Politikai susirūpino ketinimais grąžinti kultūros paminklu pripažintą Užutrakio dvarą JAV gyvenančiam dvaro įkūrėjo giminaičiui.
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko Rolando Pavilionio nuomone, prie Trakų vaizdingoje vietoje stovintis Užutrakio dvaras turėtų likti valstybės nuosavybe ir būti naudojama kultūriniams bei reprezentaciniams tikslams, susitikimas su užsienio šalių atstovais.
"Lietuvoje apsilankę amerikiečiai prilygino mūsų kultūros objektą Kemp Deividui Amerikoje", - antradienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje teigė R.Pavilionis.
Kemp Deivide yra JAV prezidento rezidencija, kurioje rengiami oficialūs susitikimai ir derybos su užsienio šalių vadovais.
Tuo tarpu spaudos konferencijoje dalyvavusi Antikorupcijos komisijos pirmininkė Nijolė Steiblienė pareiškė turinti įtarimų, jog Užutrakio parko nuosavybės teisių atkūrimas gali vykti neskaidriai.
"Neatmetu galimybės, jog kam nors reikia, kad šitas ponas atgautų nuosavybę, kurią vėliau kas nors iš jo perpirktų," quot; sakė N.Steiblienė.
Ji pažymėjo, jog dėl nuosavybės teisių atkūrimo į Užutrakio parką buvo kreiptasi tik šiais metais.
Dėl to JAV gyvenančio Lietuvos pilietybę 1999 metais įgijusio Juozo (Juzefo) Tiškevičiaus įgaliota dėl to į Kultūros ministeriją kreipėsi Palangoje įsikūrusi Lietuvos advokatų kontora.
J.Tiškevičius yra dvaro savininko Juozapo Tiškevičiaus anūkas.
Šiuo metu teismas svarsto, ar J.Tiškevičius nepraleido terminų įteikti prašymui grąžinti paveldėtą nuosavybę.
Kultūros ministerijos sekretorius Rolandas Kvietkauskas BNS teigė, jog ministerija klausimą dėl Užutrakio dvaro grąžinimo spręs gavusi teismo atsakymą.
Tačiau kol klausimas dėl Užutrakio parko nuosavybės nėra išspręstas, ministerija negali prašyti ES struktūrinių fondų paramos jo atstatymui.
Iš valstybės biudžeto dvaro atstatymui jau yra skirti 3 mln. litų.
Per keletą pastarųjų metų uždengtas naujas rūmų stogas, pakeistos perdangos, sutvarkytas fasadas, tiltai, restauruota baliustrada, nemažai investuota į parko tvarkymą.
Spaudos konferencijoje dalyvavusio Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriaus Gintaro Abaravičiaus teigimu, iš viso dvaro atstatymui reikėtų papildomai dar 7 mln. litų, visam dvaro ir parko ansamblio - 80 mln. litų.
G.Abaravičius pažymėjo, jog UNESCO ekspertai teigiamai įvertino Trakų istorinio nacionalinio parko, kurio svarbi dalis yra Užutrakio dvaras, galimybes būti įtrauktam į pasaulio paveldo sąrašą.
Užutrakio rūmai pusiasalyje tarp Galvės ir Skaisčio ežerų buvo pastatyti 19-ojo amžiaus pabaigoje.
20-ojo amžiaus pradžioje rūmus supantį parką suprojektavo tuometinis garsus landšafto architektas iš Prancūzijos Eduardas Andre.
Jų statyba ir parko kūrimu nuo pat pradžių rūpinosi 1868 metais gimęs grafas Juozapas Tiškevičius.
1917 metais po jo mirties dvarą paveldėjo grafo sunūs Andrius, kuris prasidėjus Antrajam pasauliniam karui pasitraukė su šeima į Angliją.
Juozo (Juzefo) Tiškevičiaus interesus atstovaujančio advokato Felikso Užpelkio teigimu, dvaro paveldėtoju yra ir kiti Juozapo Tiškevičiaus vaikai, tarp jų Juozo (Juzefo) Tiškevičiaus tėvas Zdislovas Tiškevičius.
Z.Tiškevičius su šeima buvo deportuotas į Sibirą 1940 metais, bet vėliau, pasak advokato, per Pakistaną ir Meksiką pasiekė JAV.
Sovietmečiu dvaras buvo nugyventas, jame buvo įsikūrusios turistinė bazė, pionierių stovykla ir KGB poilsiavietė.
Anksčiau žemės ūkio kooperatyvas "Apušė" ketino Užutrakio parko teritorijoje įrengti golfo laukus.
BNS