„Suteikėme Rusijai laiko iki liepos pirmos dienos pašalinti šį automobilių perdirbimo mokestį, tačiau Maskvai nesutikus imtis veiksmų, nutarėme kreiptis į PPO. Tikimės, kad konfliktą pavyks išspręsti kuo greičiau. Labai svarbu, kad Rusija būdama PPO nare laikytųsi bendrų taisyklių“, - sakė ES diplomatas.
Rusija mažiau nei prieš metus tapo PPO nare ir nuolatos sulaukdavo kaltinimų iš Briuselio dėl bendrų taisyklių nesilaikymo. Ketvirtadienį vyksiančio PPO susitikimo metu Japonija ir JAV ketina prisijungti prie ES, nes šios šalys taip pat yra nepatenkintos Rusijos elgesiu.
Rusija 18 metų derėjosi dėl narystės organizacijoje. Vienas esminių derybų punktų buvo automobilių importui taikomi tarifai. Maskva sutiko panaikinti tarifinius barjerus, tačiau, kritikų teigimu, perdirbimo mokestis, kuris yra taikomas importuojant transporto priemonę, pažeidžia susitarimą.
Briuseliui itin rūpi Maskvos pozicija šiuo klausimu, nes netolimoje ateityje Rusija gali perimti iš Vokietijos didžiausios žemyno automobilių rinkos vardą. Europos automobilių gamintojai nerimauja, kad naujas mokestis sumažins jų gaminių patrauklumą Rusijos rinkoje.
Savo ruožtu Rusija sako, kad ir ES ne visada laikosi PPO taisyklių, todėl pradėjus ginčą Maskva žada apskųsti ir Briuselio elegesį.
Pagal PPO taisykles Rusija privalo per 60 dienų patenkinti ES reikalavimą arba pagrįsti savo elgesį. Pasibaigus šiam terminui ES gali prašyti PPO įvertinti Maskvos veiksmus. Savo ruožtu PPO turi galią reikalauti Maskvos pakeisti importo taisykles arba taikyti prekybos sankcijas.
Kol kas nei ES nei Rusijos atstovai nekomentuoja susidariusios padėties, nes Briuselis dar nepradėjo formalių ginčo procedūrų.