Neseniai Klaipėdoje pasigirdo jaunimo raginimai uosto bei miesto vadovams saugoti krovos darbams ruošiamose naudoti rezervinėse teritorijose stovinčius namus.
Dar anksčiau miestiečių iniciatyvinė grupė kvietė išsaugoti senąjį malūną Tilžės gatvėje. Deja, nesėkmingai - malūno nebėra. "Begos" vadovų jie maldavo negriauti buvusio Klaipėdos celiuliozės fabriko celiuliozės virimo cecho Nemuno gatvėje. Šis, laimei, dar stovi.
Tai - tik kruopelė tarybinių, o pastaraisiais metais - ir savų architektų bei miesto valdžios sunaikintų ar ketinamų naikinti Klaipėdos pramonės paveldo objektų.
Jeigu tokiu požiūriu vadovautųsi didžiausio Vokietijos ir ketvirto pagal dydį Europos aglomerato - 5,3 mln. gyventojų turinčios Rūro srities - valdžia, jų miestai dabar galėtų pasigirti tik pokariu statytomis gyvenamosiomis dėžutėmis.
Atrodytų, kam reikalinga sena dujų saugykla ar apleista šachta... Tačiau vokiečiams tai - ne tik senas metalo laužas ar nenaudojama anglies šachta. Tai - bene vienintelis akimi regimas ir pirštais pačiupinėjamas ryšys su praeitimi. Su ta praeitimi, kuri ir pagimdė visą Rūro sritį.
Būtent pramonė sukūrė šią sritį tokia, kokia ji ir yra. Sukūrė ir beveik dingo - Antrojo pasaulinio karo metu būdama nacistinės Vokietijos varikliu, ši beveik puspenkto tūkstančio kvadratinių kilometrų ploto zona tapo padidinto sąjungininkų dėmesio objektu ir tuo pačiu jų artilerijos bei lėktuvų sviedinių nusileidimo vieta.
Štai iš Eseno, vadinto Reicho ginklų sandėliu, neliko beveik nieko - jis kone visas, pradedant Krupo gamyklomis ir baigiant paprastais namais, 1942-1943 metais britų karo aviacijos sulygintas su žeme. Tačiau tai, kas liko, saugoma lyg auksas.
Pavyzdžiui, "Zollverein" - 1932-1986 metais veikusių anglių kasyklų ir iki 1996-ųjų dirbusios kokso gamyklos kompleksas, nuo 2001-ųjų esantis UNESCO saugomu pasaulio paveldo objektu. Ir ne tik saugomu - buvusių kasyklų teritorijoje atviri muziejai, įsikūrusios meno ir dizaino organizacijos. Čia visus metus veikia daugybė parodų, vyksta spektakliai ir filmų peržiūros, koncertai, šokėjų pasirodymai ir t. t.
O ko vertas apsilankymas buvusioje dujų saugykloje Eseno kaimynystėje esančiame Oberhausene... Dabar šis pastatas, "Gasometer", nuo kurio stogo 117 metrų aukštyje atsiveria kvapą gniaužianti apylinkių panorama, vadinamas didžiausia Europoje parodų sale.
Buvusioje šachtoje Bochume įsikūręs Vokietijos kalnakasybos muziejus, Elektros muziejus Recklinghausene, laisvalaikio parkas buvusioje kasykloje Hamme, parodos "Linden" alaus darykloje Unna mieste, daugybę atrakcijų dideliems ir mažiems siūlantis Pramonės muziejus Hattingene, Vandens muziejus buvusiame pramoniniame vandens bokšte Mullheime, Šiaurės Duisburgo kraštovaizdžio parkas su pagrindiniu akcentu - buvusia geležies gamykla, seną anglies kasyklą saugantis kraštovaizdžio parkas Gelsenkirchene. Tai - tik keli objektai iš daugybės, įrodantys, kad buvusių šachtų, gamyklų, sandėlių etc. nereikia paversti beveidžių daugiabučių kvartalais.
Jau minėtas "Zollverein" kompleksas yra geriausias senos ir naujos Rūro srities gyvavimo simbolis - pramonė ir jos paveldas čia yra tapę meno bei kultūros šaltiniu. Šaltiniu, kokį Klaipėdoje, deja, su miesto valdžios palaiminimu užbetonavo naujųjų laikų architektai ir nekilnojamojo turto magnatai...
Tomas Gukauskas