Praėjus šešiems mėnesiams po 2004 metų gruodį ištikusios baisiausios istorijoje cunamio katastrofos, Indijos vandenyno valstybėse nusinešusios apie 232 tūkst. žmonių gyvybes, nusivylę, palapinėse gyvenantys ir darbo neturintys žmonės stengiasi kuo greičiau atstatyti kaimus ir miestus.
Labiausiai nukentėjusiose šalyse - Indonezijoje, Šri Lankoje, Indijoje ir Tailande - išsigelbėję žmonės skundžiasi, jog tik dabar prasidėjo namų rekonstrukcija, mokyklų atstatymas ir darbo vietų kūrimas.
Regione vis dar skirstoma humanitarinė pagalba, o pagal Pasaulio maisto programą maistas tiekiamas beveik dviem milijonams gyventojų.
"Keliauju iš vienos stovyklos į kitą. Noriu grįžti namo", - sakė 48 metų Zamas Zami Aminas. Galingo žemės drebėjimo sukeltoms bangoms užgriuvus Indonezijos Ačecho provincijoje esantį jo kaimą, jis prarado žmoną ir du iš keturių savo vaikų.
"Aš vis dar sutrikęs. Todėl ir nepastebiu jokių pokyčių", - sakė jis.
Tragedijos liudininkai dar gerai prisimena lemtingą gruodžio 26-osios sekmadienio rytą. Daugelis jų sapnuoja košmarus. Ačeche, kur žuvo arba be žinios dingo 168 tūkst. žmonių, vis dar aptinkami žuvusiųjų kūnai. Dalis pakrantės atrodo taip, tarytum ją būtų ištikusi branduolinė katastrofa.
Pietiniame Tailande, kur tarp 5 395 žuvusiųjų buvo daug užsieniečių, turistų pamėgtoje Puketo saloje sekmadienį prie tragedijos atminimo paminklo vyko nedidelės vainikų padėjimo ceremonijos.
Po katastrofos likęs gyvas 32 metų švedas Gaboras Szigeti (Gaboras Sigetis) sugrįžo į balto smėlio paplūdimių kurortą Khao Laką, esantį į šiaurę nuo Puketo, kur jis buvo tragiškų įvykių liudininkas ir matė, kaip tą dieną daugelis žmonių prarado savo artimuosius.
G.Szigeti ir jo žmonai pavyko išsigelbėti, kai milžiniškos bangos sugriovė poilsiautojų namelį, kuriame jie buvo apsistoję. Pora sugrįžo padėkoti vietiniams gyventojams, kurie padėjo jiems įveikti šį sunkų išbandymą.
"Sakyčiau, jog tai padėjo mums galutinai atsigauti. Jaučiuosi daug ramesnis", - sakė G.Szigeti.
Didžiausias per 40 metų 9,15 balų stiprumo žemės drebėjimas, kurio epicentras buvo netoli Indonezijos Sumatros salos pakrantės, sukėlė milžiniškas 10 metrų vandens bangas, užgriuvusias 13 Indijos vandenyno valstybių.
Labiausiai nukentėjo Ačechas. Beveik tūkstantis kaimelių ir miestų buvo sugriauti arba visiškai nušluoti nuo žemės paviršiaus. Pamažu prasidėjo atstatymo darbai ir vis dar tebevyksta aplinkos valymas.
Praėjusią savaitę Jungtinių Tautų atstovai sakė, jog tikriausiai prireiks ne mažiau kaip 10 metų, kol viskas bus atstatyta.
Valstybės donorės sako, jog Ačeche atstatymo darbai vėluoja maždaug du mėnesius, nes buvo delsiama įsteigti agentūrą, kuri prižiūrėtų atstatymo darbus. Projektus ji pradėjo tvirtinti gegužės pradžioje, o šeštadienį informavo, kad darbams jau galima skirti 2,8 mlrd. dolerių (beveik 8 mlrd. litų).
Donorės primygtinai reikalauja, kad vykdant didžiausius taikos metu rekonstrukcijos darbus būtų išlaikyta pusiausvyra tarp darbų spartos ir kokybės, kai tik bus sutvarkytos žemės nuosavybės teisės ir bendruomenės nuspręs, ko joms reikia.
Ačecho provincijoje namų neteko daugiau kaip 500 tūkst. žmonių. Jiems prireiks atstatyti beveik 120 tūkst. namų.
Dauguma šių žmonių dvejus metus gyvens pusiau laikinuose arba laikinuose namuose, šeštadienį sakė Jungtinės Tautos.
Šri Lankoje be namų liko puse milijono gyventojų, jiems reikės pastatyti daugiau kaip 90 tūkst. namų.
Remiantis naujienų agentūros "Reuters" surinktais duomenimis, vyriausybių ir tarptautinių organizacijų pažadėta paramos suma siekia 6,9 mlrd. JAV dolerių (per 19,7 mlrd. litų), o privačios aukos sudaro beveik 5 mlrd. dolerių (per 14,2 mlrd. litų). Tačiau didžioji šių pinigų dalis dar tik turėtų būti sumokėta.
"Reuters"-BNS