• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Augant įtampai valdančiojoje koalicijoje kyla svarstymų, ar ji išliks nesusiskaldžiusi. Anot politologų, abejojama, ar premjerė gali pasikliauti sąjungininkais formuodama politiką. Nerimą kelia ir tai, kad konservatorių partijoje nematyti Gabrieliaus Landsbergio.

Augant įtampai valdančiojoje koalicijoje kyla svarstymų, ar ji išliks nesusiskaldžiusi. Anot politologų, abejojama, ar premjerė gali pasikliauti sąjungininkais formuodama politiką. Nerimą kelia ir tai, kad konservatorių partijoje nematyti Gabrieliaus Landsbergio.

REKLAMA

Pastaruoju metu Laisvės partijai skelbiant daug prieštaringų nuomonių susilaukiančias idėjas kalbama, kokia yra Vyriausybės ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės ir Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų pozicija.

Politologai svarsto, ar premjerė vis dar turi savo komandą, į kurią ji gali atsiremti ir ja pasikliauti, ar vis tik ji funkcionuoja kaip atskira politikė nuo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų.

„Ji, kaip mes žinome, ne visai partinis žmogus, nors yra siejama su konservatoriais. Taip, kad čia irgi yra savi niuansai, ar ji turi savo komandą.

REKLAMA
REKLAMA

Kas ta komanda? Dulkys? Irgi čia klausimų yra. Ar ji savarankiškai gali kaip politikas funkcionuoti? Kiek ji dairosi į Gabrielių? Matėme įtampas ir tarp Gabrieliaus ir jos, kai kilo klausimas dėl testavimo“, – sako politologas Bernaras Ivanovas.

REKLAMA

Partijos blokas

 Konservatorių partija, pasak B. Ivanovo, per dešimtmečius šalia savęs kaupė įvairias dešiniųjų partijų jėgas, tačiau visiškai į ją įsilieti beveik niekam nepavyko.

„Net Sungaila su „tautininkais“ bandė virškintis, bet nesėkmingai. Ir ten yra blokas“, – sako jis.

Išskiriama, kad didžiausia koalicijos politinė grupė, įprastai net ir nekompetentinguose koalicijos partnerių sprendimų priėmimuose užmerkia akis, jei tik jai netrukdoma.

REKLAMA
REKLAMA

„Moka ar nemoka dirbti – galiausiai aparatas yra. Bet jeigu pradeda kenkti bendrai konservatorių partijai, jos elektoratui, jos rinkėjui, kuris gali nusigręžti nuo partijos, gali nusivilti partija, tai yra rimtas skambutis, kuris nuskambėjęs gali keisti poziciją,“ – toliau pasakoja B. Ivanovas.

Anot politologo Virgio Valentinavičiaus, prasta pandemijos situacija kurį laiką veikė kaip drausminantis faktorius leidęs išlaikyti vienybę valdančiojoje koalicijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau paskutiniu metu pandemijos situacijai tampant itin įtemptai padėtis koalicijoje blogėja.

Todėl kalbant apie koalicijos tvirtumą reikia kalbėti ir apie pačios Tėvynės sąjungos vienybę, kurioje yra visko.

„Tos konservatyvios jėgos, palyginus su Sungailos laikais, yra gerokai susilpnėjusios. Tas vadinamasis „talibanas“ dabar yra labai mažas. Ir bet kuriuo atveju – skaičiumi ir įtaka dabartinis „talibanas“ neprilygsta tam, kas kažkada buvo.

REKLAMA

Bet kita vertus, jei kils įtampos koalicijoje, tai kils įtampos ir partijos viduje. Ir tada ta bendra „ne sveikata“ plis kaip virusas, kaip infekcija. Ir potencialiai čia pavojus visada yra“, – sako jis.

Nusišalinęs partijos lyderis

Politologai pabrėžia, kad kylant įtampai dėl Laisvės partijos kontraversiškų pasisakymų ir pasiūlymų nėra aiški konservatorių partijos lyderio G. Landsbergio pozicija.

REKLAMA

„Mes turime silpną premjerę ir turim labai silpną susiskaldžiusią opoziciją, ir tai labai didžiulė problema. Ko neturim? Neturime mes prezidento, jo galios ir neturime partinio lyderio – Gabrieliaus Landsbergio. Jis nusišalinęs ir tai yra problema,“ – sako B. Ivanovas.

„Landsbergį ištiko tas pats, kas ištiko prezidentą. Jis iš vidaus politikos dingo ir nepadeda. O reikėtų. Laisvės partijos šansus šituose azartiniuose žaidimuose apibrėžia bendras laukas, kuriame šitos Vyriausybės išlikimą iki kadencijos pabaigos pirmiausia saugo tai, kad iš opozijos nelabai kas nori perimti atsakomybės. Ir tai, kad tie patys valstiečiai griautų Vyriausybę ir bandytų sudaryti naują daugumą, tai šito pavojaus nėra“, – teigia V. Valentinavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar jaunesnieji pasitrauks?

Pasak politologų, dabartinė situacija valdžioje dar nėra pati karščiausia. Ji turėtų būti – rudenį, kai teks priimti svarbius sprendimus.

„Vasarą ta inercija išsilaikys tokia, ir ta koalicija dar bus. O rudeniop biudžeto priėmimo klausimai. Vėlgi pasekmės suvaldymo/nesuvaldymo, bankrotai – jau dabar yra tokių nelabai gerų duomenų apie situaciją su skolomis ir bankrotais.Tada gali išlįsti viskas“, – sako B. Ivanovas.

REKLAMA

Jis abejoja, kad Laisvės partija galėtų pati atsistatydinti, nes tokiu atveju jai kelio atgal sugrįžti nebūtų. „Aš galiu pasakyti, kad patys Laisvės partijos nariai iš Vyriausybės neišeis, nebent juos išprašys. Nes jeigu jie pasitraukia patys, ypač turint tą reitingų duobę, kurioje jie atsidūrė, tai praktiškai reikštų partijai politinę mirtį“, – toliau pasakoja politologas.

REKLAMA

Jam antrina ir V. Valentinavičius: „Aš sutinku, kad patys neišeis, nes jie tiesiog neturi, kur eiti. Bet vėl, čia yra Vyriausybės ir premjerės problema. Tai, ką daro Laisvės partija šitoje Vyriausybėje, ir tai, kokią žalą tai sukuria, manau, tiesiog premjerė ir Tėvynės sąjunga turi užimti aktyvesnę, ryžtingesnę ir griežtesnę poziciją šiuo klausimu,“ – V. Valentinavičius

Valdančiąją koaliciją sudaro 50 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų nariai, Liberalų sąjūdžio – 13 narių ir 11 Laisvės partijos narių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų