Apie tai, kas laimės Seimo rinkimus ir kokie yra partijų šansai laimėti, kalbėjo politologė Rima Urbonaitė.
Politologė sutinka, kad šių metų Seimo rinkiminė kampanija išties vangi. Ypatingai didelis sąstingis pasimatė vasarą, kai visi, einantys į Seimą, nusprendė paatostogauti. Urbonaitė pastebi, kad vasarą šiek tiek didesnis aktyvumas buvo matomas regionuose, kai tuo tarpu Vilniuje pasireiškė visiškas štilis. Kritiką žeria ir dėl laiku nepristatytų rinkiminių programų.
„Aš manau, kad, vis dėlto, dėl tų pačių finansų stokos, partijos sufokusavo viską į rugsėjo mėnesį – tai praktiškai į vieną mėnesį. <...> Pačią kampaniją tu gali, kaip tą veiksmą, sufokusuoti į tą vieną mėnesį, nes nėra pinigų, aš suprantu, bet kodėl, pavyzdžiui, reikia laukti tiek laiko programų. <...> Va čia yra klausimas“, – kalba Urbonaitė.
Politologė aiškina, kai kurios partijos, pavyzdžiui, konservatoriai net neturi konkrečios programos. Nuo vasaros jie vadovavosi neaiškia deklaracija, žadėjo rudenį pateikti naują programą, tačiau ją pateikus, jokių atnaujinimų ir pokyčių pastebėta nebuvo.
Viltys gali dužti į šipulius
Ekspertė pripažįsta, kad šiandien mato akivaizdų debatų perteklių, kuriuose politikai išties aktyviai dalyvauja, tačiau pastebi vieną didelę problemą – politikai nenori kovoti tarpusavyje ir apginti savo tiesos.
„Politikai kartais net nebenori tos realios turinio kovos. Tu matai, kad vienas politikas pasakė nesąmonę, antras pasakė nesąmonę ir net nelabai kas nors reaguoja iš kolegų. Aš jau net nekalbu, kad, jei jūs turite oponentus, tie oponentai duoda interviu, partijose yra krūva žmonių, duokite žmonėms padaryti elementarų faktų patikrinimą. Ir tai net yra nepadaroma“, – teigia politologė.
Kalbėdama apie galimą rinkimų baigtį, politikos ekspertė neslepia, kad konservatorius rezultatai gali šiek tiek nustebinti. Tad konservatorių viltis, kad jie gali išlaikyti aukštą populiarumą, pasak Urbonaitės, gali dužti į šipulius.
Išlaikyti populiarumo nepadės ir praūžę konservatorių skandalai. Štai, pavyzdžiui „čekiukų“ skandalas, kai Gabrielius Landsbergis su Ingridos Šimonytės pritarimu siūlė atsistatydinti visam Seimui, Premjerei, priešingu atveju, pagrasinus pasitraukti pačiai. Tokį Landsbergio išstojimą Urbonaitė kritikuoja.
„Mano įsitikinimu iki šiol buvo totali nesąmonė ir aš tą nuomonę turėjau tuo metu, ją išsakiau garsiai ir aiškiai, ir aš ją vis dar tebeturiu. Tu negali perkelti ant mano, jūsų žiūrovų pečių tų nuodėmių išplovimo dėl to, kad kažkas kažką prisidirbo, tai dabar ateikit į rinkimus ir mus, taip sakant, iš naujo palaiminkit. Tai buvo absurdas. Tuo labiau, kad problemos tai buvo savivaldoje, o ne Seime“, – teigia politologė.
Vidinė komunikacija auditorijai nėra Landsbergio arkliukas
Politologė Urbonaitė svarsto, kad nuaidėjęs Lansbergio vilos Graikijoje skandalas konservatorių rinkimų rezultatams įtakos padaryti neturėtų. Visgi kritikuoja konservatorių, o ypač užsienio reikalų ministro retoriką.
„Ne, konservatorių rinkėjams nemanau, kad skandalas turės įtakos, bet žiūrėkit, ką reikia padaryti oponentams. Oponentams reikia mobilizuoti rinkėją ir jį kažkaip priversti surasti sau motyvus ateiti rinkimų dieną iki balsadėžių. <...> Bet aš manau, kad su pačiu Gabrieliumi Landsbergiu čia yra kitos bėdos. <...> Manau, kad Gabrielius Landsbergis, pirmas dalykas, ne visai gerai komunikuoja vidinei auditorijai. Net ir dabar mes matom nuolatinį kažkokį susierzinimą, kuris yra šiaip viešai demonstruojamas. Mes matome netgi sakyčiau kažkokį slapstymąsi šiek tiek. <...>
Man, pavyzdžiui, visiškai nepriimtina konservatorių strategija kalbant apie būsimas koalicijas ir tam tikrus sanitarinius kordonus dėl to, kad jie, nors socdemus vadina bičiuliais, bet bičiuliams toli gražu nepadeda. <…> Ir gudrios vištos kartais išsidilgina vieną vietą, ir taip jau yra nutikę su pirmalaikiais rinkimais, su tuo pasiūlymu. Ar nebus, kad taip gali nutikti ir dabar konservatoriams?“, – svarsto politologė Rima.
Tam tikruose Landsbergio pranešimuose politologė net įžvelgia nacistinės Vokietijos aliuzijų. Ypač tokį įspūdį, pasak pašnekovės, sudarė paskutinis G. Landsbergio pranešimas apsilankymo Kyjive metu bei Nausėdos palyginimas su buvusiu nacistinės Vokietijos prezidentu Hindenburgu.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.