• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seniai praėjo tie laikai, kai užsilipę miesto aikštėj ant “bačkos” politikai rėždavo agitacines kalbas. Šiandien dauguma rinkėjų apsisprendžia, už ką balsuoti, vien tik pamatę per televiziją, laikraštyje ar plakate kandidato ar partijos lyderio veidą. Tiesa, šalia politiko atvaizdo dar būna trumpas tekstas - agitacinis šūkis.

REKLAMA
REKLAMA

Kandidato ar partijos šūkis - tai rinkimų štabe gimęs kolektyvinio darbo produktas. Kuriant jį politikus konsultuoja ir viešųjų ryšių agentūros. Per neilgą nepriklausomos Lietuvos rinkimų istoriją jau girdėjome įvairiausių šūkių. Kai kuriuos iš jų visi pamiršo dar net nespėjus paskelbti rinkimų rezultatų. Tačiau kiti, reikia manyti - geriausieji, įstrigo žmonių atmintyje ir tapo tarsi tautosakos dalimi.

REKLAMA

Šią savaitę “Omni laiko” skaitytojų buvo paklausta, kuris iš agitacinių šūkių, skambėjusių per ankstesnius rinkimus, jiems labiausiai įsiminė. Patys skaitytojai balsuodami sudarė šį geriausiųjų penketuką, kurį dabar pristatysiu ir kuris daug papasakoja apie Lietuvos politinio gyvenimo istoriją.

REKLAMA
REKLAMA

5 vieta: darnus trijų “d” sąskambis

1992 metais, per pirmuosius laisvus Seimo rinkimus, tokia politinė reklama, kokią mes įpratę matyti šiandien, praktiškai neegzistavo. Laikraščių puslapiuose partijos mieliau spausdindavo ne savo lyderių atvaizdus, o įvairiausius kreipimusi, memorandumus, atsišaukimus ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP), išsipirkusi dienraštyje visą lapą, išspausdino jame ištisą traktatą apie LDDP poziciją klausimu “Politika ir Bažnyčia”. O Lietuvos socialdemokratų partija per spaudą kreipėsi į rinkėjus, prašydama iškeisti Marijaną (tuo metu itin populiaraus serialo “Turtuoliai irgi verkia” heroję) į rinkimų agitacinę laidą.

REKLAMA

Vis dėlto jau ir tada partijos bandė formuluoti lozungus, kurie taptų ženklu, padedančiu rinkėjams atpažinti partiją ir išskirti ją tarp kitų. Geriausiai tas pavyko rinkimus laimėjusiai LDDP, kuri skelbė šūkį “Darbas, darna, dora”.

Pasak tuometinės LDDP, o dabar ir Lietuvos socialdemokratų partijos ideologu vadinamo Gedimino Kirkilo, šio šūkio privalumai buvo jo lakoniškumas ir skambūs žodžiai (trijų “d” raidžių sąskambis). Svarbiausias akcentas vis dėlto teko “darnai”, nes 1992 metais buvo juntamas stiprus visuomenės susipriešinimas (sąjūdžio rėmėjai vs komunistai) ir pažadas įveikti nesantaiką patraukė rinkėjus. Taigi atspėjusi tautos lūkesčius, LDDP netikėtai laimėjo rinkimus.

REKLAMA

4 vieta: karti patyrusio politiko patirtis

Ketvirtąją vietą “Omni laiko” skaitytojai skyrė ilgamečio konservatorių lyderio Vytauto Landsbergio šūkiui “Geriau - patyręs!”, su kuriuo 1997 metais politikas ėjo į prezidento rinkimus.

Turbūt dar atsimenate tą V. Landsbergio rinkimų kampaniją, kai spaudoje pasirodė serija karikatūrų, aukštinančių konservatorių lyderio patirtį. Pavyzdžiui, vienoje karikatūroje buvo vaizduojami jo oponentai Valdas ir Artūras, kurie beviltiškai bando įkalti vinį ir vis ją sulanksto. O šalia - patyręs profesorius, kurio vinutės lenda į medieną kaip į sviestą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Arba kita karikatūra, kurioje kandidatai mėgina savo jėgas žvejodami. Šalia Valdo ir Artūro užrašų - tik kukli krūvelė mailiaus, o patyręs Vytautas puikuojasi solidžiu laimikiu.

Deja, kandidato patirtis nepadarė rinkėjams įspūdžio. V. Landsbergis netgi nepateko į antrąjį rinkimų turą. Įdomu tai, kad profesoriaus nesėkmė tik dar kartą patvirtino, jog lietuviams politikų patirtis nėra vertybė. Juk tik prieš metus, 1996-aisiais, LDDP buvo triuškinamai pralaimėjusi Seimo rinkimus, į kuriuos ėjo su labai panašiu šūkiu “Patirtis - svarbiausia”. Turbūt ne veltui sakoma, kad mokomės tik iš savų klaidų...

REKLAMA

3 vieta: kietos rankos ilgesys

2003 metus Lietuva pradėjo išsirinkdama naują prezidentą. Juo netikėtai tapo trečiąkart partiją pakeitęs Rolandas Paksas. Beveik visi politikai ir apžvalgininkai rinkimus laikė nuobodžiais. Jie neabejojo, kad prezidentu bus perrinktas Valdas Adamkus. Tačiau laimėjo įspūdingus šou rinkėjams demonstravęs lakūnas.

