Liuzas), parengęs naujojo viršelio dizainą. – Jis daug malonesnis negu tas, kuriuo sekė užpuolikai.“
Numatoma, kad naujausias savaitraščio numeris Prancūzijos prekybos taškuose bus išplatintas per kelias ateinančias dienas.
Neįbaugintas „Charlie Hebdo“ išleido pirmąjį savo numerį po žudynių ir sulaukė naujų grasinimų
Prancūzijos satyrinis savaitraštis „Charlie Hebdo“ trečiadienį demonstratyviai grįžo į spaudos kioskus, bet po kruvino islamistų siautėjimo leidinio redakcijoje Paryžiuje rekordiniu tiražu išėjęs pirmasis jo numeris, kurio viršelyje išspausdinta pranašą Mahometą vaizduojanti karikatūra, jau išprovokavo musulmonų organizacijų pasipiktinimą.
Naujausio numerio viršelyje pavaizduotas verkiantis Mahometas, laikantis užrašą „Je suis Charlie“ („Aš esu „Charlie“), tapusį milijonų šio savaitraščio šalininkų šūkiu visame pasaulyje po to, kai 12 žmonių buvo nužudyti per ataką prieš šio leidinio redakciją Paryžiuje. Virš tos karikatūros išspausdintas užrašas „Viskas atleista“.
Savaitraščio žurnalistas Zinebas El Rhazoui (Zinebas Razvi) sakė, kad viršelio karikatūra norima pasakyti, jog žurnalistai atleidžia ekstremistams dėl atakos.
Planuojama išspausdinti 3 mln. šio „išgyvenusiųjų numerio“ egzempliorių, o už juos gautos lėšos bus skirtos aukų šeimoms. Paprastai „Charlie Hebdo“ leidžiamas 60 tūkst. tiražu, o naujojo numerio tiražas bus rekordinis Prancūzijos spaudoje.
„Mūsų Mahometas visų pirma yra vaikinas, kuris verkia, – sakė karikatūrininkas Renald’is Luzier (Renalis Liuzjė), slapyvardžiu Luzas (Liuzas), parengęs naujojo viršelio dizainą. – Jis daug malonesnis negu tas, kuriuo sekė užpuolikai.“
Kalbėdamas per spaudos konferenciją, kurioje jam nesisekė suvaldyti ašarų, R. Luzier sakė verkęs ir po to, kai nupiešė tą karikatūrą.
„Parašiau „Viskas atleista“ ir apsiverkiau“, – aiškino jis ir pridūrė, kad tuo momentu „Charlie Hebdo“ darbuotojai suvokė, jog šis piešinys gali būti panaudotas viršelyje.
„Tai nėra viršelis, kokio iš mūsų norėtų pasaulis“, – pridūrė dailininkas, kuris vienu metu ašarodamas užsikniaubė ant stalo, o kolegos jį apkabino ir guodė.
Šis niekam pagarbos nerodantis ir provokuojantis savaitraštis anksčiau yra negailestingai išjuokęs ir kitas religijas. Po sekmadienį vykusios demonstracijos, kai į Paryžiaus gatves išėjo daugiau negu 1 mln. žmonių, pasmerkusių terorizmą ir reiškusių solidarumą su „Charlie Hebdo“, savaitraščio darbuotojai pareiškė, kad ta minia buvo didesnė negu atėjusi į mišias sostinės bažnyčiose.
„Per pastarąją savaitę „Charlie“, ateistinis laikraštis, įvykdė daugiau stebuklų negu visi šventieji ir pranašai kartu sudėjus, – sakoma naujojo numerio vedamajame. – Tas, kuriuo labiausiai didžiuojamės, – jūs laikote savo rankose laikraštį, kurį mes visuomet kūrėme.“
Dirbdami laikinai suteiktuose biuruose, likę gyvi savaitraščio redakcijos nariai parengė numerį, kuris bus išspausdintas Prancūzijoje precedento neturinčiu tiražu, – šis yra daugiau negu 50 kartų didesnis už vidutinį šio leidinio pardavimą.
Naujasis numeris spaudos kioskuose pasirodė praėjus lygiai savaitei po to, kai du kaukėti užpuolikai nužudė 12 žmonių, tarp jų – didelę dalį savaitraščio redaktorių ir du policininkus. Ta ataka pradėjo tris teroro paženklintas dienas, pareikalavusias iš viso 17 žmonių gyvybės. Galiausiai trys islamistai užpuolikai buvo nukauti saugumo pajėgų per dvi atskiras apsiaustis Paryžiuje ir sostinės apylinkėse.
Naujasis „Charlie Hebdo“ numeris bus išspausdintas prancūzų ir italų kalbomis, o leidimai anglų, ispanų ir arabų kalbomis, kaip sakė vyriausiasis redaktorius Gerard’as Biard’as (Žeraras Biaras), bus platinami elektroniniu fomatu.
Leidimas turkų kalba bus išspausdintas kaip tos šalies centro kairiosios opozicijos dienraščio „Cumhuriyet“ priedas, – tai sakė vienas to laikraščio žurnalistas. G. Biard’as pareiškė, kad leidimas turkų kalba bus „pats svarbiausias“ iš visų leidimų užsienio kalbomis.
Dar prieš išleidžiant naująjį numerį viena autoritetinga Egipto musulmonų organizacija perspėjo „Charlie Hebdo“ nebeskelbti pranašo Mahometo karikatūrų. Egipto valstybės finansuojama musulmoniška institucija „Dar al Ifta“, skelbianti religinius nutarimus, pareiškė, kad planuojama viršelio karikatūra yra „nepagrįsta provokacija“, kuri papiktins milijonus musulmonų, gerbiančių ir mylinčių savo pranašą. „Dar al Ifta“ perspėjo, kad tas piešinys tikriausiai įžiebs naują neapykantos bangą.
Šios prognozės pasitvirtino: kovotojų tinklalapiuose buvo iškart paskelbta kritikos ir grasinimų raginant smogti savaitraščiui. Tai nurodė ekstremistų tinklalapius stebinti organizacija „SITE Intelligence Group“.
„Charlie Hebdo“ anksčiau jau ne kartą buvo sulaukęs grasinimų dėl savo skelbtų Mahometą vaizduojančių karikatūrų. Į savaitraščio redakcijos pastatą anksčiau buvo sviesta padegamoji bomba, o per praeitos savaitės išpuolį pirmiausiai buvo nušautas leidinio vyriausiasis redaktorius ir už jo apsaugą atsakingas policijos pareigūnas. Daugelis musulmonų tiki, kad bet kokie pranašo atvaizdai yra šventvagiški.
Naujausiame „Charlie Hebdo“ numeryje buvo sąmoningai išlaikytas jam būdingas įžeidžiamas tonas, dėl kurio šis savaitraštis išpopuliarėjo Prancūzijoje.
Pirmuosiuose dviejuose puslapiuose buvo išspausdinti nužudytų karikatūrininkų piešiniai. Viename iš jų pavaizduota garsi velionė prancūzų vienuolė, kalbanti apie oralinį seksą; kitoje karikatūroje musulmonų, krikščionių ir žydų lyderiai pavaizduoti besidalijantys pasaulį.
Leidinio vedamajame atkakliai ginamas sekuliarizmas ir žiniasklaidos teisė išjuokti religijas bei reikalauti jų lyderių atsakomybės. Straipsnio pabaigoje taip pat buvo sukritikuotas popiežius.
Tačiau prieštaringiausių vertinimų sulaukė naujojo numerio viršelis su pranašo Mahometo atvaizdu.
Pasaulio žiniasklaidos organizacijos savo pranešimus apie naująjį „Charlie Hebdo“ numerį pateikė įvairiai. Jungtinėse Valstijose televizija CBS ir dienraštis „The New York Post“ paskelbė savaitraščio viršelio nuotraukas, bet to nepadarė televizija ABC. Televizijos CNN portale ir laidose naujojo numerio viršelis nebuvo rodomas. Naujienų agentūra „The Associated Press“ neskelbė ankstesnių „Charlie Hebdo“ karikatūrų, vaizduojančių Mahometą, ir atsisakė pateikti naujausiąjį piešinį, vadovaudamasi savo politika neprovokuoti religijos pagrindu.
Ispanijos pagrindiniai dienraščiai pateikė tą „Charlie Hebdo“ karikatūrą savo portaluose, o nacionalinis transliuotojas rodė ją savo žinių laidose. Didžiojoje Britanijoje tą piešinį paskelbė dienraščiai „The Times“, „The Guardian“ ir „The Independent“, bet to nepadarė „The Daily Telegraph“. Nacionalinis transliuotojas BBC naujojo numerio viršelį parodė savo naujienų laidose.
Vokietijos laikraščių „Süddeutsche Zeitung“, „Der Spiegel“ ir „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ portaluose naujoji karikatūra buvo paskelbta.
(papildyta 11.00) „Charlie Hebdo“ naujausio numerio tiražas didinamas iki 5 mln. dėl milžiniškos paklausos
Prancūzijos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ naujausias numeris bus išspausdintas 5 mln. egzempliorių tiražu, siekiant patenkinti didžiulę paklausą, nes pirmosios platinimo taškus pasiekusios kopijos daugelyje Prancūzijos vietų, anot platintojų, buvo išpirktos per kelias minutes.
„Redaktoriai šį rytą nusprendė padidinti tiražą iki 5 mln.“, – nurodė spaudos platinimo bendrovės MLP vadovė Veronique Faujour (Veronik Fožur). Toks tiražas bus 2 mln. egzempliorių didesnis, negu planuota išleisti praėjus savaitei po džihadistų atakos, per kurią buvo nužudyti kai kurie svarbiausi laikraščio redakcijos darbuotojai.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.