Antradienį O. Šurajevas Seime filmavo jo kritikuojamus parlamentarus, uždavinėjo jiems klausimus ir palydėjo komentarais. Policija pranešė dėl O. Šurajevo elgesio pradėjusi administracinę teiseną, o kanceliarija nusprendė neterminuotai apriboti jam teisę lankytis Seime.
Šį įvykį pakomentavo ir prezidentas Valdas Adamkus.
„Žinot, aš pasakysiu taip – tik parodo mūsų politinę kultūrą ir išsilavinimą“, – teigė jis.
„Visi ten kalbėjo ta pačia kalba“
Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologės Rimos Urbonaitės teigimu, iš to, kiek diskusijų viešojoje erdvėje sukėlė O. Šurajevo elgesys, akivaizdu, kad tai jaudina ir audrina daug žmonių.
„Akivaizdu, kad Olegas nėra vienaplanė asmenybė. Jo įvaizdis, sakyčiau, kartais kinta labai greitai. Vieną Olegą žinome, kaip žmogų, kuriam reikia žemai nulenkti galvą dėl to, ką jis daro dėl paramos Ukrainai. Kas stebi jo, kaip tik komiko veiklą, turi kitą įspūdį. Ir yra tada Olego tokia pilietinė-visuomeninė pozicija. Natūralu, kad jis čia turi pakankamai agresyvų toną. Aišku, tas agresyvus tonas pritraukia auditoriją, jis komunikaciškai yra paveikus ir efektyvus“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo R. Urbonaitė.
Politologės manymu, pats O. Šurajevas turėtų pirmiausia įsivertinti, ar neperžengė „raudonų linijų“.
„Iš to video, kurį teko matyti, tai visi ten kalbėjo ta pačia kalba. Kitaip tariant, susidūrė tokie patys su tokiais pačiais. Aišku, stebino kai kurių Seimo narių negebėjimas pasakyti, kieno Krymas ir panašūs dalykai. Bet tie dalykai mūsų nestebina, jei mes tą politinį lauką vienaip ar kitaip analizuojame, matome, žiūrime.
Nežinau, kiek toks performansas yra svarbus ar reikalingas. Diskusijos dėl to turėtų tęstis, bet aš galvoju, ar mes tikrai vieni su kitais norime bendrauti tokiu tonu? Aš taip negalėčiau, Olegas taip gali. Jeigu gali, klausimas, ar tikrai to reikia, ar nėra kitų priemonių?“ – samprotavo pašnekovė.
„Manau, kad rezultatą galima pasiekti kitais būdais, nes nebūtinai atsakymas tuo pačiu yra geriausias variantas“, – pridūrė ji.
Šurajevas atnešė dovanų Širinskienei: vakar susimatchinom tinderyje
Seimo nariams standartai aukštesni, nei Olegui
R. Urbonaitė teigė, kad politikai, su kuriais bendravo O. Šurajevas, gali vaidinti aukas ir mėtytis skambiais pareiškimais, kurie skirti juos mėgstančiai auditorijai.
„Bet man kartais atrodo, kad kai kurie politikai tik ir dirba šitame tiktoko lygyje, kalba tik tam, kad sulauktų daugiau peržiūrų. Bet apie rimtesnį politikos turinį nieko nebegauname“, – tvirtino politologė.
Visgi ji svarstė, ar ir O. Šurajevą mėgstanti auditorija pamatė kažką naujo.
„Aš nedrįsiu kažko tvirtinti, bet abejonių turiu. Klaustukas, ar čia nebuvo pabandyta parodyti tai, kas visiems ir taip aišku. Ar buvo tokių, kurie sužinojo kažką naujo? Turiu dėl to abejonių.
Jeigu nesužinai, gal verta daryti dėl paties veiksmo, bet, man atrodo, kilusios diskusijos rodo situacijos dviprasmiškumą ir, prisipažinsiu, pati sau iki dabar neturiu galutinio atsakymo, kaip tai reikėtų vertinti“, – kalbėjo R. Urbonaitė.
Politologės teigimu, O. Šurajevas priminė visuomenei kai kurių politikų lygį.
„Aš nežinau, ar mes turėtume tokius politikus matyti Seime. Prisipažinsiu, politikams ir Seimo nariams aš taikau gerokai aukštesnius standartus, nei Olegui. O čia, panašu, politikai leidžiasi iki to lygmens, kur neturėtų būti. Aišku, jeigu dirbi tiktokui, tai veikia. Bet norėtųsi, kad Seimo nariai dirbtų ne tik tiktokui“, – sakė R. Urbonaitė.
