Vilniaus savivaldybės darbuotojų profesinės sąjungos lyderis Darius Šaluga „Balsas.lt savaitei“ teigė, kad politikai siekia susidoroti su sostinės tarnautojais.
Kas neprisiima atsakomybės
− Jūsų vadovaujama profesinė sąjunga yra paskelbusi apie numatomus protestus dėl Vilniaus savivaldybės politinės valdžios vykdomos kadrų politikos. Kas jums yra nepriimtina? Iš šalies atrodo, kad protestuojate prieš biurokratinio aparato mažinimą, vadinamąją saulėlydžio politiką?“ − „Balsas.lt savaitė“ paklausė D. Šalugos.
− Tenka ginti valdininkų interesus, o visuomenėje žodis „valdininkas“ yra įgijęs neigiamą atspalvį. Privalau paaiškinti, kad tą neigiamą nuomonę, prastą valdininko ar administracijos darbuotojo įvaizdį suformuoja politikai.
Taip jau yra, kad visi neigiamą požiūrį visuomenėje keliantys sprendimai nuleidžiami iš politikų lygmens. Ar kas girdėjo, kad koks politikas prisiimtų už tai atsakomybę? Ne. Meras ar bet kuris kitas politikas nurašo nuodėmes valdininkams, nors pastarieji tik vykdo jų valią.
− Papasakokite, kas blogo vyksta Vilniaus savivaldybėje?
− Jau pusė metų praėjo, kai susiformavo nauja dauguma. Nuo tada susidarė nenormali psichologinė aplinka. Žmonės nebegali normaliai dirbti. Nebegali teikti normalių paslaugos miestelėnams ar miesto svečiams.
Saviems vietos visada atsiras
− Anksčiau, kai mero pareigas ėjo Juozas Imbrasas, galėjo, o dabar nebegali? Ar galėjo tada, kai meras buvo Artūras Zuokas?
− Dažniausiai taip jau atsitinka, kad nauja dauguma pertvarko administraciją. Pertvarkoma todėl, kad reikia neva blogai dirbusius biurokratus atleisti ir priimti naujus, kurie dirbs gerai. Tai kiekvienos naujos valdžios siekis. Stumiami savi.
Vyksta politinis susidorojimas su specialistas. Išmetus, kaip kalbama, apie 40 proc. savivaldybės administracijos darbuotojų į gatvę, sutaupyta nebus. Argumentai, kuriais remiantis vykdoma reorganizacija, buvo taupymas, biurokratijos mažinimas ir funkcijų optimizavimas. Trys ar keturi šimtai žmonių taps bedarbiais.
− Ar Vilniaus savivaldybė tikrai dirba idealiai ir pertvarkos nereikia?
− 2007 metais buvo atliktas auditas. Dirbta su kiekvienu darbuotoju, dalyvavo ir Europos Sąjungos siųstas auditorius. Po ilgo darbo savivaldybei suteiktas tarptautinis ISO valdymo sertifikatas.
Tai buvo pirma tokia savivaldybė Rytų Europoje. Buvo įvestas vieno langelio principas ir kt. Struktūra veikė puikiai. 2010 metais sertifikatas bus peržiūrimas. Ką tada pateiksime ES auditoriui?
Vieniems – priedai, kitiems − špyga
− Jūs pats sau prieštaraujate. Sakote, kad nauja politinė dauguma visada mėgino keisti administraciją, bet kažkodėl dabartinę situaciją laikote išskirtine. Kas su kuo nori politiškai susidoroti?Juk struktūra suformuota A. Zuoko laikais, profsąjunga taip pat, kaip daug kas pabrėžia, sukurta tada. Dabar A. Zuoko partija vėl valdžioje – tiek nacionaliniu, tiek miesto mastu.
− Struktūra keista J. Imbraso laikais, pridedant apie 40 etatų. Dabar daroma kitaip. Įsiklausykite – miesto tarybai sprendimas dėl reorganizavimo pateiktas su tuščiais langeliais, neįrašyti skaičiai. Perkame katę maiše?
„Taupant“ priimami nauji žmonės, skiriami riebūs priedai visokiems patarėjams. Saulėlydžio komisijoje siūloma iš maždaug 900 etatų palikti apie 600. Raskite man struktūrą, kuri galėtų vykdyti savo funkcijas, kai sumažinama apie 40 proc. etatų.
TIK FAKTAI
Vilniaus savivaldybės darbuotojų profesinė sąjunga ketina kreiptis į teismą dėl reorganizacijos sustabdymo. Jei sostinės savivaldybės bei administracijos vadovybė ir toliau nepaisys darbuotojų interesų, profesinė sąjunga imsis visų įstatymais numatytų priemonių, tarp jų ir kraštutinių – protesto akcijų bei streikų.
2007 metų liepos 24 dieną D. Šalugą sulaikė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai. Jo automobilyje rasta 50 tūkst. litų. STT ir prokurorai teigia, kad D. Šaluga reikalavo 100 tūkst. litų už tai, kad savivaldybėje būtų priimti verslininkui Mariui Benečiui palankūs sprendimai.
Teisme D. Šaluga tvirtino iš draugo M. Benečio prašęs 100 tūkst. ne kyšiams duoti, o Rusų sąjungai paremti.
Šiuo metu D. Šaluga yra Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos ir bendrųjų reikalų departamento direktorius. 2007-ųjų liepą jis išėjo tėvystės atostogų ir jose yra iki šiol.