„Šiandien Lietuva yra labai blogoje situacijoje dėl kovido, skaičiai mūsų yra dideli, susirgimų nemažėja, mirčių skaičius yra didžiulis, ribojimai yra reikalingi", – kalbėjo A. Bilotaitė.
Ji sakė, kad nuo ribojimų pradžios yra apgręžta apie 21 tūkst. automobilių, kas yra labai daug, o bendrai išrašyta apie 600 pažeidimų protokolų. Tai, anot jos, yra dėl to, kad pareigūnai neturi tikslo bausti žmones, bet riboti jų mobilumą.
Ministrė dėstė, kad žmonės dabar važiuoja pasiruošę reikiamus dokumentus. Visgi, Lietuvoje sergamumo situacija yra kritinė, tad ribojimų švelninimai neplanuojami.
„Šiandien turime degančią Lietuvą ir tai yra didžiulis iššūkis", – sakė A. Bilotaitė.
Kartu ji prašė gyventojų važiuoti iš namų tik esant būtinai situacijai.
„Kol neužtikinsime, kad žmonės nustos judėti ir liks namuose, kol mūsų susirgimų skaičiai nemažės ar nesistabilizuos, negalėsime kalbėti apie jokį atlaisvinimą", – kalbėjo A. Bilotaitė.
Pasak jos, dabartinė situacija su pavasariu nepalyginama, nes susirgimų skaičiai „baisūs". Tam, kad būtų įvertinta, ar naujos priemonės būtų efektyvios, anot ministrės, reikia kelių savaičių.
R. Požėla dėstė, kad dabartinis judėjimas, t. y. gruodžio 24, 25 dienomis nebuvo toks intensyvus, kaip gruodžio 23 d., tačiau ir Kūčių išvakarėse buvo apgręžta daugiau nei 3,5 tūkst. automobilių.
„Tai vėlgi rodo, kad dalis žmonių iki galo neišgirsta, neperskaito ir, deja, tokiu būdu tenka gadinti gerą kalėdinę nuotaiką ir grąžinti žmones atgal. Informacijos tikrai yra pakankamai daug, kokiais pagrindais galima važiuoti, kyla klausimai, galima bet kada paskambinti policijos informaciniu numeriu ir gauti savalaikę informaciją. Matome, kad dalies žmonių ausų ta informacija nepasiekia", – sakė jis.
Pasak jo, pažeidimų protokolai rašomi kraštutiniu atveju. Pasitaiko ir dažniau pasitaikančių pažeidimų, kai žmonės važiuoja pas artimuosius, apsipirkti į didesnes parduotuves, buvo ir kuriozinių atvejų.
„Iš Skuodo kažkas važiavo maudytis į jūrą, kažkas važiavo kačiuko į kitą rajoną, vienetinių kuriozinių situacijų pasitaiko", – kalbėjo R. Požėla.
Lietuvoje galioja sugriežtintas karantinas
Nuo gruodžio 16 d. palikti gyvenamąją vietą leidžiama tik vykstant į darbą ar darbo reikalais, vykstant apsipirkti, į nuosavą nekilnojamojo turto objektą, laidotuves, sveikatos priežiūros įstaigas, prižiūrėti sergančių ar negalinčių savimi pasirūpinti asmenų. Važiuoti iš vienos savivaldybės į kitą apsipirkti yra draudžiama.
Išimtis kelionėms tarp savivaldybių taikoma tuo atveju, jei žmonės vyksta į savo turimą nekilnojamąjį turtą, tačiau tam jie turi turėti įrodančius dokumentus.
Naujienų portalas tv3.lt skelbė, kad trečiadienį Vyriausybė nusprendė dar labiau griežtinti karantiną. Pritarus ministrų kabinetui, automobiliais keliauti gali ne daugiau nei du asmenys arba vienas namų ūkis. Taip pat Vyriausybė nesutiko iš dalies švelninti karantino, kad gyventojai galėtų lengviau judėti į darbą iš vienos savivaldybės į kitą.
„Viešose vietose ir transporto priemonėse, išskyrus miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto priemonėse ar transporto priemonėse, kuriose vykstama į (iš) darbo vietą, [leidžiama] būti ne didesnėmis nei 2 asmenų arba vieno namų ūkio narių grupėmis“, – rašoma nutarime.
Tiesa, šis apribojimas nebus taikomas pavežėjams ir taksistams – jie nebus įskaičiuojami į automobiliu keliaujančių asmenų skaičių.
Visi išvardinti nutarimai įsigaliojo ketvirtadienį, gruodžio 24 d.
Griežčiausia policijos kontrolė keliuose vykdoma nuo gruodžio 23 d. 13 val. iki 27 d. 21 val. bei nuo gruodžio 31 d. 13 val. iki sausio 3 d. 21 val. Kitomis dienomis kontrolė nebus tokia aktyvi. Taip pat bus pasitelktos papildomos VRM pareigūnų, Karo policijos ir Šaulių sąjungos įsitraukimas.
Dalis įvažiavimų į kitas savivaldybes užtverti techninėmis priemonėmis. Pažeidimai fiksuojami vaizdo stebėjimo kameromis, pastatyti draudžiamieji ženklai. Taip pat bus remiamasi didesnėmis pajėgomis dėl būriavimosi, kaukių dėvėjimo. Apie 1 tūkst. policijos pareigūnų užtikrina šią tvarką.
Planuojantys keliauti gali paskambinti policijos numeriu 8-700-60000, kuriuo galima pasidalinti savo situacija bei sužinoti – leidžiama žmogui vykti kažkur ar neleidžiama.
Griežtesnis karantinas, kad pareigūnams nekiltų sunkumų
Portalas tv3.lt primena, kad griežtinti karantiną Vyriausybei pasiūlė šią savaitę posėdžiavusi Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija. Anot vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, papildomai griežtinti ir keisti karantino pasiūlyta dėl policijai kilusių iššūkių.
„Pirmiausiai, tai yra klausimas, susijęs su žmonių skaičiumi automobiliuose. Tai šiandien mes suformulavome siūlymą Vyriausybei, kad automobilyje turėtų būti ne daugiau nei du žmonės arba vieno šeimos ūkio nariai“, – žurnalistams pirmadienį kalbėjo A. Bilotaitė.
Būtinybei papildomai griežtinti karantiną vairuotojams pritarė ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
„Šiuo metu turime tokią įdomią situaciją, kai yra reikalavimai asmenims viešose vietose, privačiame būste, tačiau jokių reikalavimų transporto priemonėse. Tai mūsų reikalavimai, manau, yra logiški. Asmenys visur privalės laikytis dviejų asmenų skaičiaus ir vieno šeimos ūkio reikalavimo“, – sakė R. Požėla.
Policija, jo teigimu, taip pat pastebėjo piktnaudžiaujančių išimtimi vykti į kitą savivaldybę darbo reikalais.
„Labiau preciziškai ir atidžiau vertinsime tokius pasakymus. Pasiliksime sau teisę įvairiais komunikaciniais būdais galbūt pasiskambinti su darbdaviais ir patikrinti, ar tokie asmenys vyksta neatidėliotinais darbo reikalais“, – pridūrė R. Požėla.
Nepritarė apjungti miestų ir rajonų gyventojus
Kitas Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos siūlymas buvo susijęs su žiedinių savivaldybių gyventojais. Tačiau Vyriausybė nepritarė tokiems pakeitimams.
„Siūlyčiau susilaikyti nuo keitimų, kurie ženkliai paskatintų mobilumą, ypač švenčių dienomis, kuomet prašome žmonių susilaikyti ir likti namie“, – trečiadienį Vyriausybės posėdyje kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.
Anot A. Bilotaitės, šis pasiūlymas buvo pateiktas siekiant palengvinti vienose savivaldybėse gyvenančių, bet kitose dirbančių žmonių judėjimą.
„Matydami tuos iššūkius žmonių, gyvenančių rajono savivaldybėse ir vykstančių į darbus miesto savivaldybėse, teikiame siūlymą koreguoti šitą tvarką, kad ateityje tai nebekeltų mums iššūkių, kurie buvo šį savaitgalį“, – kiek anksčiau šią savaitę sakė A. Bilotaitė.
R. Požėla įvardino problemas, kurios kyla žmonėms, privalantiems keliauti tarp miestų ir rajonų savivaldybių.
„Žmonės yra masiškai susiję – miesto gyventojai su rajonais ir atvirkščiai. Matėme masinį legalų vykimą iš miestų į rajoną. Matome, kad daug gyventojų gyvena rajone, tačiau dirba mieste arba atvirkščiai. Tai legalus judėjimas tarp miesto ir rajono. Matėme, kad rajono gyventojams reikalingos tam tikros paslaugos iš mieste įsikūrusių įstaigų. <...>
Pasiūlyme, kad galbūt miestas ir rajonas būtų traktuojamas kaip vienas teritorinis darinys ir jame galiotų tos pačios karantininės sąlygos. Tai būtų daugiau logikos negu dabar yra“, – svarstė R. Požėla.
Anot R. Požėlos, jei toks siūlymas būtų priimtas, nebūtų apjungiamos visos besiribojančios savivaldybės, tik dalis jų.
„Vilniaus miestas ir Vilniaus rajono savivaldybė būtų kaip vienas administracinis vienetas ir tos patikros būtų atliekamos, ir postai įrenginėjami prie Vilniaus rajono ir kitų savivaldybių ribos. Tai šitoje vietoje Trakų rajonas būtų kita savivaldybė“, – pavyzdį pateikė R. Požėla.
Ribojamas judėjimas
Nuo gruodžio 16 d. iki sausio 3 d. gyventojams draudžiama palikti savo gyvenamą savivaldybę, išskyrus numatytas išimtis dėl darbo ar ypatingų aplinkybių.
Išimtys numatomos, kai gyventojai vyksta į tarptautinius keleivių maršrutus aptarnaujančius oro, jūrų uostus, autobusų stotis ar iš jų, į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, dėl artimųjų giminaičių mirties, į darbą, kai darbas yra kitose savivaldybėje.
Taip pat išimtys numatomos asmenims, kurie vyksta dėl sveikatos priežiūros paslaugų ar kitų objektyviai pagrįstų neatidėliotinų priežasčių, kai vykti į kitą savivaldybę neišvengiamai būtina.
Taip pat draudimas netaikomas asmenims (vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams), vykstantiems į savivaldybę, kurioje jie turi nekilnojamojo turto.
Policijos patarimai
Lietuvos policija savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo patarimais, kaip elgtis kontrolės metu, kad patikra būtų sklandi ir greita.
„Patarimai tiems, kam šiomis dienomis būtina vykti į kitą savivaldybę.
Pats greičiausias patikrinimo būdas – per automobilio langą (be kontakto) pateikti fizinius dokumentus taip, kad būtų galima matyti tiek asmens dokumentą, tiek registracijos vietos dokumentą. Tokiu būdu patikros poste užtruksite vos kelias sekundes.
Laukdami eilėje prie kontrolės posto, iš anksto paruoškite dokumentus patikrai, o ne pradėkite jų ieškoti priėjus tikrinančiam pareigūnui.
Taupykime brangų savo ir kitų laiką.
Primename – vykti į kitą savivaldybę galite tik turėdami rimtą priežastį. Jei nėra būtino reikalo – nevažiuokite“,– rašo Lietuvos policija.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, Vyriausybė iki sausio 3 dienos uždraudė judėjimą tarp savivaldybių be būtino reikalo.
Masiškai tikrinti vykstančius automobilius policija nutarė savaitgaliais ir švenčių dienomis.
Policija ragina keliaujančius gyventojus pateikti dokumentus, įrodančius teisę judėti.
Žmonėms keliauti galima darbo tikslais, vykstant pas gydytoją ar į laidotuves.