Armonaitė: Olegas buvo Seimo veidrodis
O. Šurajevo veiksmus įvertino ne vienas valdančiųjų ir opozicijos atstovas. Į situaciją sureagavo jam leidimo į Seimą paprašiusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Olegą Šurajevą į Seimą pasikviečiau ne aš. Jį pasikvietė Agnė Širinskienė. Būtent jos ir grupės Seimo narių klausimuose man, kaip Ekonomikos ir inovacijų ministrei, į kuriuos rimtai turėjau atsakinėti Seimo tribūnoje, dominavo Olego vardas ir pavardė, – feisbuke trečiadienį rašė A. Armonaitė. – Olegas panoro stebėti posėdį, kuriame jo asmeniui skirtas toks dėmesys – jam buvo išrašytas leidimas.“
O. Šurajevas Seime lankėsi A. Armonaitei atsakant į Seimo narių klausimus dėl per Vilniaus knygų mugę pašalintos Sveikatos teisės instituto pandemijos valdymą kritikuojančios knygos reklaminės instaliacijos. Ji buvo pašalinta, kai į „Litexpo“ vadovybę dėl šios instaliacijos bei knygos kreipėsi O. Šurajevas.
A. Armonaitė teigia, jog O. Šurajevas su ja nederino savo veiksmų parlamente ir teigė, kad už jį yra atsakingas pats.
„Ar tai buvo etiškas elgesys? Nemanau. Ar parlamentinis? Irgi ne. Ar man pačiai yra tekę būti tokioje situacijoje, į kurią taip jautriai dabar sureagavo kolegos Seimo nariai, t.y. gauti kamerą į veidą prie sienos ir būti kažkuo pavadintai? Taip, ne kartą“, – rašė parlamentarė.
„Šiandien labiausiai įsižeidę žmonės yra tie, kurie nuo ryto iki vakaro ne vienerius metus kolioja ir visokiais vardais vadina kitus – ar Seimo salėje, ar socialiniuose tinkluose. Ir kai kažkas peržengė ribas jų atžvilgiu, jie tapo labai jautrūs. Ir dar liūdniau, kad ne vienas Seimo narys, paklaustas, kam priklauso Krymas, vakar taip pat negalėjo atsakyti“, – rašė A. Armonaitė.
Vėliau kalbėdama su žurnalistais parlamentarė teigė, jog O. Šurajevo elgesys Seime buvo „Seimo veidrodis“, leidęs daliai parlamentarų, tokių kaip Petras Gražulis, pamatyti, kaip jie kartais atrodo iškoneveikdami kai kurias visuomenės grupes.
„Galiu tik apgailestauti, kad toks elgesys buvo Seime“, – paklausta, ar mato savo atsakomybę, kalbėjo A. Armonaitė.
„Matau tuo požiūriu, kad, matyt, kitą kartą reikia pasišnekėti su žmonėm, kaip parlamente dera elgtis – tokia apimtimi matau“, – pridūrė ji.
TV3 Žinios. Šurajevas Seime įžeidinėjo jam nepatinkančius parlamentarus:
Konservatorių seniūnė: stebina reakcija
Socialiniuose tinkluose sureagavo konservatorių frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Kas stebina, tai reakcija, kad čia yra dugnas ir pasityčiojimas iš Seimo. O nėra pasityčiojimas iš Seimo, kai Seimo narys Bakas mano frakcijos kolegę Seimo salėje išvadina kale, kai Skardžius su Širinskiene žvengia ant suvarpyto šaudymo taikinio užsirašę „gabrielius“, kai Skardžius viešai tyčiojasi iš mano frakcijos kolegos dėl jo kūno sudėjimo, kai Gedvilas tyčiojas ir niekina kolegę dėl šeimyninės padėties. Negirdėjau tuomet dabar susirūpinusiu kolegų reakcijų.
Tai čia viskas ok, tai yra aukštos kultūros ir moralės zenitas? Ar Širinskienės nuolat lašinami nuodai, Žemaitaičio (susitikimuose su rinkėjais raginančio „jūs nedarot nieko, kad sukiltumėte ir duotumėt tiems šimoniams į snukį“) ir Gražulio nuolatiniai išpuoliai apvadinant bei šmeižiant. Čia ok? Net nereikia „žmonių iš šalies“.
Vienas kolega man čia vakar sakė – „tai jei kažkas jūsiškius taip puldinėtų, turbūt nebūtų patenkinti“. Tai jau mus puldinėjo. Kažkieno (Puidoko?Gražulio?) suleisti šeimų maršo dalyviai, be visa ko ir padėjėjus terorizavo. O prie Seimo išvis jau patyliu, kokio lygio „kultūra“ buvo, su tam tikrų politikų finansine parama.
Neteisinu vakar dienos įvykio. Ne apie tai. Apie veidmainystę, apie tai, kai kitus nuolat bullini, tyčiojies bei puldinėji, ir kai iš kažkur gauni atgal, tada jau pragysti apie aukštą kultūrą, kuri iki tol tau buvo nepasiekiama kaip miražas.
Todėl noriu priminti apie kai kurių Seimo narių nuolatinius pasireiškimus Seime bei kviečiu visus kolegas būti principingais ir kai kitąkart tam tikra leksika skambės Seimo salėje atrasti principingumo ir atitinkamai reaguoti“, – rašė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Širinskienė: čia nauja politinė kultūra?
Socialiniuose tinkluose į O. Šurajevo vizitą sureagavo ir A. Širinskienė, kuriai komikas teigė norėjęs padovanoti šokoladą.
