• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Susigriebta, kad Lietuvoje įsigalėjusi politikų mada perrašinėti savo turtus mamoms, žmonoms, vaikams ar draugams – akių dūmimas. Vieni siūlo sekti užsienio šalių pavyzdžiu, kai politikų turtą ima tvarkyti valstybinės įstaigos, kiti tvirtina, kad formalius draudimus politikams vadovauti verslui reikėtų panaikinti, taip visuomenei parodant, kas yra kas.

REKLAMA
REKLAMA

Gina savus

Po prezidentės Dalios Grybauskaitės viešai pareikšto nepasitikėjimo ūkio ministru Dainiumi Kreiviu premjeras Andrius Kubilius vėl stojo ginti savo komandos nario. Kaip jau skelbta, pasirašydamas dokumentus dėl lėšų mokyklų renovacijai skyrimo, D.Kreivys davė leidimą skirti paramą savo motinos (anksčiau – jo paties) su kitais akcininkais valdomoms bendrovėms. Tačiau A.Kubilius toliau mano, jog kaltas ne ministras, o Lietuvos įstatymai, kurie įpareigoja atsisakyti verslo tik popieriuje.

REKLAMA

„Nereikėtų kaltinti ministro, kuris nuo savo turėto verslo atsiribojo taip, kaip Lietuvoje tai galima padaryti. D.Kreivys padarė viską, kad nebūtų traktuojamas kaip sėdintis ant dviejų kėdžių“, – vakar Žinių radijui sakė premjeras.

Kaltę mato prezidentė

Prezidentė D.Grybauskaitė vakar pažymėjo, jog tokios situacijos parodo didžiąsias Lietuvos problemas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu yra toleruotina, kad verslas ir politika yra susilieję Lietuvoje, tai rodo tiesiog labai žemą mūsų politinės kultūros lygį“, – vakar sakė prezidentė.

Pats D.Kreivys vakar toliau mušėsi į krūtinę: „Nieko nepadariau prieš įstatymą ir savo sąžinę.“

Milijonai nusėda Seime

Tačiau politikų-verslininkų apstu ir Seime. Neoficialiai tokių yra per 50. Tad nesunkiai paaiškinama, iš kur Seime ir 39 milijonieriai. Vis dėlto šie taip pat slapstosi perrašinėdami turtus artimiesiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kelis verslus – itališkų rūbų tinklą „United colors of benetton“, taip pat saviems reikalams sukurtą įmonę „Azzara“ – turintys sutuoktiniai Artūras ir Agnė Zuokai yra Seimo milijonierių viršūnėje bei kartu valdo 9 mln. litų vertės turtą. Su trenksmu išėjęs iš Seimo A.Zuokas verslus oficialiai perėmė iš savo sutuoktinės A.Zuokienės, kuri užėmė jo kėdę Seime ir verslo „atsisakė“.

REKLAMA

Seimūnas Jonas Jagminas su sutuoktine ūkininke Audrone valdo žemės ūkio įmonę UAB „Agvika“, kuri su kitu turtu įvertinta apie 10 mln. litų. Parlamentarų teigimu, J.Jagminas netgi buvo kviestas Etikos komisijos aiškintis dėl bandytų prastumti savo verslui naudingų įstatymų.

Parlamentaras Andrius Šedžius, 2009–aisiais valdęs 8,6 mln. litų vertės turtą, netgi nuolat bruka įstatymus, kuriais turėtų būti panaikinta Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), per smarkiai besidominti jo šeimos galimais neskaidriais praturtėjimais.

REKLAMA

Tos pačios STT neliko nepastebėtas ir seimūnas Mantas Adomėnas, kai jo (net jau būnant Seime) vadovautas Demokratinės politikos institutas laimėjo 2,5 mln. litų Švietimo ir mokslo ministerijos konkursą dėl aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemos. Tiesa, M.Adomėnui dėl to nuo galvos nenukrito nė plaukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grėsmės nėra

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas priminė, jog seimūnai dažnai „skalpuojami“ ir dėl rūpinimosi savo verslais, tačiau, net ir nustačius interesų supainiojimą, viskas baigiasi tik pabarimu. Anot jo, pritaikius JAV, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje egzistuojantį modelį, kai einantys į politiką savo verslą laikinai patiki valstybei, Seime milijonierių liktų gal du.

REKLAMA

„Teko bendrauti su kanadiečiais, kurie sakė, kad mums reikia kurti tokią instituciją, kuri priglaustų politikų verslą. Tuomet pamatytumėme, kas nori būti profesionalūs politikai, o kas eina pasirūpinti savo versleliu. Man keista, kad medikas ar teisininkas būdamas Seime negali užsiimti profesine veikla, o verslininkai neturi jokių apribojimų. Perrašo akcijas žmonai, mamai, bet tai nieko nekeičia“, – pripažino A.Salamakinas.

REKLAMA

Verslo draudimas apeinamas

Vidmantas MARTIKONISVilniaus tarybos narys:

Tokie dalykai, kai verslas perrašomas artimiesiems, yra apsimestiniai sandoriai, tai fiktyvu. O tokie formalūs įstatymų apėjimai skatina ir visos visuomenės apsimetinėjimą. Taip neturėtų būti. Todėl nesuprantu reikalavimo būtinybės – kodėl Seimo narys negali turėti verslo, kaip nuosavybės, jei jis elgiasi normaliai ir nesiruošia piktnaudžiauti? O sukčius visada suras spragų, ar jis pats turės tą verslą, ar jis bus kam nors perrašytas. Juk gali rasti ir vaikystės draugą, nebūtinai šeimos narį, kuris patikimai tvarkys tavo reikalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie poną Dainių Kreivį – jo asmeniškai nepažįstu, bet apie jį buvau susidaręs normalaus, nestandartinio žmogaus įspūdį. Bet kai išlindo tokio pobūdžio faktai su mokyklų statybomis, jo skaidrumas ir nuoširdumas pradeda kelti abejonių.

Pavyzdžiui, pats neslepiu – esu susikūręs verslą, pajamų daugiau nebereikia, juk nemiegosiu ant dviejų lovų. Bet ir verslo nesiruošiu palikti. Savivaldybių taryboje draudimų nėra. Todėl ir Seime apribojimas beprasmiškas, nes tai kai kuriuos politikus tik skatina slėpti savo interesus, tauta jų negali matyti viešai. Tada ir pats politikas yra nusikaltęs daug kam.

Ignas JAČAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų