Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto docentas Mindaugas Jurkynas teigia, kad priešlaikiniais Seimo rinkimais, nepaisant visų pareiškimų, nė nekvepia. Pasak jo, politinis egoizmas ir išskaičiavimas čia yra lemiami veiksniai.
- Po keistai pasibaigusio apkaltos proceso Seime skambėjo daug pareiškimų apie priešlaikinius parlamento rinkimus. Ar toks scenarijus bent kiek realus?
- Žinoma, kad ne. Visiškai niekas tuo nesuinteresuotas. Valdantieji dėl savų priežasčių, opozicija dėl savų. Konservatorių reitingai susitraukę, liberalai tiesiog baigia išnykti – gal gautų vieną ar kitą mandatą didžiuosiuose miestuose. Tautos prisikėlimo partija irgi supranta, kad neturi galimybių patekti į Seimą, jei rinkimai vyktų rytoj.
- Bet opozicijos reitingai geri..
- Reitingai geri, tačiau dabartiniai Seimo nariai nežino ar patys pateks į parlamentą. Jie nėra tikri - ar bus sąraše pakankamai aukštai. Jie nežino ar partija duos pinigų rinkimams. Jei partija neduos – tai kas duos?
- Tai galioja visoms opozicinėms partijoms?
- Absoliučiai visoms, nes visų partijų dabartiniai Seimo nariai skaičiuoja ir nėra tikri dėl savo ateities. Nesvarbu – ar tai socialdemokratai, ar Darbo partija, ar kas kitas.
- Vadinasi, viskas tik retorika?
- Žinoma, tai politiniai, populistiniai triukšmai, nes kiekvienas žiūri į save, apgalvoja savo galimybes ir nėra prasmės to rimtai net svarstyti. Plika akimi matosi, kad nėra suinteresuotų tuos pirmalaikius rinkimus skubinti.
- O kaip argumentas, kad Seimas galutinai susikompromitavo?
- Ne pirmą kartą tai girdima, bet aš nesu tikras ar žmonės tų skubių rinkimų tikrai labai jau nori. Jūs matėte kokius nors tai patvirtinančius rimtus tyrimus? Aš tokių irgi nemačiau. Bet net jei tokie būtų, galiu pakartoti – nieko išskyrus triukšmus, nebus.
*******
Po to, kai Seimas per apkaltą atėmė mandatą iš Krikščionių partijos nario Lino Karaliaus, bet paliko jį Aleksandrui Sacharukui, dalis opozicijos atstovų, kaltindami valdančiuosius, ėmė šauktis priešlaikinių rinkimų. Valdantieji, savo ruožtu, apkaltino opoziciją – esą pastaroji, pasinaudodama slapto balsavimo procedūra, siekė sukompromituoti Seimą. Dėl to opozicinės partijos, anot valdančiųjų versijos, sužlugdė apkaltą ir siekia priešlaikinių rinkimų.