Priėmęs užuojautą, šiaulietis teigė, kad viskas įvyko labai staiga ir netikėtai. ,,Penktadienį anūkas buvo dar sveikas“, - nedaugžodžiavo Romas.
Pasiteiravus, ar medikai suteikė visą reikiamą pagalbą berniukui, Romas tikino nesantis daktaras, kad galėtų spręsti. ,,Čia buvo liga. Virusas. Aš nesu daktaras, kad galėčiau kažką spręsti.
Šeimoje jis buvo vienas, neturėjo nei brolių, nei sesių. Tėvams tai yra didžiulė nelaimė“, - sunkiai žodžius rinko mirusio penkiamečio senelis.
Pokalbio metu Romas sakė besiruošiantis laidotuvėms, mat vos prieš kelias akimirkas buvo atvežtas berniuko kūnelis.
Paskelbė karantiną
Apie tai, kad berniukas mirė, pirmadienio rytą naujienų portalui tv3.lt patvirtino Šiaulių specialiojo ugdymo įstaigos, kurią vaikas lankė, atstovė Eglė Jankauskienė.
Ji teigė, kad penktadienį vakare mama pasiėmė sveiką ir aktyvų vaiką. Šeštadienį pakilus temperatūrai ir pasijutus prasčiau, jis buvo nuvežtas į ligoninę Šiauliuose.
Būklei prastėjant, berniuką pervežė į Kauno klinikas.
Pirmadienį įstaigoje paskelbtas karantinas. ,,Daug konsultavomės su Visuomenės sveikato centro atstovais, kurie nurodė, kokie decinfekcijos būdai turi būti atliekami“, - sakė ugdymo įstaigos atstovė.
Išgelbės paprastas testas
Jei jūsų vaikas ėmė karščiuoti, o pakilusią temperatūrą lydi ir atsiradęs bėrimas įvairiose kūno vietose, nieko nelaukite ir išmėginkite stiklinės testą, kurį jums rekomenduoja vaikų intensyvios terapijos gydytoja Jurgita Biliuvienė.
Ji sako, kad tereikia prie bėrimo vietos prispausti skaidrią stiklinę.
,,Jei per stiklą matote bėrimą ir šis neblunka, kuo skubiau kreipkitės į medikus. Jei bėrimas paspaudus sumažėja, tikėtina, kad jis tikrai nėra meningokokinės kilmės. Vis dėlto jei matote, kad vaiko būklė nekinta, tučtuojau kreipkitės į medikus“, - aiškina medikė.
Kaip teigė J.Biliuvienė, vaiko būklės rimtumą būtina stebėti dar iki atsirandant bėrimams. Vaikas paprastai būna vangus, gali būti blyškus arba net gelsvo-pilkšvo atspalvio. Jo kraujotaka būna prasta, šaltos rankos ir kojos.
Net nebūtina aukšta temperatūra. Būtina vertinti bendrą būklę, stebėti, kaip atrodo vaikas.
Gali padėti šios rekomendacijos
Siekiant sumažinti užsikrėtimo meningokokine infekcija riziką, rekomenduojama:
reguliariai plauti rankas; laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudojus – išmesti į šiukšliadėžę);
reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.
Artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso: šeimos nariai; asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose ir kt.);
kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, reanimacija, t.y. gaivinimas „burna į burną“ ir kt.).
Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. ULAC medikai primena, kad Lietuvoje 2014 m. pradėti skiepijimai nuo meningokokinės B infekcijos.
Paskiepytų asmenų skaičius kasmet auga: 2014 m. – 338 asmenys, 2016 m. – 13 604.