„Premjerės patarėjas šiandien įsijautė į savo pareigas ir ėmėsi daryti tvarką Seime: rėkavo iš antro aukšto balkono ir buvo pirmininkaujančio Razmos iš ten išprašytas (Razma pakvietė apsaugą), trukdė Seimo narių slaptam balsavimui, tad galiausiai buvo išmestas ir iš Seimo. Suprantu, kad rinkimai. Manau, kad pinigai. Ir liberalams su konservatoriais reikia verkiant laimėti Vilniuje.
Bet man kitas dar klausimas. LRT direktorei, kuri laisvalaikiu užsiima mobingu. Ką patvirtina ir Lietuvos žurnalistų sąjunga vakarykščiame kreipimęsi. O Jūs, LRT, neplanuojat priimti sprendimų dėl valstybės kūrėjo statuso? Viskas tvarkoj, kai jūsų apdovanotas kūrėjas kalba keiksmais ir bliauna Seimo posėdžių salėje? Ar čia tokia nauja politinė kultūra, kurią sistemingai kuriate patapę propagandiniu kanalu su „labas rytas, ministre“ lygio laidomis? Ne gėda nacionaliniam transliuotojui?“ – feisbuke rašė A. Širinskienė.
Veryga klausia, kur yra riba
O. Šurajevo veiksmais parlamente pasipiktino ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Aurelijus Veryga.
„Nepriklausomai nuo mūsų daromų gerų darbų, jie mūsų neatleidžia nuo prievolės laikytis padorumo, viešos tvarkos. Aš norėčiau paklausti žmonių, kurie įdeda daug darbo ir pastangų rinkdami lėšas kovojančiai Ukrainai, ar tikrai kai kurių kolegų elgesys tam tikra prasme nediskredituoja ir jūsų? Ar tikrai darant gerus darbus visa kita gali daryti kaip sugalvojęs? Kur yra riba?
Nekomentavau anksčiau išplatintų vieno veikėjo video apie tai, ką turėtų čiulpti Zuokas, bet tai, kas vyko šiandien Seime, kai įžūliai buvo tyčiojamais, provokuojama, įžeidinėjama, visa tai filmuojama ir naudojama naujoms patyčioms manau peržengia bet kokias ribas.
Jei visokie keiksmažodžiai ir įžeidinėjimai būtų išsakyti kam nors viešoje vietoje, tai matyt būtų traktuojam kaip viešosios tvarkos pažeidimas. O Seime tai galima daryti? Aš žinau, koks melagis ir pasakų sekėjas yra Žemaitaitis, ir suprantu, kad jis gali išvesti iš kantrybės. Bet tai nesuteikia teisės elgtis taip pat, ar net blogiau.
Ar ne fantazmagoriškai atrodo tuomet kai šiam asmeniui teikiami apdovanojimai už "valstybės kūrimą" ir jis, kaip teigiama patarinėja premjerei. Ir ką jis pataria? Tą patį, ką pataria Zuokui?“, – samprotavo A. Veryga.
Šurajevo benefisas Seime: dovanos Širinskienei ir klausimai Puidokui
Antradienį komikas ir visuomenininkas Olegas Šurajevas pasirodė Seime. Jis atėjo į parlamentą įteikti dovanos Seimo narei Agnei Širinskienei.
„Atėjau į Seimą padovanoti Agnei Širinskienei šokoladą, kol kas ignoruoja. Žiūrim, kaip ten toliau bus“, – tai rašė O. Šurajevas socialiniuose tinkluose ir įsidėjo nuotrauką prie sienelės, kur žurnalistai paprastai parlamente kalbina Seimo narius.
Seime esantiems TV3 žurnalistams komikas teigė, kad su politike vakar susipažino pažinčių programėlėje „Tinder“.
„Leidimą išrašė pati Agnė Širinskienė. Vakar susimatchinom tinderyje, o šiandien jau ojojoj, aš jau tavęs nebepažįstu. Jausmai yra jausmai“, – teigė O. Šurajevas.
Olegas Šurajevas SeimeVėliau O. Šurajevas nusitaikė į Mindaugą Puidoką. Pirmiausia paklausė, ar gali imti interviu rusiškai. Politikas atsakė, kad su psichiškai neįgaliais asmenimis nebendrauja.
„Kodėl jūs palaikote Rusijos ir Putino agresiją prieš Ukrainą?“ – politiko klausė O. Šurajevas.
M. Puidokas nebuvo linkęs atsakyti į O. Šurajevo klausimus. Vėliau komikas kreipėsi į slaptą balsavimą susirinkusius Seimo narius.
„Jeigu norite sužinoti Putino penio skonį, klauskite pas Mindaugą Puidoką. Čia vyksta balsavimas, ar skanus Putino penis. Aš manau, kad Puidokas pasakys, kad labai skanus“, – kalbėjo O. Šurajevas.
Vėliau O. Šurajevas kreipėsi į Saulių Skvernelį kaip į Saulių Balandį.