Seimui ruošiantis svarstyti parlamentinio tyrimo dėl teisėsaugos veiksmų galimos Kauno pedofilijos byloje išvadas, politikai prabilo apie prokurorų įtaką jų apsisprendimui.
Toks savitas šantažas siejamas su prokurorų siekiu kuo greičiau įvardyti vos ne devynias dešimtis Seimo narių, kurie esą sudarė įtartinas automobilių nuomos sutartis. Stebimasi, kodėl tautos išrinktųjų automobiliais taip uoliai susidomėta būtent dabar, juoba kad prokurorai nespėja tirti rezonansinių nusikaltimų.
Pažeidžia nekaltumo prezumpciją.
Šiuo metu Vilniaus apygardos prokuratūra, kuri Generalinės prokuratūros pavedimu kol kas be rezultatų atlieka Kauno galimos pedofilijos ikiteisminį tyrimą, randa laiko ir jėgų nagrinėti 91 Seimo nario pasirašytą automobilių nuomos sutartį.
Šios prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius yra prasitaręs, kad dalis iš Seimo kanceliarijos gautų sutarčių yra analogiškos "prisikėlietės" Astos Baukutės sutarčiai. Ją prokurorai teismo prašo panaikinti.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) narys Vaidotas Bacevičius LŽ tikino, kad EPK peržiūrėjo visas automobilių nuomos sutartis, kurios buvo pateiktos Seimui, tačiau analogiškos pasirašytajai A.Baukutės nerado. Jis sutiko, kad gali būti parlamentarų, kurie, kaip A.Baukutė, antrosios - atpirkimo - sutarties Seimo kanceliarijai nepateikė. "Tačiau teigti, kad visų sutartys tokios pačios kaip A.Baukutės - negalima. Prokuroro teiginiai nustebino, sakyčiau, tai - nekaltumo prezumpcijos pažeidimas", - piktinosi valdančiosios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys.
Anot jo, parlamentarai prokurorų laikyseną sieja su minėto parlamentinio tyrimo išvadų svarstymu. Priminsime, kad jos prokuratūrai nepalankios, siūloma svarstymo Seime metu jas sugriežtinti, įtraukiant generalinio prokuroro Algimanto Valantino personalinės atsakomybės klausimą. "Sutarčių pareikalavimas ir pats tyrimas gali būti generalinio prokuroro A.Valantino gynybinė pozicija", - spėjo V.Bacevičius.
Sukels priešingą reakciją
Galimybės, kad prokurorai pasirinko būtent tokią taktiką, neatmetė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Stasys Šedbaras. "Kažin ar ji vykusi", - LŽ sakė jis. Anot parlamentaro, jei iš tiesų yra Seimo narių, mėginančių pasipelnyti biudžeto sąskaita, tai nėra gražu. "Bet ar tai prokuratūros reikalas", - abejojo S.Šedbaras. Jo teigimu, būtent dėl to gali kilti minčių, ar tokį kelią prokuratūra pasirinko atsitiktinai. Komiteto vadovas prisipažino girdėjęs kolegas kalbant, esą prokurorai automobilių nuomos reikalus ėmė narplioti siekdami užčiaupti Seimo nariams burnas. Kartu S.Šedbaras prognozavo, kad prokurorų veiksmai gali sukelti priešingą parlamentarų reakciją ir šie pritars neigiamoms parlamentinio tyrimo išvadoms. Jas Seimui ketinama pateikti ateinantį antradienį.
"Dar neišaiškintas pedofilijos skandalas, o jau kalbama apie įtarimus Seimo nariams. Man tokios sąsajos nesuprantamos", - svarstė Seimo EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas. Jis priminė, kad vos tik pasklido žinia, kad kai kurie Seimo nariai pasiryžę rinkti parašus dėl generalinio prokuroro A.Valantino atstatydinimo, tuoj pat pasirodė informacija, jog 91 Seimo narys yra padaręs vos ne nusikaltimą ir atliekamas ikiteisminis tyrimas. "Tai skandalas. Seimas - aukščiausia valdžios institucija, o 91 jos narys padaromas įtariamuoju", - piktinosi politikas.
Vėl kviesis ant kilimėlio
Seimo TTK, kuris aiškinosi, kaip buvo tirti Drąsiaus Kedžio skundai dėl galimo jo dukters tvirkinimo, dar kartą tenka ant kilimėlio kviestis generalinį prokurorą A.Valantiną. Komiteto pirmininkas S.Šedbaras vakar pabrėžė, jog komiteto nariams kyla įtarimų, kad byla vėl gali būti vilkinama.
"Dar kartą aptarsime tyrimo išvadas, kartu paklausime A.Valantino, kodėl byla iki šiol neištirta, nes mūsų išvados paruoštos lapkričio mėnesį, o byla dar nebaigta", - sakė S.Šedbaras.
Penktadienį komitetas apsispręs ir dėl siūlymų į išvadų nutarimo projektą įtraukti atskirų parlamentarų siūlymus pareikšti nepasitikėjimą A.Valantinu arba konstatuoti jį pažeidus priesaiką.
Tyrimo išvadose TTK neatsisako siūlymo keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarkos, kad šis būtų pavaldus ne Seimui, o Vyriausybei.
Raimonda Ramelienė