Pareigūnai palieka tarnybą dešimtimis – už gaunamą atlyginimą ne tik negali išlaikyti šeimos, bet ir paprasčiausiai pragyventi nuo algos iki algos.
1600 litų. Tiek per mėnesį uždirba policijos pareigūnas. „Pamėginkite išgyventi už tokius pinigus, kai reikia išlaikyti šeimą ir sumokėti visus mokesčius“, – nuogąstavo Vilniaus policijos vadovas Kęstutis Lančinskas.
Pasak jo, pareigūnai iš darbo išeina kasdien – neišlaikę darbo rutinos, kai dėl darbuotojų trūkumo reikia dirbti viršvalandžius, o už juos nėra mokama.
„Ypač sparčiai retėja patrulių gretos“, – sakė K. Lančinskas. Bet iš tarnybos, anot jo, traukiasi įvairių grandžių pareigūnai.
Patys policininkai teigė nesuprantantys, kas vyksta: „Taip prastai dar niekada negyvenome. Negalima šitaip elgtis su žmonėmis, kurie liko be jokių socialinių garantijų. Nesąmonė, kad žmogus dirba, bet negali išlaikyti net savo šeimos, ką jau kalbėti apie kitus rūpesčius – paskolas, lizingus ir mokesčius, kurie didėja sulig kiekviena diena.“
Vienas policininkas, kurio pavardė redakcijai žinoma, neseniai grįžo iš atostogų, per kurias dirbo Norvegijos žuvų fabrike.
„Net nesitikėjau, kad su žmonėmis kažkur kažkas dar gali žmoniškai elgtis. Pirmą kartą supratau, jog esu gerbiamas, nes uždirbu savininkams pinigus. Ir jie irgi moka juos mokėti“, – stebėjosi pareigūnas, grįžęs pas žmoną su šimtu rožių lagamine.
Pareigūnas sakė, kad mes tarnybą ir skubės vėl uždarbiauti į užsienį: „Geriau pakentėsiu be žmonos, vaikai manęs nematys, tačiau, nors būsime laimingi, kai nereikės skaičiuoti kiekvieno skatiko bei lyginti visuomeninio transporto bilietų, kai reikia kažkur važiuoti žmonai ir vaikams“..
Nesaldu ir prokurorams
Nors mažiau, bet nepriteklius pajuto ir prokuratūrų darbuotojai: „Mums nemoka už viršvalandžius, už darbą, kurį atliekame po darbo [valandų]. Policininkai ir mes paskendę bylose. Kiekvienam jų tenka po septyniasdešimt bylų per mėnesį. Tai visiškas absurdas.“
Iš prokuratūros gretų taip pat traukiasi žmonės: vieni eina ragauti advokato duonos, kiti, kaip ir nemažai kitų sričių specialistų – emigruoja.
„Tai, kas dabar vyksta, galima pavadinti genocidu. Aš, dirbantis pareigūnas, esu elgeta, nes nesugebu susimokėti už normalias paslaugas, mano vaikai negali būti laimingi“, – guodėsi vienas teisininkas.
Iš prokuratūros pastaruoju metu pasitraukė bent keliasdešimt pareigūnų.