Ūkio ministras Dainius Kreivys AB „Lietuvos energija“ paskelbtas būsimos atominės elektrinės prisijungimo prie tinklo sąlygas, kurios faktiškai eliminuoja iš konkurencinės kovos Prancūzijos reaktorių gamintoją „Areva Group“, vadina nesuprantamomis. Kiti konservatoriai neoficialiai teigia įžvelgią tiesiog provokaciją.
Kaip jau rašė „Balsas.lt“, elektros energijos perdavimo sistemos operatorius AB „Lietuvos energija“ išdavė išankstines technines sąlygas Visagino atominės elektrinės prijungimui prie perdavimo tinklo. Sąlygose nurodyta didžiausia leistina vieno energetinio bloko elektrinė galia yra 1300 MW.
Prancūzų gamintojo „Areva Group“ reaktorius negalės būti užsakomas, nes šio statytojo reaktorius EPR yra 1600 MW galingumo.
Ministras: nesuprantu – kam to reikėjo
Ūkio ministras D. Kreivys portalui „Balsas.lt“ trečiadienį teigė nematąs rimtų priežasčių, kodėl taip reikėjo pasielgti. „Mūsų pozicija yra vienareikšmė – jokie gamintojai neturi būti eliminuojami iš anksto. Konkurencijos ir galimybės gauti geriausią produktą bei geriausias sąlygas požiūriu prancūzai turėtų dalyvauti“, – sakė ministras.
Anot D. Kreivio, jis neįsivaizduojąs, kodėl dabar, kai dar nėra skelbiami jokie konkursai, reikėjo skelbti šį skaičių ir kaip jis apskritai atsirado. „LEO LT aiškina, kad tai padaryta be jų žinios“, – pasakojo D. Kreivys.
Jis atsisakė svarstyti, ar tai yra kieno nors korupcinis interesas, ar klaida, ar provokacija, kaip teigia kai kurie konservatorių frakcijos parlamentarai. D. Kreivys sakė nenorįs vartoti tokių aštrių žodžių, nes ministerija yra ne tik politinė, bet ir specialistų institucija, kuriai reikia parinkti visomis prasmėmis optimalų variantą bei jį įgyvendinti.
D. Kreivys taip pat priminė, kad „Areva group“ planuose yra ir mažesnės galios reaktorių modelių.
Politikai: provokacija, kad elektrinė nebūtų statoma
„Balsas.lt“ kalbinti ir kol kas nepanorėję, kad būtų skelbiamos jų pavardės, Seimo nariai konservatoriai sakė įžvelgią LEO LT vadovybės kėslus supykdyti įtakingą prancūzų gamintoją, taip išprovokuojant Prancūziją, kuri Europos Sąjungoje yra Lietuvos sąjungininkė branduolinės energetikos klausimais, pakeisti savo požiūrį.
„Deramės dėl to, kad gautume iš ES milijardus elektros jungtims, o tokiais veiksmais galim išprovokuoti negatyvų požiūrį į mūsų siekius. Galiausiai – su visais susipyksime, niekas nebebus statoma. Ar toks nuo pat pradžių nebuvo tikslas?“ – klausia vienas minėtų Seimo narių. Dėl tokio elgesio, anot jo, derėtų pagalvoti apie LEO LT vadovybės keitimą.
Jie kelia klausimą, kodėl prisirašoma prie rusiškų galios rezervavimo standartų ir ar tai reiškia, kad naują branduolinę jėgainę ketinama statyti Rusijai.
Specialistai: kitaip neįmanoma
Rengiant Visagino atominės elektrinės technologijų pirkimo dokumentus, yra būtina nurodyti elektros energijos perdavimo tinklo keliamus reikalavimus, tokius kaip maksimali leistina vieno energetinio bloko galia, prijungimo vieta, dalyvavimas sistemos dažnio reguliavime ir kitus parametrus, būtinus saugiam darbui energetinėje sistemoje.
UAB „Visagino atominės elektrinės“ Technologijų kompetencijos centro vadovas Valdas Ledzinskas jau anksčiau teigė, kad nė vienas gamintojas neeliminuojamas, o tik nustatomos techninės sąlygos ir prie jų reiks prisitaikyti. Ūkio ministras taip pat, kaip minėta, pastebi, kad teoriškai „Areva Group“ gali gaminti ir menkesnio galingumo reaktorius.
Bėda ta, kad tie reaktoriai, anot specialistų, egzistuoja tik eskizuose ir juos pasistatyti būtų realu ne anksčiau kaip 2025 m.
Anot šaltinių bendrovėje „Visagino atominė elektrinė“ ir Valstybinėje atominės energetikos saugos inspekcijoje, visiems jau buvo seniai aišku, kad su 1600 MW bloku be rusiškų tinklų apsieiti nepavyks, nes tokią galios rezervaciją vakarietiški vargu ar galės pasiūlyti. „Areva Group“ atstovai taip pat niekada neslėpė, kad yra suinteresuoti darbu Rusijos tinkluose. Technikos specialistai ir saugumo operatoriai teigia, kad į politiką veltis neturi mažiausio noro. Tiesiog, anot jų, jei dabar nebūtų skelbiamos tikslios sąlygos, jie susilauktų kaltinimų neskaidrumu, o dabar „plakami“ dėl politikos, kurios nedaro. Jėgainei esą reikia techninių sąlygų, kurios neatsiranda vien iš politinės valios.