„Politinės sistemos, demokratinio procesų kokybė niekaip nepasikeis dėl to, kad susijungs Rolando Pakso vadovaujama partija „Tvarka ir teisingumas“ ir Viktoro Uspaskicho Darbo partija. Ne dėl to jie jungiasi“, – teigia Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas ir istorikas Antanas Kulakauskas. Pasak A. Kulakausko, jungimusi sprendžiamos partijų likimo valdžioje problemos, ieškoma sau perspektyvų, o apie tai, kad kaip nors būtų „pagerinta politinė sistemą“, niekas negalvoja.
„Iš tiesų tiek V. Uspaskicho, tiek R. Pakso partijos visada turi didesnę laikinumo žymą negu socialdemokratai, konservatoriai arba liberalai. Tapatybės nė vieni neįgis vien todėl, kad susijungs. Kol kas tos jėgos yra tokioje „būsi trečias“ pozicijoje ir pats susijungimas nelabai ką pakeis atstovavime ar ideologijoje. Kai kas šias jėgas vadina centristinėmis, bet jei jau žiūrėtume istoriškai, centristai Suomijoje atsirado labai seniai ir paprastai atstovauja kaimo rinkėjui. Šia prasme nieko panašaus čia nematome. Darbo partijoje yra nemažai vidutinio verslo, daugiau orientuoto į Rytus ir nepatenkinto didžiųjų dominavimu, o ne kokių valstiečių. <...> Kalbant apie šių partijų rinkėją, jis nėra visai vienodas. Į lyderius besiorientuojantiesiems patinka du visiškai skirtingi tipai – vienas nuolat su ašara aky, o kitas linksmas ir žvalus, savimi pasitikintis vyrukas“, – svarstė politologas.
A. Kulakausko teigimu, teoriškai konsolidavimasis gal ir nėra blogai, bet tai greitai neįvyks, o ir rezultatas nėra aiškus. „Procesas užtruks bent metus, nes tam yra procedūros. Be to, neaišku, ar viskas bus taip jau sklandu. Ar visi tų partijų nariai noriai balsuos už šį projektą? Ypač kokio trečio dešimtuko veikėjai, kuriems reikės grumtis dėl vietos sąraše. Taip jau kartais nutinka, kad po tokių jungimųsi būna ir atskilimų, tad netgi nėra aišku, ar tikrai tų partijų biuleteniuose bus mažiau“, – ironizavo jis. Pirmieji pasipriešinimo balsai iš R. Pakso stovyklos jau girdimi.
Pasak A. Kulakausko, kokių nors grėsmių socialdemokratams ir konservatoriams nuo to neatsiras. „Ilgalaikėje perspektyvoje jų tikrai nematai, o ir dabar labai abejoju, kad čia kas nors keis premjerus arba darys radikalius judesius. Ateity gal derėtis dėl valdžios reikės kitaip, bet dar reikia sulaukti paties fakto, jei jis toks bus“, – kartojo ekspertas.
****
Jeigu Darbo partija ir partija „Tvarka ir teisingumas“ susijungtų, partijos vadovas keistųsi kas dvejus metus. Pirmais metais vadovaus „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas, o po dvejų metų – Darbo partijos narys. Kol kas naujos politinės partijos pavadinimas nėra žinomas. Visos teisinės procedūros turėtų būti atliktos per 65 dienas, skaičiuojant nuo ateinančio sekmadienio. Naujoji politinė partija turėtų 39 vietas Seime ir būtų didžiausia parlamento partija.
Balsas.lt primena, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ atsirado, kai pavadinimą pakeitė liberaldemokratai. Prieš tai R. Paksas ir jo bendražygiai buvo Liberalų sąjungoje, o savo politinę karjerą jis išvis pradėjo kaip konservatorius.