Komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko teigimu, trečiadienį teikiami siūlymai tėra techniniai pakeitimai. Visgi, jis sako neatmetantis, kad šis klausimas ir vėl gali būti nukeltas.
„Siūlymas yra visiškai techninis. Projektas yra senas, per tą laiką kodeksas gana smarkiai pasikeitė“, – Eltai teigė J. Sabatauskas.
„Tas antrasis projektas yra ankstesnėje svarstymo stadijoje. Jeigu komitetas pritars siūlymui, tai čia bus mechaninis patikslinimas, bet realiai turės įvertinti ekspertų vertinimo išvadą – galbūt svarstymas bus nukeltas. Yra kitaip galvojančių kolegų, nedėčiau didelių vilčių į tą projektą, aš dėl jo nesilažinčiau“, – akcentavo jis.
2022 m. gruodį vykusio balsavimo metu po svarstymo kanapių dekriminalizavimo projektui buvo pritarta, tačiau vėliau Seimo Etikos ir procedūrų komisija parengė išvadą, kad dėl pavėluoto kreipimosi ekspertiniam vertinimui šiuo klausimu buvo pažeistas Seimo statutas. Parlamentas šiai išvadai pritarė, todėl klausimas buvo grąžintas į TTK.
Visgi, komiteto narė Agnė Širinskienė viešai kėlė klausimus dėl šio klausimo įtraukimo į posėdžio darbotvarkę.
„Laisvės partijos Seime nebėra bet jos dvasia liko? Kanapių dekriminalizavimas – trečiadienio komiteto posėdyje tarsi būtų koalicijos prioritetas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė A. Širinskienė.
ELTA primena, kad praėjusios kadencijos Seime Laisvės partijos iniciatyva buvo teikiamas siūlymas dėl mažo kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo. Buvo siūloma už disponavimą kanapėmis numatyti ne baudžiamąją atsakomybę, bet skirti baudas, o nusižengęs asmuo būtų įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose. Visgi, ši iniciatyva Seime nesulaukė palaikymo.
Tačiau kovo 27-ąją Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Agnė Širinskienė Seimui pateikė siūlymą, kad užuot baudus į teisėsaugos akiratį dėl narkotikų vartojimo patekusius asmenis, jiems būtų suteikta galimybė gydytis ir lankyti kursus apie žalingų įpročių žalą.
Jei Seimas pritartų A. Širinskienės siūlymams, nuo baudžiamosios atsakomybės galėtų būti atleistas tas asmuo, kuriam diagnozuota priklausomybė nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų – jei jis įtariamas neteisėtai gaminęs, perdirbęs, įgijęs, laikęs, gabenęs ar siuntęs narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti.
Tačiau išvengti baudžiamosios atsakomybės jis galėtų tik tuo atveju, jei prisipažino daręs tokią nusikalstamą veiką ir savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą bei pradėjo priklausomybės nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų gydymą.
Tuo atveju, kai priklausomybė nediagnozuota ir nereikalingas gydymas, nuo baudžiamosios atsakomybės galėtų būti atleisti tie, kurie sutiko lankyti kursus apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo žalą.
Šiuo metu už disponavimą nedideliu kiekiu bet kokių narkotinių medžiagų gresia baudžiamoji atsakomybė.