Ar įsivaizduojate apsilankymą turguje be piniginės? Greitai už kasdienes prekes Lietuvoje galėsime atsiskaityti ne tik banko kortelėmis ar grynaisiais, bet ir telefonu. Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai kartu su bankais šiuo metu kuria mobiliųjų momentinių mokėjimų sistemą, kuri žmonėms leis su išmaniaisiais įrenginiais lengviau ir paprasčiau atsiskaityti už prekes ir paslaugas.
„Pats atsiskaitymo būdas. Iš tikrųjų jis yra pasiteisinęs Danijoje tai labai populiarus sprendimas, tai mes tikime, kad ir Lietuvoje jis gali išpopuliarėti“, - sako ,,EVP International“ direktorius Kostas Noreika.
Naujieji atsiskaitymai leis susieti mobiliojo telefono numerį su banko sąskaita. Tad mokėti bus galima tiesiog mobiliuoju, žinant tik pardavėjo telefoną. Pinigai bus pervedami ir įskaitomi per keletą sekundžių visą parą.
„Dabar grynaisiais tu gali tą padaryti su kolega už pietus susimesti, taip tada galėsi telefonu tą padaryti. Mes galime pavyzdžius geriausius pažiūrėti, kaip Kinijoje plastiką išstūmė būtent mobilūs mokėjimai“, - kitų šalių pavyzdžius vardija K.Noreika.
Pagrindinis atsiskaitymų mobiliaisiais telefonais iššūkis Lietuvoje – nepasitikėjimas. Esą lietuviai vis dar mėgsta grynus pinigus. Pavyzdžiui, prekybos centruose, anot ekspertų, daugiau nei 2 trečdaliai lietuvių už pirkinius atsiskaito grynaisiais. Tuo tarpu Švedijoje 19 žmonių iš 20-ies renkasi elektroninius mokėjimo būdus.
Mitus apie nesaugius elektroninius atsiskaitymus bando išsklaidyti Lietuvos bankas. Anot valdybos pirmininko Vito Vasiliausko nešiotis grynuosius piniginėje pavojingiau.
„Ar saugu naudotis telefonu? Jeigu atsakymas yra taip, tai čia lygiai tas pats. Aš čia nematau didelio skirtumo. Kaip tik, aš manau, grynųjų nešiojimas yra mažiau saugu negu grynųjų turėjimas elektronine forma“, - savo poziciją dėsto LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Technologijų ekspertai priduria, kad mobiliųjų atsiskaitymų saugumą didina ir tobulėjantys telefonai. Esą rinkoje daugėja išmaniųjų telefonų, kurie skenuoja pirštų atspaudus ar akies vyzdį. Dėl to pašaliniams esą sunku pasinaudoti svetimu įrenginiu.
Atsiskaitymų telefonu nenuvertina ir prekybininkai. Esą lietuviai, nors ir lėčiau, bet vis dėlto pripranta prie naujovių. Mat atsiradusiomis bekontaktėmis kortelėmis žmonės prekybos centruose naudojasi dvigubai dažniau nei prieš pusmetį.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.