Sukčiai toliau įvairiausiais būdais mėgina išvilioti žmonių pinigus. Štai, vienas iš naujų jų būdų – apsimesti asmens pažįstamu, kuris neva pasikeitė telefono numerį, ir parašius aukai, paprašyti susisiekti per „Telegram'ą“.
Su tokia sukčių schema susidūrė ir propagandos ir dezinformacijos ekspertė Auksė Ūsienė, kuri apie tai pasidalino savo socialiniuose tinkluose.
„Turiu įtarimą, kad plinta nauji sukčiavimo būdai, kai apsimetama buvusiu pažįstamu ar siūlomas darbas“, – sako moteris.
A. Ūsienė dalinasi, kaip jai neva parašęs neaiškus pažįstamas teigia, kad dėl darbo priežasčių turėjo pasikeisti savo mobiliojo telefono numerį. Dėl to jis rašo moteriai su prašymu susisiekti su juo jo „naujoje“ Telegram'o“ paskyroje.
Tiesa, sukčių žinutėje galima pastebėti gana nemažai gramatinių klaidų.
„Sveiki, ar dar mane prisimeni, bet palikai man gilų įspūdį. Dėl darbo priežasčių pakeičiau savo mobiliojo telefono numerį. galite spustelėti žemiau esančią nuorodą, kad susisiektumėte su manimi naujoje „Telegram“ paskyroje, ir mes toliau susisieksime čia“, – aiškinama sukčių žinutėje.
Toliau žinutėje pateikiama nuoroda, kurią sukčiai reikalauja paspausti, kad galėtų apgauti savo auką.
Tariamai siūlo darbą
Be to, tai ne vienintelė fiktyvi sukčių žinutė, kuria dalinasi A. Ūsienė. Moteris taip pat pasidalino ir kita sukčių schema, kurioje, atsiuntę SMS žinutę, sukčiai tariamai siūlo prisijungti prie užsienietiškos kompanijos brokerių komandos.
Žinutėje žmonės raginami susivilioti itin geru atlygiu, kuris neva siekia nuo 350 iki 3500 eurų per dieną už 20-30 minučių darbo.
„Sveiki, mes esame TSQ Group projekto brokeriai ir šiuo metu ieškome ne visą darbo dieną dirbančios komandos. Reikalavimai: Amžius nuo 20 iki 65 metų, nereikia jokios patirties, kasdienis darbo laikas 20-30 minučių. Dienos atlygis 350-3500 eurų! Prisijungę iš karto gausite papildomą 800 eurų premiją. Spustelėkite nuorodą, kad pradėtumėte pokalbį per „WhatsApp“, – aiškinama apgavikų žinutėje.
O žinutės pabaigoje, lygiai taip pat, kaip ir pirmoje piktavalių schemoje, žmonės yra raginami spausti neaiškią nuorodą.
Įspėja, kad tai vienareikšmiškai yra sukčiai
Po pasidalintu A. Ūsienės įrašu su sukčių žinutėmis pakomentavo ir policijos virtualus patrulis. Jis perspėjo, kad tokio tipo žinutės vienareikšmiškai yra sukčių darbas, todėl gyventojai turėtų išlikti budrūs ir nepakliūti į sukčių pinkles.
Virtualus patrulis taip pat pasidalino ir keliais pagrindiniais patarimais, kaip elgtis susidūrus su sukčių žinute:
- „Nespauskite jokių trumposiomis žinutėmis gautų nuorodų!
- Niekada neatsakykite į žinutę, kurioje prašoma nurodyti PIN kodą, internetinės bankininkystės slaptažodį ar bet kuriuos kitus privačius duomenis.
- Jei aktualią informaciją siunčia naujienų portalas ar valstybinė institucija – patikrinkite ir aplankykite jų svetainę. Jei žinutė tikra, tą pačią naujieną rasite ir ten.
- Jei gavote žinutę apie neva konkurse laimėtą prizą, ignoruokite tokią žinutę arba praneškite Lietuvos policija policijai telefonu 112
- Svarbiausia – nuolat būti atidiems, kritiškai vertinti gaunamą informaciją ir neužkibti ant sukčių kabliuko“, – nurodo virtualus policijos patrulis.