Kai kas panašaus vakar nutiko Sauslaukio kaime (Šilalės r.) esančioje sodyboje. 32 metų ūkininkė sulaukė netikėto svečio – Šilalės rajono policijos komisariato pareigūno. Pastarasis tikrino informaciją, kuri buvo gauta iš Žemės ūkio ministerijos.
Ūkininkei grėsė administracinė atsakomybė, nes ji, kaip manoma, būdama žemės savininkė nesiėmė priemonių kovojant su piktžolėmis, augalų kenkėjais ir ligomis. Toks pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkiasdešimties iki šimto litų. Pakartotiniu atveju lauktų piniginė bauda iki 300 litų.
Kaip buvo šiuo konkrečiu atveju, nepranešama, tačiau jaunos ūkininkės reakcija, pasirodžius policininkui, buvo akivaizdžiai neadekvati. Moteris pareigūną tampė už tarnybinės uniformos, apipylė jį vandeniu bei, mesdama kibirą, sužalojo ranką.
Toks poelgis 32 metų moteriai gali stipriai atsirūgti. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui. Už tokį baudžiamąjį nusižengimą gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
Balsas.lt primena, kad vidaus reikalų ministerija siūlo už pasipriešinimą policijos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnui ar policijos rėmėjui naikinti administracinę ir palikti tik baudžiamąją atsakomybę.
„Panaikinus administracinę atsakomybę už pasipriešinimą policijos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnui ar policijos rėmėjui, einantiems jiems pavestas viešosios tvarkos saugojimo pareigas, teisinis reguliavimas taps aiškesnis, bus išvengta teisės taikymo problemų, bus visiškai įgyvendinami teisinio reguliavimo išsamumo ir aiškumo principai“, – teigia ministerija.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą šiuo metu už pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar kitam viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui panaudojant ar grasinant tuoj pat panaudoti fizinį smurtą numatyti viešieji darbai, bauda iki 65 tūkst. litų arba laisvės atėmimas iki trejų metų.
Ankstesniu pataisų variantu Vyriausybė siūlė gerokai padidinti administracines baudas už pasipriešinimą pareigūnams, o Baudžiamajame kodekse pasipriešinimą pareigūnams perkvalifikuoti iš nesunkaus nusikaltimo į apysunkį, tad galimas laisvės atėmimo terminas pailgėtų nuo trejų iki ketverių metų.
Pagal patobulintą Administracinių teisės pažeidimų kodekso projektą, administracinė atsakomybė liktų už policijos ar Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Vadovybės apsaugos departamento bei Valstybės saugumo departamento pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą.
Taip pat siūloma įtvirtinti iki šiol nenumatytą administracinę atsakomybę už policijos rėmėjo teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymą, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimą – nuo 100 iki 300 litų.