REKLAMA

R. Pakso rinkimų kampaniją galima būtų pavadinti agresyvia. Pasipuošęs į Vokietijos nacių panašia simbolika, kandidatas negailestingai kritikavo visą politinę sistemą ir žadėjo įvesti šalyje tvarką. R. Pakso šūkį “Tvarka bus” dar lydėjo ir skambus grasinimas įvesti diktatūrą mafijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau R. Pakso bendražygis liberaldemokratas Valentinas Mazuronis nemano, kad kampanija buvo agresyvi. Pasak jo, agresyvi retorika būna tada, kai kažkam grasini, o R. Paksas tik deklaravo užsibrėžtą tikslą.

Pasirinkimas akcentuoti tvarkos svarbą buvo labai įžvalgus. Kaip neseniai pažymėjo europarlamentaras Justas Vincas Paleckis, populistai užčiuopia problemas, kurias tingi pastebėti tradicinės partijos. Rinkėjams atsibodo politikai, bergždžiai žadantys šviesesnį rytojų. Taip ir nesulaukę ryškesnių pokyčių, žmonės nusprendė, kad dėl to kalta korumpuota valdžia, besistengianti pralobti tautos sąskaita. Todėl reikia tvarkdario, reikia kietos rankos, kuriai nostalgiją tradiciškai jaučia nemaža Lietuvos gyventojų dalis.

REKLAMA

2 vieta: simbolis, kuriam nebuvo abejingų

Tėvynės sąjungos šūkis “Rinkitės kregždutes, kurios pranašauja pavasarį” (kuris šiame penketuke tik per plauką neužėmė pirmosios vietos) ypatingas tuo, kad buvo pirmasis (ir bene vienintelis) Lietuvoje partijos bandymas kaip atpažinimo ženklą pasirinkti gyvūną.

REKLAMA

“Kaip respublikonai Amerikoje turi drambliuką, taip mes turime kregždutes”, - sako konservatorių lyderis Andrius Kubilius, pabrėždamas, kad, jo nuomone, toks atpažinimo ženklas geriau nei ilgi lozungai.

Po laimėtų 1996 metų Seimo rinkimų kregždučių etiketė konservatoriams greitai prilipo. Kai kurie tikėjo, kad Tėvynės sąjunga tikrai padės šaliai sulaukti pavasario, kitiems kregždutės tapo patogiu patyčių objektu. Bet abejingų nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

1 vieta: šūkis, kurį pasiskolino net V. Putinas

Kas gi nėra girdėjęs frazės “Nusipelnėme gyventi geriau!”. Nors 1997 metų prezidento rinkimuose šis šūkis Artūrui Paulauskui ir neatnešė pergalės, jis tapo itin dažnai vartojamu kasdienėje lietuvių kalboje. Kur slypi šio lozungo populiarumo paslaptis?

Paties A. Paulausko nuomone, jo šūkis tiesiog “pataikė į kažkokias jautrias žmonių gyslas”. Išties tuo metu tauta jau manė atsikračiusi sovietinio palikimo ir nekantriai laukė teigiamų permainų.

Pasak A. Paulausko, nedaug tėra tokių sėkmingų ir universalių šūkių. Neabejotina, nes psichologai jau seniai įrodė, kad žmonės yra egoistiškos būtybės, linkusios nuolat pervertinti savo pasiekimus. Todėl ir teiginį, kad nusipelnė geresnio gyvenimo, nei turi, priima kaip aksiomą.

Naujosios sąjungos pirmininkas A. Paulauskas tvirtina, kad vėliau jo šūkį įvairiais variantais per savo rinkimų kampaniją naudojo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, o dabar naudoja demokratų kandidatas į JAV prezidentus Johnas Kerry. Taigi galima teigti, kad šis šūkis sulaukė tarptautinio pripažinimo.

Seimo rinkimai ‘2004: nauji pretendentai

Apžvelgus rinkiminių šūkių istoriją ir išrinkus geriausius, reikėtų paminėti ir naujus lozungus, su kuriais partijos eina į 2004 metų Seimo rinkimus. Nors agitacija dar nėra visiškai įsibėgėjusi, galima išvardyti keletą naujausių šūkių.

REKLAMA

Štai valdančioji socialdemokratų ir socialliberalų koalicija žada rinkėjams: “Užtikrinsime jūsų ateitį”. R. Pakso koalicija tęsia pradėta kursą agituodama “Už tvarką ir teisingumą”. Konservatoriai ragina: “Būkime labiau lietuviai”, kad ir ką tas reikštų (tikslą neištirpti Europos Sąjungoje, siekį gintis nuo Rusijos įtakos ar dar kažką). O Darbo partija kol kas verčiasi be lozungų, bandydama užhipnotizuoti rinkėjus skaičių magija.

Turbūt originaliausią šūkį patvirtino neįtakinga Lietuvos socialdemokratų sąjunga: “Užteks nesąmonių!”. Tačiau jis jau pernelyg revoliucinis. Šiaip ar taip, rinkėjai eina balsuoti už pažadus. Jie vis dar tikisi sulaukti tvarkos, pavasario, geresnio gyvenimo...

Dėl nuotrauku:Landsbergio – prie 4 vietosMes nugalesim – prie 3 vietosKregzde – prie 2 vietosTituline su Paulausku – prie 1 vietos (o straipsnio viršuje jos nereikia)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų