• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos dviejų dienų referendumą dėl šalies prisijungimo prie Europos Sąjungos (ES) nulems rinkėjų aktyvumas sekmadienį, nes šeštadienį, pirmąją šio istorinio plebiscito dieną, savo nuomonės neatėjo pareikšti daugiau kaip keturi iš penkių balsuotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies rinkimų komisijos pirmininkas Ferdynandas Rymarzas (Ferdinandas Rimažas) p er spaudos konferenciją, surengtą maždaug vidurnaktį, sakė, kad šeštadienį aktyvumas siekė 17,61 procento. Tai rodo, kad iš 29,5 mln. šalies piliečių euroreferendume šeštadienį dalyvavo 5,2 milijono.

REKLAMA

Aktyviausiai buvo balsuojama šalies sostinėje Varšuvoje, kur savo balsą atidavė 32,04 proc. rinkėjų.

Jeigu rinkėjai bus tokie vangūs ir sekmadienį, tai referendumas gali žlugti, nes būtina, kad jame dalyvautų ne mažiau kaip pusė visų balsavimo teisę turinčių šalies žmonių.

Lenkijos, kurioje gyvena 39 mln. gyventojų - daugiau negu kitose devyniose narystės siekiančiose valstybėse kartu paėmus, sprendimas gali būti lemtingas ir visai bloko plėtrai į Rytus.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Varšuvos Viešųjų reikalų instituto direktorė Lena Kolarska-Bobinska sakė, kad kol kas anksti pulti į paniką. "Skaičiai nėra labai aukšti, tačiau tai pirmos dienos rezultatai, o lenkai yra pratę balsuoti sekmadienį", - sakė ji. Ji pabrėžė, kad ypač kaimo vietovėse žmonės paprastai balsuoja po sekmadienio mišių.

Balsavimo apylinkės, kurios saulėtą šeštadienio dieną atvėrė duris 6 val. ryto (7 val. Lietuvos laiku), užsidarė po 14 valandų - 20 val. (21 val. Lietuvos laiku). Tokiu pačiu laiku jos veiks ir sekmadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirminių euroreferendumo balsavimo rezultatų tikimasi sekmadienį nuo 22 valandos.Galutiniai referendumo rezultatai turėtų būti paskelbti pirmadienį 18 valandą. Jei nutiktų blogiausia ir referendumas būtų pripažintas neįvykusiu, sprendimą tektų priimti parlamentui.

Proeuropietiškų partijų dominuojamas parlamentas šalies narystei pritartų, tačiau tokiu atveju 2004 metų gegužės 1 dieną Lenkija į bloką įstotų, kaip pasakė vyriausybės atstovas spaudai Michalas Toberis, "su blogu skoniu burnoje".

REKLAMA

Pirmąją rinkimų dieną rinkėjų neišjudino nė dabartinių ir buvusių šalies lyderių pakartotiniai raginimai aktyviai dalyvauti šiame lemtingame plebiscite.

Lenkijos ministras pirmininkas Leszekas Milleris (Lešekas Mileris), kurio mažumos kabineto ateitis priklausys nuo referendume aiškiai ištarto "taip", buvo vienas pirmųjų rinkėjų, šeštadienio rytą atskubėjusių atiduoti savo balso.

REKLAMA

"Tai viena didžiausių dienų Lenkijos istorijoje. Aš tikiu, kad šiandien lenkai pasirinks geriausią kelią Lenkijai ir mūsų visų ateičiai", - žurnalistams sakė L.Milleris.

"Manau, kad tai vienas reikšmingiausių tūkstantmetės Lenkijos istorijos įvykių", - pridūrė premjeras, kurį į Varšuvos pietiniame rajone esančią balsavimo apylinkę atlydėjo žmona Aleksandra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Aleksandras Kwasniewskis (Aleksandras Kvasnevskis), įmetęs savo biuletenį į balsadėžę prestižiniame Varšuvos Vilanovo rajone, dar kartą paragino šalies žmones aktyviai dalyvauti šiame, pasak jo, "labai ypatingame, labai unikaliame, labai istoriniame" referendume.

"Raginu lenkus balsuoti. Tikriausiai sekmadienį balsuos daugiau žmonių nei šiandien. Esu tikras, kad rytoj iš Lenkijos sulauksime gerų žinių", - sakė optimistiškai nusiteikęs šalies vadovas, atvykęs balsuoti su žmona Jolanta.

REKLAMA

Šeštadienį pareiškė taręs "taip" Lenkijos prisijungimui prie ES ir generolas Wojciechas Jaruzelskis (Voicechas Jaruzelskis), kuris 1981 metais šalyje įvedė karinę padėtį, kad pažabotų kilusį nepasitenkinimą komunistine santvarka.

Įmetęs į balsadėžę biuletenį, 79 metų W.Jaruzelskis žurnalistams pareiškė, kad jeigu kas nors prieš dvidešimt metų būtų išpranašavęs, jog taip atsitiks, "aš būčiau pasakęs, kad tai fantastika, absurdo teatras".

REKLAMA

"Tačiau toks jau tas gyvenimo grožis. Realijos keičiasi šalies viduje, pasaulyje, istorijoje, - po balsavimo, į kurį atėjo su žmona, sakė asmens sargybinių apsuptas buvęs šalies vadovas. - Tai nauja realybė, ir į ją reikia atsižvelgti. Aš atsižvelgiau balsuodamas už Lenkijos stojimą į ES".

Dabar eurošalininkai viliasi, kad lemtingas persilaužimas įvyks po sekmadienio mišių, į kurias gausiai suplūsta šios katalikiškos šalies, garsėjančios ypatingu pamaldumu, žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juos drąsina ir tai, kad kaimyninėje Lietuvoje, kurioje referendumas vyko prieš mėnesį, pirmąją plebiscito dieną rinkėjai irgi nebuvo aktyvūs - balsuoti atėjo mažiau negu ketvirtadalis rinkėjų. Tačiau sekmadienį, antrąją referendumo dieną, žmonės ėmė gausiai plūsti į rinkimų apylinkes ir įvyko lauktasis persilaužimas.

Referendumai dėl narystės taip pat jau įvyko Maltoje, Slovėnijoje, Vengrijoje ir Slovakijoje. Kaip ir lietuviai šių šalių gyventojai irgi pritarė prisijungimui prie ES.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų