Politologas V. Laučius porinkiminių apklausų sensacija vadina galimą Valstiečių – liaudininkų ir liberalcentristų nepatekimą į Seimą, o A. Lukošaitis teigia, kad socdemai galėtų būti tinkami partneriai daugeliui partijų.
Po išėjusių iš apylinkių rinkėjų apklausos rezultatų kalbintas politologas Vladimiras Laučius sakė, jog išvadas daryti per anksti, tačiau jei rezultatai būtų tikrai tokie, didžiausias netikėtumas būtų Valstiečių liaudininkų ir Liberalų ir centro sąjungos nepatekimas į Seimą.
Kartu tai ženkliai skirtųsi nuo to, ką skelbė išankstinės apklausos. „Kad į Seimą pateks Darbo partija, Prisikėlimo partija ir tvarkdariai prognozuoti buvo galima, tačiau procentai dabar rodomi visiškai kitokie", - sakė V. Laučius
„Negaliu ir nenori prognozuoti galimų koalicinių variantų, nes viskas dar labai nepatikima. Be to – po dviejų savaičių vyks antras turas", - sakė politologas.
Socdemai tinka beveik visiems
Politologas Alvidas Lukošaitis teigia, jog nepaisant to, kas laimėtų Seimo rinkimus, socialdemokratai galėtų būti tinkami partneriai daugeliui partijų.
„Bet kuriam valdančiajam sąrašui reiks pagalbininkų. Socialdemokratai bet kuriuo atveju bus tinkami pagalbininkai daugeliui sąrašų, kokie jie bebūtų. Socdemai yra viena tų partijų, kurių koalicinis bendradarbiavimo patrauklumas yra vienas iš didžiausių Lietuvoje“, - vertindamas rinkėjų apklausos rezultatus BNS sakė politologas.
A.Lukošaitis BNS teigė manantis, kad Socialdemokratų partijos „proporcinį elementą gana stipriai parems vienmandatiniškai“. Anot jo, dauguma partijų, jei laimėtų rinkimus, galėtų sėkmingai bendradarbiauti ir su Valstiečių liaudininkų sąjunga.
Politologas sakė nenustebęs, kai išgirdo rinkėjų apklausos rezultatus, išskyrus mažesnį nei buvo prognozuotą Tautos prisikėlimo partijos populiarumą ir „Tvarkos ir teisingumo“ rezultatą.
„Didelio netikėtumo nėra - matyt, ir buvo taip tikėtasi, kad daugiamandatėje gali 6-8 partijos patekti. Pagal dabartinius apklausų duomenis taip ir atsitiks. Aišku, dar šie duomenys nieko nereiškia, nors jų patikimumas gana didelis. Asmeniškai manau, kad šiek tiek daugiau „Tvarka ir teisingumas“ gaus, Tėvynės sąjunga - normaliai, manau, šiek tiek iškrenta iš daugumos prognozių Tautos prisikėlimo partijos rezultatas, o visa kita - tvarkingai, taip ir turėjo būti“, - tikino politologas.
Anot jo, Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai pagal apklausą tapo rinkimų lyderiais dėl to, kad jie turi pastovų rinkėjų ratą, be to, žmonės esą balsavo siekdami permainų valdžioje.
„Ypatingų pokyčių į gerąją pusę su mūsų rinkėjų aktyvumu nėra - vien iš to išlošė TS, kadangi jos yra labai prieraišus, ištikimas elektoratas. Be to, žmonės žvalgosi, kas yra rimčiau opozicijoje, ir dėl to akys vis tiek užkliūva ties šiuo sąrašu, beje, kaip ties „Tvarkos ir teisingumo“ partijos sąrašu - čia du pagrindiniai opoziciniai sąrašai. Žmonės, matyt, suprato, kad reikia keisti valdžią, Vyriausybę - socialdemokratai, vienaip ir kitaip, buvo rimtai įkibę nuo 2001 metų. Na, žmonių valia, kad kažkas pasikeistų valdančiojoje koalicijoje – Vyriausybėje“, - kalbėjo A.Lukošaitis.
Kalbėdamas apie 5 proc. barjero pagal apklausą kol kas „neperlipusias“ partijas, politologas sakė nenustebęs – „viskas su jomis tvarkingai“, ir tai esą taps pamoka ateičiai.
„Bus ir pamoka ir vieniems, ir kitiems liberalams, jei jie neperlips 5 proc. ribos - gal galima atsisėsti į vieną geldą, judant valdžios link“, - teigė A.Lukošaitis.
Kampanija buvo nuobodi
Visuomenininkas Darius Kuolys portalui „Balsas.lt“ labiau komentavo ne preliminarias apklausas, o pačią pasibaigusią rinkimų kampaniją. „Ji buvo gana nuobodi. Trūko sveikos pilietinės aistros, nors šalyje labai rimta padėtis, daug didelių problemų", - sakė Piliečių Santalkos aktyvistas.
Pasak jo, tam pirmiausia pasitarnavo Lietuvos Seimo priimti įstatymai, kuriais buvo mėginama riboti politinės reklamos įtaką. „Buvo apribota ir piliečių galimybė dalyvauti gaunant visą reikalingą informaciją. Normalių ir išsamių debatų esminiais klausimais taip ir neįvyko. Nebuvo išsamios diskusijos apie Lietuvos demokratijos būklę, ekonominį gyvenimą. Debatai vyko kažkur nuošaliose vietose, ten buvo ir nemažai smulkmeniškumo. Dar diskutuota interneto portaluose, bet viso to maža“, - įsitikinęs visuomenininkas.