Lietuvos valstybės, su kuria bylinėjasi neblaivaus policininko sunkiai sužalotas kaunietis Deividas Preišegalavičius, atstovo vieta vakar buvo tuščia. Be nukentėjusiojo, minančio teismų slenksčius jau šešti metai, posėdyje dalyvavo tik žiniasklaida, rašo „Lietuvos žinios“.
D.Preišegalavičius prašo pripažinti atsakovu Generalinę prokuratūrą ir priteisti jam beveik 105 tūkst. litų. Tačiau neranda jį sutinkančio ginti advokato: arba užsiprašoma pernelyg didelė suma, arba priešingai - pareiškiama, kad nenorima gadintis darbinių santykių.
Gydėsi ilgai
2001 metų gruodžio 19-osios vakarą Kaune, Tvirtovės alėjoje, į D.Preišegalavičiaus vairuojamą „Opel Kadett“ rėžėsi į priešpriešinę eismo juostą išlėkęs „Ford Scorpio“. Pastarąjį vairavo Darius Dirmeikis, tuo metu dirbęs Kauno kelių policijos rinktinės patruliu.
Nustatyta, kad fordo vairuotojas lėkė miesto gatvėmis 95 kilometrų per valandą greičiu. Pagrindinis smūgis teko „Opel Kadett“ vairuotojui. D.Preišegalavičius, kuriam tada buvo 22 metai, patyrė daugybę sužalojimų. Buvo pažeisti vidaus organai (teko pašalinti blužnį), sutrupintas šlaunikaulis, dėl to koja liko trumpesnė, sulaužyti abu stipinkauliai.
Sužalojimus teko gydyti maždaug 5 metus - atlikta 13 operacijų.
Girtas - negirtas
Kančių keliai prasidėjo D.Preišegalavičiui ėmus ieškoti teisybės, nors pradžia ir teikė vilčių. Kauno miesto apylinkės teismas nuteisė D.Dirmeikį trejiems metams laisvės atėmimo ir pripažino nukentėjusiojo teisę į civilinį ieškinį.
Šį nuosprendį apskundė abi pusės. Kauno apygardos teismas konstatavo, jog neužtenka įrodymų, kad D.Dirmeikis sukėlė avariją būdamas neblaivus. Užuodus iš burnos sklindantį alkoholio kvapą, jis buvo nuvežtas į Kauno medicinos universiteto klinikas. Tačiau iš jų pasišalino - neva nusibodo laukti, kol atliks tyrimus. Kraujas tyrimui iš jo paimtas Kauno apskrities ligoninėje. Konstatuotas lengvas girtumo laipsnis - 1,16 prom. alkoholio. Tačiau Kauno apygardos teismo nuosprendyje teigiama, kad indas, kuriame laikytas kraujo mėginys, galėjo būti nesandariai uždarytas - neva į jį bet kas galėjo įlašinti alkoholio. Nors kai kurie ekspertai ir ginčijosi, kad tada jo koncentracija kraujyje būtų didesnė.
Prisidengta vaikais
54 832 litų 71 cento civilinis ieškinys (50 tūkst. litų - už patirtą neturtinę žalą, likę - padengti turtinę) D.Preišegalavičiui priteisti tik Kauno apygardos teismo nuosprendį apskundus Apeliaciniam teismui. Tuomet paaiškėjo, kad D.Dirmeikis sugebėjo perrašyti savo butą mažamečiams vaikams, nors Kauno miesto apylinkės prokuratūros stažuotojas, ėjęs prokuroro pareigas, Darius Dziegoraitis buvo uždėjęs areštą asmeniniam teisiamojo turtui. Tai padaryta jau po teismo sprendimo tenkinti nukentėjusiojo civilinį ieškinį.
Žodžiu, D.Dirmeikis nebeturi jokio turto. Be to, jo alga - tik 400 litų per mėnesį, nors dirba tolimųjų reisų vairuotoju. Iš tarnybos policijoje D.Dirmeikis buvo atleistas už pareigūno vardo pažeminimą.
„Praradau tikėjimą teisingumu ir teisėsaugos institucijomis, patyriau dvasinį sukrėtimą bei depresiją“, - teigiama naujajame D.Preišegalavičiaus ieškinyje teismui, kuriuo jis dabar prašo priteisti iš Lietuvos valstybės 54 832 litus ir 71 centą, kurių nepavyksta išsireikalauti iš D.Dirmeikio, ir 50 tūkst. litų patirtai moralinei žalai atlyginti.
Brolių šešėlis
Dar vienas ikiteisminis tyrimas pagal D.Preišegalavičiaus pareiškimą dėl turto, kuriam buvo uždėtas areštas, neišsaugojimo atliekamas Kauno rajono apylinkės prokuratūroje. Ši byla buvo nutraukta nesant įtariamojo D.Dirmeikio veiksmuose nusikalstamos veikos. Neva butas, kuriam buvo uždėtas areštas, buvo ne asmeninė, o bendra jo ir žmonos nuosavybė. Vėliau ikiteisminis tyrimas atnaujintas, kai paaiškėjo, kad byla nutraukta neapklausus prokuroro.
D.Preišegalavičiaus įsitikinimu, jo kryžiaus keliai susiję su brolių Dirmeikių ryšiais Kauno policijoje. Tiesa, šiandien ten likęs dirbti tik vienas iš trijų brolių. Jis vadovauja vienam iš teritorinių Kauno policijos komisariatų.