• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prancūzijos socialistų vyriausybė ketvirtadienį iškovojo pergalę įtemptoje teisinėje kovoje, siekdama prieštaringai vertinamam komikui uždrausti rengti savo šou, daugelio laikomą antisemitiniu, per gastroles po visą šalį.

Prancūzijos socialistų vyriausybė ketvirtadienį iškovojo pergalę įtemptoje teisinėje kovoje, siekdama prieštaringai vertinamam komikui uždrausti rengti savo šou, daugelio laikomą antisemitiniu, per gastroles po visą šalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Likus mažiau nei dviem valandoms prieš komiko Dieudonne'o M'Balos M'Balos pasirodymą vakariniame Nanto mieste, Prancūzijos aukščiausiasis administracinis teismas – Valstybės Taryba – atmetė vietos teisėjų nutartį, kad tas renginys leistinas.

REKLAMA

Šį sprendimą nušvilpė šimtai komiko gerbėjų, susirinkusių prie teatro „Zenith“, kur turėjo vykti tas renginys, kurio autorių vyriausybė įvardijo „neapykantos prekeiviu“ ir kuris ne kartą buvo nuteistas pagal antirasistinius įstatymus.

Vidaus reikalų ministras Manuelis Vallsas, vadovavęs pastangoms uždrausti Prancūzijoje rengti pasirodymus komikui, kuris dažniausiai vadinamas tiesiog Dieudonne'u, pagyrė teismo nutartį kaip savo šalies fundamentalių vertybių pergalę.

REKLAMA
REKLAMA

„Negalime toleruoti neapykantos kitokiems, rasizmo, antisemitizmo ir Holokausto neigimo, – pažymėjo M. Vallsas. – Tai nėra Prancūzija, ir aukščiausias šalyje (administracinis) teismas pasakė tą patį ir aiškiai. Tai Respublikos pergalė.“

Šiai nuomonei antrino Europos žydų kongreso vadovas, kuris teismo sprendimą laiko „demokratijos vertybių triumfu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pašalinti neapykantos reformą ir sceną rasizmui labiausiai atitinka valstybės ir piliečių interesus“, – sakoma dr. Moshe Kantoro pranešime.

Vyriausybės advokatai argumentavo, kad fundamentaliai rasistinis to šou pobūdis reiškia, kad komikui negali būti taikoma apsauga pagal Prancūzijos konstitucijos užtikrinamą žodžio laisvę.

REKLAMA

Tačiau jų argumentus atmetė Nanto teisėjas Jeanas Francois Molla anksčiau ketvirtadienį paskelbtoje nutartyje, dėl kurios kitiems miestams būtų buvę sudėtinga uždrausti Dieudonne'ui rengti pasirodymus jų teatruose.

J. F. Molla sakė, kad numanoma grėsmė viešajai tvarkai negali būti naudojama „pateisinti radikalias priemones, tokias kaip šou uždraudimas“.

REKLAMA

Tačiau Valstybės Tarybos teisėjas Bernardas Stirnas savo nutartyje, kurios kopiją gavo naujienų agentūra AFP, nurodė, kad „pavojaus viešajai tvarkai tikrumas ir rimtumas“ buvo „nustatyti“.

Valstybės Tarybos sprendimas, palaikantis sprendimą uždrausti Dieudonne'o pasirodymus Nante, kelia pavojų tolesnėms jo gastrolėms, turinčioms vykti iki birželio. Tačiau planuojama, kad pasirodymai kaimyninėje Belgijoje ir Šveicarijoje vyks numatytu laiku dėl neseniai tose šalių priimtų teismų sprendimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausias sprendimas žymi atotrūkį nuo teisinio precedento Prancūzijoje, kur ankstesnės pastangos uždrausti Dieudonne'ui rengti savo šou žlugo, jo gynėjams argumentuojant, kad komikui privalo būti užtikrinta žodžio laisvė, kuri buvo puikiai nusakyta prancūzų filosofo Voltaire'o: „Nesutinku, su tuo, ką sakai, tačiau iki mirties ginsiu tavo teisę tai sakyti.“

REKLAMA

Dieudonne'o advokatas Jacques'as Verdier ketvirtadienį sakė, kad uždrausti jo kliento pasirodymus yra absurdiška, juolab kad Dieudonne'o naujausio šou „The Wall“ („Siena“) vaizdo įrašas jau yra paskelbtas internete.

„Mėginate uždrausti šou, kuris jau yra viešojoje erdvėje“, – J. Verdier sakė Nanto teismui.

REKLAMA

Paviešintuose epizoduose iš „The Wall“ pasirodymo Paryžiuje buvo scena, kurioje komikas vaizduoja besišlapinantis ant sienos. Vėliau jis atskleidžia, kad tai buvo Raudų siena Jeruzalėje.

Teisme Dieudonne'o advokatai taip pat atmetė prielaidas, kad jo įvaizdžio dalimi tapęs gestas „quenelle“, padėjęs komikui išgarsėti, turi antisemitišką potekstę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komikas negali būti laikomas atsakingu už incidentus, per kuriuos jo gerbėjai buvo nufotografuoti demonstruojantys „quenelle“ Aušvico nacių mirties stovyklos memoriale arba prie sinagogų Prancūzijoje, argumentavo jo teisininkai.

„Quenelle“, kuris parodomas ištiestą dešinę ranką nukreipus žemyn ir dešinįjį žastą palietus kairiąja ranka, kai kurie laiko užslėptu nacių saliutu.

REKLAMA

Tačiau Dieudonne'o šalininkai tvirtina, jog tai tiesiog šiaip nepadorus gestas, nukreiptas prieš Prancūzijos isteblišmentą.

Ketvirtadienio vakarą šimtai įpykusių komikų gerbėjų susirinko prie minėto teatro, skanduodami „Vallsai, atsistatydink!“ ir „Žodžio laisvė!“, prižiūrimi policijos. Tačiau Dieudonne'as savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ paragino juos išsiskirstyti.

REKLAMA

47 metų Dieudonne'as savo karjerą pradėjo duete su savo vaikystės draugu žydu Elie Semounu.

Tačiau jiedu jau daug metų nebepalaiko ryšių, o Dieudonne'o šou pobūdis smarkiai pasikeitė nuo ankstesnio satyrinio rasizmo pavaizdavimo ir dabar veikiau jį propaguoja, sako komiko kritikai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų