Ar kyla nepilnamečių svaiginimosi banga, laidoje „Dienos komentaras“ atsako generalinis policijos komisaras Renatas Požėla.
Nepilnamečiai patenka pas medikus dėl apsinuodijimo narkotikais. Ar čia didėjanti banga?
Kiekvienu atveju policija atlieka išsamų tyrimą ir, matyt, tik atlikus tyrimą bus aišku, kas įvyko. Vaikai grįžo į mokyklas, grįžo po vasaros atostogų, vėl susiburia seni draugai ir seni bičiuliai, atsiranda tam tikros pagundos. Atvirai kalbame, kad narkomanijos ir alkoholizmo problema egzistuoja ir ji yra tarp paauglių.
Ar didėja narkotikus vartojančių paauglių skaičius?
Tendencijos nėra geros – jei anksčiau tai būdavo didžiųjų miestų problemos, dabar ta problema plečiasi į kitus regionus. Tampame panašūs į kai kurias Vakarų šalių valstybes, kur ta problema egzistuoja. Teisėsauga daro savo darbą, bet, šiuo atveju, problemos sprendimas yra ne tik teisėsaugoje. Visų pirma, prevencija, švietimas, vaikų užimtumas, tėvų ir vaikų santykis – labai daug dedamųjų.
Pareigūnai ir miestų merai nerimauja dėl būsimos policijos reformos, esą sumažės pareigūnų. Kokia yra situacija, kiek trūksta pareigūnų?
Policija atlieka funkcijas nepaisant problemų, apie kurias viešai kalbame. Viena iš tų problemų – taip, mums trūksta virš tūkstančio policijos pareigūnų. Tačiau irgi gera žinia, kad daug metų matomas pareigūnų mažėjimas, o šiemet mes turime augimą. Reiškia, tos priemonės, kuriomis mes motyvuojame žmones ateiti ir likti tarnyboje, duoda savo vaisių.
O kalbant apie konkrečius pokyčius, kurie įvyktų, jei Seimas prabalsuotų <...> mes matome, kad teritorinis paskirstymas į apskritis mums yra daugiau trikdis nei pliusas. Jau dabar policija daug kur veikia apygardų principu, tai norime tą padaryti įstatymiškai, kad vietoje 10 apskričių būtų 5 apygardos. Nauda žmogui būtų tokia, kad, reikalui esant, į atokiausią vietą ateitų ne apskrities pareigūnas, o apygardos. Šis teritorinis perskirstymas leistų tai padaryti.
Iš tolimesnio miesto niekur nereikės važiuoti. Alytaus mieste, kaip dabar reaguoja Alytaus miesto pareigūnai, taip ir reaguotų Alytaus rajono policijos komisariato darbuotojai. Kalbu apie situaciją, kai būtų reikalinga didesnė pagalba ir tiriant nusikaltimus tam pačiam piliečiui pagalbą teiktų ne Alytaus apskrities policijos pajėgumas, bet Kauno apygardos.
Sutikime, prie visos pagarbos, kad Alytaus apskrities pajėgumas nėra tapatus Kauno apygardos pajėgumui. Yra įsivertinti galimi pliusai, sąžiningai pasakysiu, kad minusų nematau, todėl labai tikiuosi, kad sprendimai bus priimti. Jei jie nebus priimt, tai bus tam tikras policijos stagnavimo momentas, ko aš tikrai nenorėčiau.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.