• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis rečiau pasirodant saulei ir temperatūrai nebeleidžiant mėgautis saulės voniomis gulinti paplūdimyje, noras turėti rudą, saulės nubučiuotą odą daugelį paskatina griebtis paskutinio šiaudo ir keliauti į soliariumus.

Vis rečiau pasirodant saulei ir temperatūrai nebeleidžiant mėgautis saulės voniomis gulinti paplūdimyje, noras turėti rudą, saulės nubučiuotą odą daugelį paskatina griebtis paskutinio šiaudo ir keliauti į soliariumus.

REKLAMA

Žalos sveikatai nepamatuojantys soliariumų lankytojai gydytojams tampa tikru galvos skausmu – mėgavimasis dirbtiniais saulės spinduliais tam, kad galėtų džiaugtis rusva oda, neretai baigiasi skaudžia odos vėžio diagnoze.

Prieš lankantis rekomenduoja pamatuoti žalą

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė pabrėžia, jog apie soliariumų naudą kalbėti nėra jokio tikslo – paprasčiausiai, iš jų naudos nėra ir dermatologai juose lankytis niekada nerekomenduoja.

Tikslingiausia būtų kasdien bent kiek nors laiko praleisti lauke, kad natūraliai gautume saulės ir gamintųsi vitaminas D.

REKLAMA
REKLAMA

„Saulės yra netgi ir žiemą, ir debesuotą dieną. Saulės energiją atspindi ultravioletinių spindulių indeksas, kuris yra skelbiamas meteorologijos tarnybos ir vertinant tuos duomenis, UV spindulių apšvita yra ištisus metus, tik ji Lietuvoje vasarą būna intensyvesnė, žiemą mažesnė, bet ji vis tiek yra“, – pataria profesorė.

REKLAMA

S. Valiukevičienė išskiria vienintelį atvejį, kada apsilankymas soliariume gali būti naudingas – tik tiems, kurie visiškai negali leisti laiko lauke, gryname ore, tačiau tokių žmonių yra vienetai.

„Aš manau, kad nauda turi būti pamatuota su rizika. Dermatologai įspėja ir moksliniai tyrimai rodo, kad tie, kas lanko soliariumus, dažniau serga odos vėžiu. Mes naudos nematome, nes bet kokiu atveju buvimas gryname ore yra adekvatus ir paskatina adekvačiai vitamino D sintezę“, – dėsto medikė.

REKLAMA
REKLAMA

Soliariumuose naudojamas dirbtinis ultravioletinių spindulių šaltinis odą veikia taip pat, kaip pertekliniai natūralūs ultravioletiniai spinduliai, kas reiškia, kad perteklinis buvimas saulės spinduliuose, taip pat ir soliariumuose provokuoja vėžinius susirgimus:

„Yra paskaičiuota, kad, jeigu žmogus lankosi daugiau kaip kartą per savaitę ir daugiau kaip 50 kartų per metus, kyla didelė rizika dėl odos vėžio išsivystymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Soliariumas yra UV spindulių šaltinis, o ką daro pertekliniai UV spinduliai, tą patį daro ir soliariumai. Jeigu tai yra UV spinduliai, galioja tie patys rizikos veiksniai – pirma, odos vėžys ir paankstintas odos fotosenėjimas.“

Skatina vėžinius susirgimus

Statistika liūdina – odos vėžys yra pirmoje vietoje tarp kitų piktybinių odos navikų. Tokią diagnozę neretai išgirsta ir besimėgaujantys dirbtiniais saulės spinduliais soliariumuose.

REKLAMA

„Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, nes jam išsivystyti yra svarbus ilgalaikis kumuliacinis ultravioletinių spindulių poveikis, todėl vidutinis sergančiųjų amžius yra 75 metai. Odos vėžio simptomai – odos darinys, kuris kraujuoja, didėja ir dažniausiai yra rudos spalvos. Pradžioj gali būti nepastebimas, bet kai išopėja, tuomet simptomai tampa labai akivaizdūs“, – įspėja S. Valiukevičienė.

