Darnų Lietuvos Respublikos himno skambesį Vilniaus rajono savivaldybės posėdžių salėje užtikrina sufleris ekrane. O netrukus priesaikas duodantys per 30 tarybos narių žada darnų darbą. Tarp jų – ir kone du dešimtmečius Vilniaus rajonui vadovavusi, bet šįkart mero posto nebesiekusi Marija Rekst. Klausimas, ar būtų nesiekusi, jei būtų žinojusi, kuo baigsis rinkimai.
Pats paskutinis prisiekia naujasis meras, socdemas R. Duchnevičius. Politikas atrodo gan įsitempęs.
Netrukus jis pasipuošia ir mero regalijomis.
Į posėdį palaiminti naujosios rajono tarybos administracija pakvietė ir kunigą.
Sveikinimo žodį dvasininkas taria ir lenkų kalba.
Pasveikinti jaunąjį partietį atvyko ir socialdemokratų garbės pirmininkas Česlovas Juršėnas. Jis linki kantrybės:
„Nepavarkit ieškoti sutarimo. Ir į merą kreipiuosi, ir į jus.“
Visi palinkėjimai kantrybės, ramybės ir santarvės, tikėtina, būtent ir atspindi, kokia pekla čia gali laukti naujojo mero. Matematika paprasta – nors ir kelių šimtų balsų persvara pasiekęs istorinę pergalę Duchnevičius gavo postą, daugumos jis neturi. Su Centro dešinės koalicija socdemai turi 13 narių, o postą praradę lenkai – net 18. Pastarieji visais būdais primena, kad paskutinis žodis bus jų. Be lenkų balsų socdemai su koalicija nepriimtų jokio sprendimo.
„Turbūt ir meras, ir visi supranta, kad mes esame daugumoj, kai mes sulauksim, kokia programa, ką jie sutars, tada mes pasakysim savo žodį“, – kalba M. Rekst.
Nors daugelis savivaldybių jau pasitvirtino ir vicemerus, ir administracijos vadovus, Vilniaus rajono taryba išsidalijo tik vietas komitetuose. Lenkų rinkimų akcija tikina, kad meras vis dar nepasiūlė bendros darbų programos. Be lenkų ir socdemų, savas programas turi ir konservatoriai, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos atstovai.
„Ar tos keturios programos bus sujungtos pradžioj į vieną ir tada deramasi su mumis, nežinau. Ar su penkiom programom ieškosim sąlyčio taškų, sudėtinga kalbėti“, – teigia Lenkų rinkimų akcijos narys Waldemar Urban
„Yra pas visus, net pas centro dešinę, daug panašių punktų. Klausimas yra, kada mes pagaliau susėsim prie bendro stalo dėl programinių nuostatų kalbėtis. – Kada? – Tikiuosi, po savaitgalio pajudės“, – sako R. Duchnevič.
„30 metų valdžioj, dabar staigiai tą vyšnelę nuo torto nuėmė, tai jiems ambicija užgauta ir iš to turbūt gimsta „pasišpilkavimai“. Bet tikiu, kad emocijos po kiek laiko nurims“, – tvirtina Centro dešinės frakcijos seniūnas Gediminas Kazėnas.
Politologai neabejoja, kad Duchnevičiui bus labai sudėtinga ne tik užtikrinti sklandų darbą, bet net ir išlaikyti valdžią.
„Klausimas, kiek ilgai išsilaikys ji. Ta rizika, kad galime prieiti prie pato situacijos, kai valdymas nebegalimas, tikrai yra didelė. Tai veda į tiesioginio valdymo įvedimą. (...) Gali atsirasti dar ir rinkimai, kurie būtų ne pagal grafiką“, – sako politologė Rima Urbonaitė.
„Ne, mane išrinko žmonės su tam tikra viltimi ir aš tikrai nesiruošiu bėgti į krūmus, trauktis, kad gyventojus nuvilčiau“, – kalba R. Duchnevič.
Pasak R. Urbonaitės, jei naujajam merui sektųsi, per kitus rinkimus Lenkų rinkimų akcija galimai surinktų dar mažiau balsų. Todėl daugumą turintys lenkai veikiausiai nevengs kaišioti pagalių merui į ratus ar net imtis sabotažo.