Atskubėję medikai vyrui surišo rankas ir kojas, išvežė į ligoninę. Gydytojai vyrą panardino į komą. Vyriškis atsigavo, tačiau musmirių valgytojus ir tuos, kas užsiima savigyda nuodingaisiais grybais įspėja – tai pavojinga.
Šešiasdešimtmetis vilnietis ligoninės palatoje dalijasi įspūdžiais – galva į lovos kampą pradėjo trankyti prasidėjus haliucinacijoms po to, kai suvalgė tris džiovintos musmirės kepurėles.
„Na, taip smalsumas užėjo, kad sakiau, paimsiu vieną pabandysiu, kaip skonis. Paėmiau vieną paragavau, skonis tikrai gana geras“, – pasakojo vilnietis.
Ir dar antrą, trečią. Vyras dar spėjo padėti žmonai išsikrauti iš parduotuvės atsivežtas prekes, dar pajuokavo, kad suvalgė musmirių ir nieko nejaučia. Tik štai po tų žodžių...
„Ir jaučiu, kaip pradeda visas kūnas tirpti. Bet be jokių haliucinacijų, ne, bet tiesiog kūnas, kaip tirpsta visas. Visas pradėjo tirpti nuo kojų iki galvos smegenų“, – teigė vyras.
Įspėjęs žmoną nuėjo prigulti.
„Aš atsiguliau pagulėti, ir kai atsiguliau pagulėti – užmigau. Tas tirpimas pradėjo taip eiti, ir daugiau nuo to momento aš nieko neprisimenu. Tik prisiminiau, kad jau atsiradau čia, visas surištas: rankos surištos, kojos surištos, visas surištas. Kratymasis, blaškymasis buvo. Pabudęs supratau, kur aš, ir toks gulėjau dar 12 valandų“, – sakė jis.
Mat dėl prasidėjusių haliucinacijų vyras pradėjo elgtis neadekvačiai. Artimieji tuoj iškvietė medikus.
„Šešiese vyrai ėmė, ir vos vos mane suraitė, nes aš ten galynėjausi, lyg mačiau pasąmonėje, kad batai kokie, batai dideli, batai, ir mane tie batai kažkur tempia, reiškia ėmė ir į mašiną mane tempė. Galėjau išplaukti ir išplaukti į dausas“, – kalbėjo vilnietis.
Į ligoninę pakliuvusiam vilniečiui medikai sukėlė dirbtinę komą.
„Raudonoji musmirė turi dvi medžiagas, yra viena medžiaga, kuri sukelia haliucinacijas – musimolis. Šitam pacientui pasireiškė labai ryškus sujaudinimas. Iki psichozės. Prasidėjo viso kūno drebulys, iki traukulių, tam, kad būklę sukoreguoti, mes, kaip gydytojai, privalome šį žmogų seduoti. Ir to slopinimo reikėjo labai daug. Priversti mes buvome žmogų įvesti į dirbtinę komą. Tam, kad praeitų visa ši būklė“, – aiškino toksikologė Gabija Laubner – Sakalauskienė.
Šiandien paciento gyvybei pavojus negresia, tačiau medikai jį dar palieka ligoninėje, mat nori stebėti, ar nebus kokių liekamųjų reiškinių pavartojus nuodingojo grybo. O štai viešojoje erdvėje mirga marga patarimų, kaip gydytis musmirėmis. Po tokių dalijimųsi patirtimi, grybais turguje prekiaujantys žmonės taip pat sulaukia pirkėjų prašymų pririnkti musmirių, tik štai retas tai daro, mat pardavinėti nuodingus grybus turguje draudžiama.
„Vėžiu sirgo kažkas, aš jam atradau gražių tokių keletą štukų, dėkojo, dėkojo, dėkojo...“, – sakė vienas pardavėjų.
O kai kas juokais ar rimtai sako vartojantis raudonas musmires.
„Pats geriausias vaistas yra. Pavartokit nuo visų ligų, ypatingai pagyvenusio amžiaus žmonėms. Dešimt kartų geriau už viagrą“, – kalbėjo kitas.
Gydytojai šokiruoti – ne tik ne geriau, bet gali pridaryti dešimt kartų daugiau rūpesčių ir tiems, kas užsiima savigyda, ir tiems, kas nori tiesiog pasisvaiginti. Mat svaigintis musmire tapo labai populiaru.
„Musimolis, kuris sukelia haliucinacijas, jis veikia organizme į tam tikras sistemas, kurios sukelia jums slopinimą, tą miegą ir ramybę, tai labai neteisingas suvokimas, kad ši medžiaga yra tam, kad nusiraminti. Ji taip, šių savybių turi, bet ji turi kitų, pašalinių dar. Sunkesnių sveikatai pasekmių“, – sakė toksikologė.
Tad medikė primygtinai prašo žmonių nepasiduoti smalsumui, ir nepulti užsiimti vadinamąja internetine savigyda. Juolab, kaip priduria grybų žinovai, kiekvieną organizmą musmirė veikia kitaip.
„Kai kuriais atvejais gali būti blogai. Net ir haliucinacijų mėgėjai... ne veltui būna, kad iš vienos šalies superkamos musmirės tinka, kitos netinka. Ar tokiu periodu... tarkim, vidurvasarį rinktos netinka, reikia rudenį, kadangi skirtingas medžiagų kiekis. Nustatyta savo kailiu yra, bet tiksliai koks, niekas nežino, kaip konkretus asmuo reaguos, kaip jo organizmas reaguos niekas negali pasakyti“, – pasakojo mikologas Jonas Kasparavičius.
Ir dar nelygu kokiomis sąlygomis toji musmirė augo, ir kokių prikaupė medžiagų. O štai žalioji musmirė, kaip sako medikė, ir iš viso gali nuvaryti anapilin, tad rinkdami grybus turėtume būti itin atsargūs. Pernai ir užpernai žaliąją musmirę sumaišę su ūmėde ar žaliuoke, suvalgę nuodingųjų grybų Lietuvoje mirė du žmonės.
Daugiau detalių ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Bėda tik tam, kad kai kurie grybai -
valgomi vienintelį kartą gyvenime..