Ūkininkai, juridiniai asmenys, siekiantys didinti savo valdų konkurencingumą bei pajamas iš žemės ūkio veiklos, gali pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrąją veiklos sritį, kai prašomos paramos suma yra didesnė negu 150 tūkst. Lt.
Šiai paramai gauti nuolatos lengvinamos sąlygos. Nuo šiol norintiems gauti minėtą paramą pareiškėjams nereikės privalomai drausti savo pasėlių. Draudimu jie galės pasinaudoti, jei patys to norės.
Taip pat teikiant paraišką reikės mažiau dokumentų. Pavyzdžiui, jei dalis projekto bus įgyvendinama skolintomis lėšomis, tai paskolos sutartį paramą administruojančiai Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) reikės pristatyti ne kartu su paraiška, o su pirmu mokėjimo prašymu. Jei projektas bus įgyvendinamas nuosavomis lėšomis, tai NMA reikės pristatyti tik raštišką patvirtinimą.
Kaip ir anksčiau, kartu su paraiška reikia pateikti atskirą verslo planą. Tačiau parengti tokį verslo planą dabar paprasčiau – tereikia užpildyti patvirtintą verslo plano tipinę formą.
Ne tik ūkininkams
Antrosios veiklos srities lėšomis yra finansuojami projektai, susiję su tokiomis veiklomis, kaip žemės ūkio produktų gamyba, paslaugų žemės ūkiui teikimas ar prekinių žemės ūkio produktų apdorojimas ir pateikimas rinkai. Biodujų iš ūkiuose susidarančių atliekų gamyba taip pat yra remiama, tačiau pagamintos biodujos gali būti naudojamos tik savo reikmėms.
Teikti paraiškas pagal šią veiklos sritį NMA teritoriniams skyriams iki šių metų pabaigos gali žemės ūkio produktų gamyba užsiimantys ir paslaugas žemės ūkiui teikiantys ūkininkai bei juridiniai asmenys. Tokia parama taip pat gali būti skiriama žemės ūkio kooperatyvams bei mokymo institucijoms, turinčioms eksperimentinius ar mokomuosius ūkius, kuriuose yra gaminama žemės ūkio produkcija.
Pareiškėjų pajamos iš žemės ūkio produktų gamybos ar paslaugų žemės ūkiui teikimo per 2 metų laikotarpį turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų valdos veiklos pajamų, išskyrus kooperatyvus, mokslo ir mokymo institucijas. Paukštininkystės ūkių pajamos iš žemės ūkio produktų gamybos ir iš savo valdoje pagamintų ar užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų ūkio veiklos pajamų.
Pareiškėjas, jei jis yra ūkininkas, turi turėti profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą arba būti išklausęs minimalius ūkininkavimo žinių kursus, arba turėti didesnę kaip 2 metų ūkininkavimo patirtį. Parama neteikiama ūkiams, mažesniems kaip 4 ekonominio dydžio vienetai.
Pareiškėjas įsipareigoja apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota parama, ne trumpesniam kaip 5 metų laikotarpiui nuo paramos sutarties pasirašymo. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu turtas draudžiamas nuo visų galimų rizikos atvejų (išskyrus vagystę). Įgyvendinus projektą – likutinei vertei, atsižvelgiant į turto naudojimo laiką ir nusidėvėjimą.
Jaunimui prioritetas
Pagal antrąją veiklos sritį didžiausia paramos suma 2007–2013 metų laikotarpiui vienam paramos gavėjui negali viršyti 1.381.120 Lt. Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 690.560 Lt.
Finansuojama iki 40 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Ūkininkaujantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse – iki 50 proc. Jauniesiems ūkininkams finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Jeigu jaunasis ūkininkas dirba mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse, tuomet kompensuojama iki 60 proc. projekto įgyvendinimo išlaidų.
Remia naują techniką
Pareiškėjai turėtų ypač atkreipti dėmesį, jog paramos lėšomis galima įsigyti tik naują žemės ūkio techniką, įrangą, technologinius įrenginius, kompiuterinę įrangą, įskaitant programinę, tam tikrų kategorijų transporto priemones.
Jei už paramos lėšas, ketinama įsigyti naujos technikos, rekomenduojama įsigyjant ją tiekėjo prašyti pažymos, patvirtinančios, kad technika atitinka taisyklėse keliamus reikalavimus, t.y., ji yra nauja, neeksploatuota, neregistruota jokioje šalyje. Tai padėtų išvengti galimos rizikos, susijusios su tinkamu išlaidų finansavimu. Visos tinkamos finansuoti išlaidos nurodytos priemonės įgyvendinimo taisyklėse.