REKLAMA

Duomenys taip pat rodo, jog piktybiška odos vėžio rūšis – melanoma dažniausiai diagnozuojama jauniems asmenims iki 30 metų. Nors tai neretai siejama su paveldimumu, tačiau soliariumai ir perteklinis buvimas saulės spinduliuose gali paskatinti ligos išsivystymą:

„Dažniausiai atsiranda iš pakitusio pigmentinio apgamo ir jau šia forma vėžio serga dažnai ir jauni žmonės. Tai yra vienas iš dažniausių piktybinių odos navikų tarp jaunų žmonių iki 30 metų. Remiantis epidemiologiniais duomenimis, sergamumas šia liga didėja tarp jaunų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai siejama ir su šeiminiu polinkiu sirgti melanoma, bet taip pat ir su stipriais nudegimais nuo saulės. Stipriausi nudegimai būna paplūdimiuose, šiltuose kraštuose, bet, be abejonės, žmogus stipriai nudega būdamas ir soliariume, nes jis būna ilgą laiką, ilgesnį laiką nei įprastai ir dažniausiai būna be jokių apsaugos priemonių nuo saulės.“

Žmonėms, kurių šeimose yra buvę odos vėžio ar melanomos atvejų, soliariumų vertėtų vengti visais įmanomais būdais, nes tai gali paskatinti odos vėžio išsivystymą.

REKLAMA

Ultravioletiniai spinduliai nepadaro žalos per vieną dieną ar vieną pasideginimą, organizmui kenkia pastovus ir reguliarus lankymasis soliariumuose.

„Yra skaičiuojama kumuliacinė dozė ultravioletinių spindulių. Nuo vieno karto niekas neįvyks, jei pabūsi soliariume ar ant saulės, bet skaičiuojasi kumuliacinis ultravioletinių spindulių poveikis per visą žmogaus gyvenimą“, – paaiškino profesorė.

REKLAMA

Daro ir daugiau klaidų

Vaikus reikia kuo labiau apsaugoti nuo ultravioletinių spindulių, o iki sulaukiant pilnametystės lankytis soliariumuose jiems griežtai draudžiama:

„Ypatingai didelė rizika į odą patekti daug ultravioletinių spindulių yra iki 3 metų, todėl, kad nėra susiformavusi pilnavertė melanino sintezė, tai yra odos pigmento, kuris natūraliai atspindi ultravioletinius spindulius, nesvarbu, ar iš saulės, ar iš dirbtinės šviesos soliariume. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikams iki 18 metų visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje priimti tokie įstatymai, higienos normos, kad jie negali lankytis soliariumuose.“

Itin didelė rizika kyla ir tiems, kurie turi šviesią odą, šviesius plaukus ir yra strazdanoti – šiems asmenims didesnė rizika stipriai nudegti per trumpesnį laiką.

„Pasaulio sveikatos organizacija yra nustačiusi atsargumo rekomendacijas, kad ne dažniau kartą per savaitę ir nedažniau kaip 50 kartų per metus galima lankytis soliariume. Ir čia liečia tik antrą odos tipą. Tos rekomendacijos galioja žmonėms, kurie neturi papildomų odos vėžio rizikos veiksnių.

REKLAMA

Dermatologai nerekomenduoja lankyti soliariumų. Galioja tos pačios atsargumo priemonės kaip ir būnant saulėje, kad oda nenudegtų stipriai iki raudonumo, skausmo ir pūslių. Čia yra vos kelios minutės, nes jeigu yra labai balta, šviesi oda, po daugiau minučių oda labai stipriai nudega“, – įspėja gydytoja.

Nepamatavę rizikos nuo dirbtinių saulės spindulių susirgti vėžiniais susirgimais ir besideginantys soliariumuose daro ir dar vieną klaidą, kurią itin dažnai pastebi odos ligų specialistai:

„Įdegį skatinančių priemonių naudojimas irgi yra problema, kurią matome konsultuojant pacientus, nes labai dažnai kosmetikos priemonės įdegiui skatinti arba odai minkštinti po įdegio turi konservuojančių medžiagų ir sukelia pacientams iritacinį odos uždegimą, o ilgainiui gali sukelti ir alerginį kontaktinį dermatitą. Neretai po ultravioletinių spindulių ir šių priemonių naudojimo padidėja rizika atsirasti odos uždegimui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų