Šiaulių miesto politikai, pasidairę į Seimo narius, nori praplėsti sąrašą „gėrybių“, kurioms galėtų išleisti vadinamąsias kanceliarines išlaidas. Pinigus siūloma seikėti veiklos ataskaitoms, gėlėms, knygoms, suvenyrams. Siūloma atverti galimybę pinigus leisti kelionėms, viešbučiams, kai šių išlaidų neapmoka kviečiančioji institucija. Nors tokie norai prieštarauja įstatymui, vis dėlto Tarybai teikiamas sprendimo projektas.
Seka seimūnų pavyzdžiu
Nuo spalio 1 dienos savivaldybių politikai privalės atsiskaityti už vadinamąsias kanceliarines išmokas (Šiauliuose politikai gauna nuo 610 iki 812 litų), kurias iki šiol leido savo nuožiūra. Šiaulių miesto politikai ta proga nori plėsti išlaidų ratą. Bet pagal Vietos savivaldos įstatymą išmoka gali būti mokama tik pašto, transporto, telefono, interneto ryšio ir kanceliarinėms išlaidoms, susijusioms su savivaldybės tarybos nario veikla, dengti.
Šiaulių tarybai siūloma laiminti išmokos naudojimą ir kitiems dalykams: knygoms, gėlėms, suvenyrams, periodiniams leidiniams. Taip pat kompiuterinės technikos nuomai, techninei priežiūrai, remontui, eksploatavimui. Nors Šiaulių tarybos nariai nešiojamaisiais kompiuteriais yra aprūpinti Savivaldybės.
Transporto išlaidos plečiamos iki galimybės nuomoti (tik ne išperkamosios nuomos būdu) transporto priemonę. Leisti pinigus jos eksploatavimui, techniniam aptarnavimui, remontui, draudimui.
Artėjant rinkimams aktualus siūlymas ir apmokėti veiklos ataskaitų bei kitos informacijos, susijusios su Tarybos nario veikla, spausdinimo, platinimo išlaidas.
Siūloma atverti ir galimybę pinigus leisti kelionėms, viešbučiams, kai šių išlaidų neapmoka kviečiančioji institucija.
Kuo grindžiami tokie užmojai? Ar tik sukamos galvos, kaip lengviau surinkti kvitukus ataskaitai?
Anot Tarybos sekretoriato vadovo Vaclovo Vingro, daugiau Savivaldybės buhalteriai suka galvas, kokių dokumentų reikės reikalauti. O išmokos naudojimą siūloma išplėsti pagal Lietuvos savivaldybių asociacijos ir Savivaldybių kontrolierių asociacijos rekomendacijas.
„Tas vargas užkrautas ant visų 60 šalies savivaldybių, — sakė “Šiaulių kraštui“ V. Vingras. — Todėl Lietuvos savivaldybių asociacija ir Savivaldybių kontrolierių asociacija taip pat pasuko galvas, išsiuntinėjo rekomendacinį aprašą. Juo ir vadovaujamės. Tas aprašas, manau, yra nurašytas nuo to, kas leidžiama Seimo nariams.“
Tarybos sekretoriato vadovas neslėpė, jog reglamento pakeitimų projektas Tarybai teikiamas nepaisant juristės prieštaravimų. Mero patarėja Dovilė Žukauskienė nesutinkanti su siūlymu išmoką naudoti gėlėms, knygoms, suvenyrams, periodiniams leidiniams, kompiuterinei technikai, viešbučių, viešosios informacijos teikėjų paslaugoms.
Tačiau teisininkės nepalaikė darbo grupė, kuri rengė Tarybos reglamento pakeitimus ir kurioje dirbo visų frakcijų atstovai.
„Juristai laikosi įstatymo raidės, bet Taryba pati apsispręs, — sakė V. Vingras. — Kodėl aktyvus Tarybos narys negalėtų pasveikinti kokio iškilaus žmogaus? Ar išleisti savo veiklos ataskaitos, užsisakyti teisės žinyno? Juoba kad turės paaiškinti, kam ir kodėl tuos pinigus išleido.“
Reakcija nevienareikšmė
Tarybos opozicinės Socialdemokratų frakcijos seniūnas Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog jam asmeniškai nesunku bus surinkti išlaidų kvitukus.
Esą galima ginčytis dėl išlaidų išplėtimo, bet siūlymas pinigus naudoti tokiems dalykams, kaip ataskaitos ar gėlės, suvenyrai, galįs tik paskatinti Tarybos narių aktyvumą: „Gal daugiau lankysis ir parodose“.
Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas mano, jog reikalavimas deklaruoti, kam išleidžiamos išmokos, yra „sveikintinas“.
„Bet tas deklaravimas beveik neįmanomas, — teigė “Šiaulių kraštui“ politikas. — Tos išlaidos susiplaka su asmeninėmis išlaidomis. Kaip, pavyzdžiui, atskirti asmeninius pokalbius nuo pokalbių, susijusių su Tarybos nario veikla, kai naudoju asmenį telefoną? Manau, kad iš viso atsisakysiu tos išmokos, nes nematau galimybės sąžiningai deklaruoti, o užsiimti pseudopopierizmu nenoriu.“
Anot A. Lankausko, išmokos, kai jos buvo pradėtos mokėti ne tik seimūnams, bet ir vietos politikams, turėjo įtakos Tarybos darbo efektyvumui. Išmokų dydžius susiejus su posėdžių lankomumu, pagerėjo Tarybos narių drausmė, sumažėjo „pravaikštininkų.“
Politiko nuomone, savivaldybių tarybų nariams turėtų būti mokamas tiesiog fiksuotas atlyginimas. „Tą problemą turi išspręsti Seimas įstatymu, tačiau seimūnai ne tik šios problemos, daug ko neišsprendžia.“
Ir dabar savivaldybių tarybų nariai gali gauti ne tik išmokas, bet ir dalį atlyginimo, negauto pagrindinėje darbovietėje. Dėl pastarojo taip pat reikia teikti pažymas. Bet kyla problemų, kai politikas dirba antraeilėse pareigose, o jeigu yra pensininkas tokio atlygio iš viso negali gauti.
Gaudami neatsiskaitytinai išmokas — po 610— 812 litų — kas mėnesį, dauguma Šiaulių miesto tarybos narių to atlyginimo neėmė.
Išmokų dydžių, kurie yra siejami su šalies vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu (VMDU), neplanuojama keisti. Paprasti Tarybos nariai gautų 0,3 VMDU, komisijų pirmininkai — 0,35 VMDU, komitetų pirmininkai, frakcijų vadovai — 0,4 VMDU. Šių metų antrojo ketvirčio VMDU buvo 2055 litai
Ataskaitas apie išlaidas Tarybos nariai turėtų teikti kas ketvirtį. Jeigu nesugebėtų išlaidų pagrįsti dokumentais, Apskaitos skyrius atitinkamai jas išskaičiuotų iš artimiausią mėnesį mokamos išmokos.
Taryba sprendimą dėl reglamento pakeitimų turi priimti ketvirtadienį.