• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Asta Volkovaitė

Naujos gyventojų apklausos liudija – policijos budėtojų postai gali tapti klausyklomis: angelais sargais pasitikima labiau nei Bažnyčia. Ypač Šiaulių apskrityje. Pasitikėjimas policija augo nepaisant visą policijos skyrių drebinusio narkotikų skandalo, pričiuptų girtų mašinas vairavusių pareigūnų ar prokuratūros tyrimų dėl viešojo intereso gynimo bei policijos sandėrio. Kaip policijai pavyksta kurti tokį pasitikėjimą, klausia savaitraštis "Šiauliai plius"

Labiau pasitikima tik ugniagesiais

Policija pasitiki 76 proc. visų apklaustų Šiaulių apskrities gyventojų – net 14 proc. daugiau, nei ankstesniais metais. Remiantis kovą atlikta “Vilmorus” apklausa, pasitikėjimu Šiaulių apskrityje dirbančią policiją vejasi tik ugniagesiai. Net pareigūnai viešai pripažįsta – žmonės į policiją vis dažniau kreipiasi ne tik, norėdami pranešti nusikaltimus. Pareigūnai laikomi nuodėmklausiais.

Ir patys pareigūnai lyg ir nuodėmių nedarančiaisiais tapo. Bent jau taip galima suprasti iš Šiaulių apskrities VPK tinklapio. Skiltyje, kur skelbti šiurkštūs pareigūnų nusižengimai, – tik dviejų metų senumo atvejis.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių AVPK pareigūnų ištirti nusikaltimai lenkia šalies vidurkį, miesto gatvėse vis saugiau. Tokios ir dar ne mažiau pozityvios mintys skambėjo ir trečiadienį Šiaulių AVPK rengtoje ataskaitinėje spaudos konferencijoje.

REKLAMA

Gausūs tarnybiniai patikrinimai

Bet yra faktų, apie kuriuos išsamiai ir garsiai niekas nekalba ir specialiai spaudos konferencijų nerengia. Jie nugula policijos veiklos ataskaitose. Iš jų aiškėja, kad praėjusiais metais komisariate tirta beveik kas trečio pareigūno veikla: dėl pareigūnų veiksmų atlikti 265 tyrimai. Ankstesniais metais tokių tyrimų buvo beveik triskart mažau. Pranešimus apie įtarimus dėl tarnybinių nusižengimų gavo 49 pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

Teisėtvarkos sergėtojams skirta 20 tarnybinių nuobaudų, 4 atleisti už pareigūno vardo pažeminimą. Atleistieji – ne tie patys pareigūnai, kurie figūruoja stambioje narkotikų byloje. Trečiadienį per ataskaitinę konferenciją buvo dar kartą patvirtinta, kad nusikaltimais įtariami Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro pareigūnai yra laikinai nušalinti. „Šiauliai plius“ žiniomis, mažiausiai 2 iš 4 pareigūnų buvo atleisti, nes vairavo mašiną, būdami apsvaigę nuo alkoholio. Kam policijai nutylėti savo principingą požiūrį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už aktyvumą profsąjungoje – nuobaudos?

Aiškėja, kad tarnybinės nuobaudos skiriamos nebūtinai už tai, kad buvo perlenkta lazda raminant smurtautoją ar teko į darbą atvykti su vakarėlio „pasekmėmis“. Kaltais tampama ir be kaltės. Kuris policijos vadovas gali mėgti garsiai apie policijos bėdas kalbantį pavaldinį, aktyvų profsąjungos narį, kai pavaldinio kritika gali reikšti ir grėsmę užtarnautai pensijai? Juk visi nori ramiai kažkada išeiti į užtarnautą pareigūno pensiją.

REKLAMA

Buvusi Šiaulių apskrities VPK pareigūnė ryžosi dabar jau atvirai gali kalbėti apie patirtį policijoje.

„Nubaudė dėl nieko, lygioj vietoj, todėl, kad reikėjo kažką nubausti. Man buvo paaiškinta, kad atėjo eilė tave nubausti. Vienas iš buvusių vadovų neoficialiai buvo pareiškęs, kad reikia bausti visus pareigūnus. O dėl tų, kuruos išteisins teismas, manyti, kad jiems pasisekė“, – pamena buvusi Šiaulių apskrities VPK pareigūnė. Tuomet ji ryžosi apskųsti sprendimą dėl nuobaudos teismui. Bylos nagrinėjimo metu ji teigia nemažai praradusi.

