Siekiant padidinti galimybes gauti teigiamą Lietuvos piliečių pritarimą šalies narystei Europos Sąjungoje (ES), bus siūloma keisti Referendumo įstatymą bei rengti balsavimą dvi dienas.
Tai nuspręsta ketvirtadienį Seime vykusiame referendumo dėl Lietuvos Respublikos stojimo į Europos Sąjungą informacinės kampanijos koordinacinės tarybos posėdyje, kuriam pirmininkavo Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
Posėdyje nuspręsta Seimui teikti šių metų pradžioje įsigaliojusio naujo Referendumo įstatymo pataisas, kurios leistų dėl narystės ES surengti ne privalomą, o konsultacinį referendumą.
Konsultacinio referendumo sprendimas nebūtų privalomas Seimui. Net ir gavęs neigiamą piliečių atsakymą konsultaciniame referendume, Seimas teoriškai galėtų į jį neatsižvelgti ir ratifikuoti stojimo į ES sutartį.
Be to, konsultaciniam referendumui keliami mažesni reikalavimai. Sprendimas laikomas priimtu, jeigu konsultaciniame referendume už jį balsavo daugiau kaip pusė visų dalyvavusiųjų.
Tuo tarpu, sprendimui privalomu referendumu priimti būtina, jog už jį balsuotų ne mažiau kaip trečdalis visų rinkimų teisę turinčių piliečių.
"Jeigu rezultatas būtų neigiamas, tai tuomet Seimas (konsultaciniame referendume - BNS) turėtų galvoti, ar jam ratifikuoti sutartį, nes tokios teisės jam niekas neatėmė", - pažymėjo Europos reikalų komiteto pirmininkas Vytenis Andriukaitis.
Dabar galiojantis Referendumo įstatymas numato, jog dėl Lietuvos Respublikos dalyvavimo tarptautinėse organizacijose, jeigu šis dalyvavimas yra susijęs su Lietuvos valstybės organų kompetencijos daliniu perdavimu tarptautinių organizacijų institucijoms ar jų jurisdikcijai, yra rengiamas privalomas referendumas.
Seimui bus siūloma išbraukti šią nuostatą.
Taip pat ketinama pateikti Seimui svarstyti ir Referendumo įstatymo pataisą, kuri leistų referendumą rengti dvi dienas.
Pasak Seimo pirmininko A.Paulausko, nuspręsta, jog referendumas bus rengiamas gegužės 11-12 dienomis.
Koordinacinės tarybos posėdyje dalyvavęs Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas žurnalistams sakė abejojąs, ar šis sprendimas padidins rinkėjų aktyvumą.
Pratęstos rudens sesijos pabaigoje sausio mėnesį Seimas po pateikimo jau yra pritaręs nutarimo projektui rengti privalomą referendumą gegužės 11 dieną.
Referendumo įstatymo ir pataisyto nutarimo projektai bus teikiami vasario 24 dieną prasidedančioje neeilinėje sesijoje.
Referendumo įstatymo pataisas pavesta parengti Europos reikalų komitetui.
Europos reikalų komiteto prie Vyriausybės generalinis direktorius Petras Auštrevičius pripažino, jog minėtus pakeitimus paskatino nuogąstavimai, jog piliečiai pasyviai dalyvaus referendume.
Nepaisant sprendimo vieną dieną rengti savivaldybių ir prezidento rinkimus, praėjusį gruodį prie balsadėžių atėjo tik vos daugiau kaip pusė visų rinkėjų, o antrajame prezidento rinkimų ture laimėjo liberaldemokratų lyderis Rolandas Paksas, nors sociologai prognozavo pergalę dabartiniam šalies vadovui Valdui Adamkui.
"Vykstanti diskusija politiniuose sluoksniuose ir tarp politologų pademonstravo, kad rinkėjų pasirinkimas, rinkėjų aktyvumas yra menkai prognozuojami dalykai", - po koordinacinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė P.Auštrevičius.
Informavimo apie narystę ES kampanijai, pasak P.Auštrevičiaus, ketinama skirti apie 1 mln. litų.
Jai vykdyti, Europos reikalų komiteto vadovo teigimu, konkurso būdu jau yra pasirinkta viešųjų ryšių kompanija - "Viešųjų ryšių partneriai".
Praėjusių metų pabaigoje sėkmingai derybas dėl narystės ES baigusi Lietuva tikisi tapti visateise šios organizacijos nare 2004 metais.
Stojimo sutartį, kurią ketinama pasirašyti balandžio 16 dieną Atėnuose, dar turės ratifikuoti ES valstybių parlamentai ir Europos Parlamentas.
BNS