• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis antradienį (08.26) Seime susitiko su parlamentine Liberaldemokratų frakcija ir atsakė į klausimus dėl "konsulų skandalo", tačiau partija vis tiek neatmeta galimybės toliau kelti klausimą dėl ministro asmeninės atsakomybės.

REKLAMA
REKLAMA

"Kalbėti apie ministro atsistatydinimą būtų ankstoka. Mes apie tai šnekėsime vėliau, kai susitiksime su VSD ir Prokuratūros atstovais", - žurnalistams po susitikimo sakė Liberaldemokratų frakcijos seniūnas Henrikas Žukauskas.

REKLAMA

"Mes gavome atsakymus, bet tai yra vienos pusės atsakymai. Kai kurie atsakymai buvo pakankamai kvalifikuoti, bet yra tokių atsakymų, kur liko dar daugiau klaustukų, negu buvo", - pažymėjo jis.

Pasak H. Žukausko, pareiškimą dėl ministro veiksmų ketina vėliau padaryti partijos valdyba.

Liberaldemokratas priekaištavo ministrui, kad iki šiol nėra paskirtas ministerijos inspektorius. Taip pat H. Žukausko nuomone, susikompromitavę diplomatai turėjo būti pašalinti iš tarnybos, o ne atleisti savo noru, jeigu turėta įrodymų dėl jų nusižengimų.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau Liberaldemokratų frakcija priekaištavo užsienio reikalų ministrui dėl delsimo paviešinti informaciją, kokius konkrečius pažeidimus padarė susikompromitavę diplomatai.

Po susitikimo su Liberaldemokratų frakcijos nariais A. Valionis žurnalistams teigė, kad ateityje ši informacija turėtų būti paviešinta ir žadėjo pats asmeniškai padaryti viską, kad "visi žinotų tikruosius didvyrius".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Aš manau, kad ateis laikas, kai informacija bus išviešinta ir tada visi išsiaiškins, kaip gali valytoja tapti milijoniere, kaip vieno iš pareigūnų motina", - sakė ministras, nenurodydamas pavardžių.

Kalbėdamas apie savo asmeninę atsakomybę, A. Valionis sakė: "Aš savo asmenine atsakomybe pradėjau šį procesą ir asmenine atsakomybe pašalinau žmones, kurie tapo pažeidžiami, užsiiminėjo neteisėta veikla".

REKLAMA

Ministras taip pat paragino neiškreipti sąvokų.

"Aš noriu, kad nebūtų maišomos sąvokos: dori žmonės yra dori žmonės, vagys yra vagys, teisingi ir drąsūs žingsniai yra teisingi ir drąsūs žingsniai", - sakė jis.

A. Valionis žadėjo tokius žingsnius daryti ir ateityje, nepaisant to, kad jie "politiškai kainuoja nemažai".

Generalinė prokuratūra antradienį Valstybės saugumo departamentui sugrąžino tolesniam tyrimui ir procesinio sprendimo priėmimui medžiagą apie įtariamus Užsienio reikalų ministerijos Konsulinių įstaigų pareigūnų tarnybinius prasižengimus. Operatyvinę medžiagą Generalinė prokuratūra buvo gavusi iš to paties VSD.

REKLAMA

Antradienį paskelbtame Generalinės prokuratūros atstovo spaudai pranešime rašoma, kad VSD pareigūnams medžiaga perduodama, nes šis tyrimas yra jų kompetencijoje.

"VSD yra ikiteisminio tyrimo įstaiga ir gali priimti sprendimus, be to, ši medžiaga yra operatyvinė ir susijusi su konfidencialumu", - BNS teigė prokuratūros atstovas spaudai Vidmantas Putelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę prezidentas Rolandas Paskas išreiškė susirūpinimą, kad įtariamo diplomatų prasižengimo tyrimas "pasiklydo" tarp įvairių žinybų ir ragino atsakingas institucija susitarti, kad ikiteisminis procesas "pajudėtų iš mirties taško".

Be to, prezidentas, pasak jo atstovų, pareiškė, kad "kraštutiniu atveju reikės pasikviesti visų trijų institucijų vadovus ir aiškiai prezidento akivaizdoje išsiaiškinti, kuri institucija delsia".

REKLAMA

URM teigia padariusi viską, kas nuo jos priklauso, kad prasižengę konsulai daugiau nebedirbtų diplomatinėje tarnyboje, ir pažeidimai išduodant lietuviškas vizas nesikartotų.

Tuo tarpu VSD direktorius Mečys Laurinkus kaip tik antradienį Prezidentūroje susitinka su R. Paksu.

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė buvusio Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus Gedimino Šiaudvyčio, Generalinio konsulato Sankt Peterburge buvusio generalinio konsulo Gintaro Ronkaičio ir buvusio vicekonsulo Dariaus Ryliškio prašymus pripažinti nepagrįstais ir neteisėtais užsienio reikalų ministro A. Valionio įsakymus panaikinti jiems leidimą dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija bei nutraukti su jais diplomato tarnybos sutartį.

REKLAMA

Buvusių diplomatų pareiškimus A. Valionis po susitikimo su Liberaldemokratų frakcija įvertino kaip bandymą "apsiplauti ir teisiškai reabilituotis", pridūręs, kad "faktai kalba už save".

Jis taip pat žurnalistams neigė grasinęs susikompromitavusiems pareigūnams kalėjimu, jeigu jie savo noru nepasitrauks iš tarnybos.

"Tai buvo faktų spaudimas ir faktų kalba", - žurnalistams Seime sakė A. Valionis.

Atsistatydinę diplomatai taip pat pateikė skundus Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijai, kuriuose protestuojami jos ankstesni sprendimai teikti užsienio reikalų ministrui siūlymą atimti iš jų darbo su valstybės paslaptimis privilegiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skelbta, kad artimiausiu metu teismą ir komisiją turėtų pasiekti panašūs ir kitų po skandalo priverstų atsistatydinti diplomatų skundai.

Septyni konsuliniai pareigūnai buvo priversti atsistatydinti liepos mėnesį, kaip teigia URM vadovybė - paaiškėjus, kad jie ėmė neteisėtą atlyginimą už tarpininkavimą turizmo firmoms gaunant Lietuvos vizas.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų