Didžiulis migrantų grąžinimo iš Libijos į jų šalis procesas buvo pradėtas po to, kai paviešinta, kokiu mastu šioje centrinės valdžios neturinčioje šalyje migrantai buvo verčiami vergais.
„Dabar skaičius yra pasiekęs 13 tūkstančių ir jis auga kiekvieną dieną. Procesas, mūsų manymu, yra vykdomas tinkamai, nors ir buvo pradėtas šiek tiek pavėluotai. Šiuo metu iš Libijos jau išsiųsta apie du trečdaliai čia atvykusių migrantų“, - tvirtina tarptautinės organizacijos atstovai.
Libijoje nekontroliuojamas chaosas įsivyravo 2011 metais, kuomet buvo nuverstas ir nužudytas ilgametis diktatorius Muamaras Gaddafis. Nuo tada šalyje dėl valdžios kovoja daugybė karinių ir netgi teroristinių grupių.
Libija jau seniai yra žinoma kaip šalis, per kurią keliauja daugybė migrantų, ieškančių geresnio gyvenimo Europoje. Čia ne kartą buvo pasklidusios istorijos apie migrantų pardavinėjimą į vergiją, tačiau teko pripažinti, kad po 2011 metų prekeiviai žmonėmis ypatingai suaktyvino savo veiklą.
Šiuo metu „Afrikos Sąjunga“ kartu su Jungtinėmis Tautomis ir Europos Sąjunga išgabena migrantus iš Libijos ir perkelia juos į kitas valstybes. Tie, kurie negali grįžti į savo šalis, dažniausiai atsiduria Nigeryje arba Ruandoje, kurios sutinka priimti migrantus.
Grįžusiųjų padėtis
Pasaulio dėmesį pirmiausiai patraukė migrantų iš Gambijos situacija. Mažiausiai 2,5 tūkstančio Gambijos piliečių buvo parskraidinti namo su Tarptautinės migracijos organizacijos pagalba. Daugiausiai jų buvo išvaduoti iš kalėjimų.
Sugrąžinti asmenys yra labai pastebimi nedidelėje, 2 milijonų visuomenėje.
„Mes nesame pasirengę priimti atgal šiuos žmones. Esame labai susirūpinę dėl saugumo situacijos šalyje. Valdžia ir taip turi problemų dėl nedarbo lygio. Jei grįš dar daugiau žmonių, ką su jais darysime?“, - klausia Gambijos vidaus reikalų ministerijos atstovas Bullis Dibbas.