REKLAMA

„Kadangi bylos nagrinėjamos neprotingai ilgai – nuo skundo padavimo iki bylos išnagrinėjimo gali praeiti pusantrų metų ir daugiau, per tą laiką daug prarandi. Esi apribotas nuo galimybės gauti aukštesnę kategoriją ar keltis kvalifikaciją“, – sako buvusi pareigūnė. Teismas panaikino jos atžvilgiu skirtą nuobaudą. Kurį laiką ji dar liko dirbti komisariate. Iš policijos ji išėjo nespėjusi sulaukti pareigūno pensijos. Šiuo metu moteris džiaugiasi galėdama dirbti jai labiau patinkantį darbą. Tame pačiame komisariate patruliu tebedirbančiam jos kolegai savo nekaltumą taip pat teko įrodinėti teisme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tarnybiniai patikrinimai prasidėdavo po to, kai policijos komisariate buvo iškeltos problemos dėl darbo grafikų, darbo valandų apskaičiavimo, darbo dienų skaičiaus ir pietų pertraukos nustatymo. Nuo įstojimo į profesinę sąjungą buvo atlikti 5-6 tarnybiniai patikrinimai. Vadovybė vertina jį kaip keliamų problemų iniciatorių, nes jis nebijo kalbėti apie esamas problemas“, – teisme pasakojo Patrulių būrio patrulis. Minėtam pareigūnui taip pat pavyko laimėti ne tik bylą prieš Šiaulių AVPK, bet ir tapti naujai sudarytos policijos komisariato darbo grupės nariu. Šiam pareigūnui reikėjo didžiulės kantrybės – Šiaulių AVPK vadovybei pralaimėjus bylą pirmos instancijos teisme, teismo sprendimas vėl buvo skundžiamas.

REKLAMA

Dar vienas Šiaulių AVPK pareigūnas tarnybinę nuobaudą gavo po to, kai nutarime dėl Indijos piliečio pažeidimo pamiršo įrašyti datą. Pareigūnui pareikštas papeikimas. Nubaustą pareigūną gynė Lietuvos policijos profsąjunga. Šiaulių apygardos administracinis teismas pripažino, kad pareigūnas buvo vertas tik pastabos, o ne papeikimo.

NPPSS: aktyvieji persekiojami

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovai kai kuriuos tarnybinių nuobaudų skyrimo atvejus linkę vadinti persekiojimu.

REKLAMA

„Per paskutinius trejus ketverius metus, vadovaujant buvusiam vadovui, buvo tokių atvejų, kai žmonės buvo persekiojami dėl savo aktyvumo, veiklos. Ypač kalbant apie profesinę sąjungą. Sąmoningi vadovai tokiu aktyvumu pasinaudoja, siekdami vengti klaidų, nesąmoningi vadovai, galvojantys, kad jie protingiausi ir gudriausi, būna nusiteikę priešiškai“. – sako Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel. Anot V. Banel, kol nebuvo suformuotos teismų praktikos, kad persekiojimą turi ginčyti darbdavys, o ne jį įrodinėti darbuotojas, tokių bylų teismuose nebuvo daug. Nekaltai nubausti pareigūnai dabar dažniau ryžtasi savo teises ginti teismuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepakantumas kolegų girtumui

Palyginti su 2012 m., praėjusiais metais 21 proc. dažniau pareigūnai iš sistemos pasitraukia dėl neigiamų motyvų. Policijos departamentas šį augimą linkęs sieti su tuo, kad pareigūnai dažniau piktnaudžiauja alkoholiu. Tokie atvejai dvigubai dažnesni.

Iš 30 atvejų 22 apsvaigę nuo alkoholio pareigūnai pateko į eismo įvykius ar buvo nustatyti, prižiūrint eismą. Kitų 8 pareigūnų apsvaigimas alkoholiu buvo nustatytas, darbo vietoje tikrinant blaivumą.

REKLAMA

Policijos pareigūnų kontrolė ir atsakomybė itin sugriežtinta 2011-aisiais. Automobilį neblaivus vairuojantis įkliuvęs pareigūnas dabar už pareigūno vardo pažeminimą iš tarnybos atleidžiamas be jokių išlygų.

STATISTIKA

Įkliuvo vairuodami transporto priemones neblaivūs, vairavo neblaivūs ir sukėlė eismo įvykį, vairavo neblaivūs ir pasišalino iš eismo įvykio ar vengė blaivumo nustatymo.

2013 m. 22,

2012 m. 18,

2011 m. 29,

2010 m. 22,

2009 m. 20.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų