JAV valstybės sekretoriaus R. Tillersono vizitas bus pirmasis JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos pareigūno vizitas Rusijoje.
„Al Jazeera“ žurnalistas Rorys Challandsas, dirbantis Maskvoje, teigia, kad bombardavimo pasekmės JAV-Rusijos santykiams labai priklausys nuo to, ar tai bus vienkartinis veiksmas, ar bus imamasi ir tolimesnių veiksmų. Anot žurnalisto, po bombardavimo keliamas klausimas, kodėl Rusijos „S300“ ir „S400“ oro gynybos sistemos nesustabdė raketų ir ar Rusija buvo įspėta apie artėjantį smūgį.
Pentagonas pareiškė, kad tam tikras įspėjimas per tokiu atveju įprastą ryšį tarp dviejų šalių buvo pasiųstas, tačiau R. Tillersonas sakė, kad jokio Maskvos sutikimo nebuvo siekiama.
„Rusijos-JAV santykiai buvo pasitaisę pirmosiomis Trumpo administracijos dienomis, tačiau, manau, kad dabar jau kurį laiką Maskva iš naujo įvertina Donaldą Trumpą. Santykiai blogėja ir suduotas smūgis tikrai nepadės“, - sako žurnalistas.
Rusijos ekspertas ir „New Haven University“ docentas Matthewas Schmidtas „Al Jazeera“ sakė, kad Rusija gali imtis kelių žingsnių tam, kad padidintų spaudimą JAV, jei ši toliau bombarduos Assadą. Jei Vašingtonas pasitelks pilotuojamus lėktuvus, Rusija gali į juos nukreipti radarus, kad parodytų, jog „jei mes norėtume jus nušauti, mes galėtume tai padaryti“.
Buvęs JAV gynybos sekretorius Lawrence'as Kornas mano, kad Rusija tylomis yra nusivyllusi dėl Sirijos prezidento veiksmais. „Manau, kad Maskva nenorėjo, jog JAV turėtų priežastį pulti Assadą“, - sako ekspertas.
Anot jo, susidariusi situacija taip pat gali išjudinti Ženevos taikos procesą dėl Sirijos.
„Rusai gali pasakyti „mes nenorime to daugiau eskaluoti“. Taigi, manau, kad tai gali vesti prie laikinų paliaubų, kai susijusios pusės kalbasi, dalijasi įtakos zonas ir galiausiai sutaria, kad Assadas galimai galėtų pasitraukti iš valdžios 2020 metais“, - spėja docentas.
R. Tillersonas, kalbėdamas iš karto po to, kai buvo paskelbta apie smūgius, pareiškė, kad Rusija „nesugebėjo išpildyti savo pareigų“ įgyvendinant 2013 metais pasiektą susitarimą dėl Sirijos cheminių ginklų arsenalo sunaikinimo.
„Taigi, arba Rusija bendrininkauja, arba Rusija yra nekompetentinga ir nesugeba išpildyti prisiimtų įsipareigojimų“, - aiškina Tillersonas.
Nepaisant Trumpo kampanijos kalbų apie tai, kaip bus gerinami santykiai su Rusija, nei viena JAV partija nenori to imtis, aiškina analitikai. Net mažos nuolaidos Kremliui iš karto sulauktų Trumpo priešininkų reakcijos, kad prezidentas, nuolatos ir dosniai gyręs Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, klauso Rusijos lyderio. JAV valstybės departamentas patvirtino, kad R.Tillersonas kalbėjosi telefonu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu po antradienį įvykdytų įtariamų cheminių atakų. Rusija tvirtina, kad per Sirijos valdžios atakas iš oro buvo pataikyta į sukilėlių sandėlius, kuriuose buvo gaminami cheminiai ginklai. JAV tokius teiginus aktyviai kvestionuoja.
R. Tillersono artimi ryšiai su Rusija – Putinas jam yra įteikęs „Draugystės ordino“ apdovanojimą – leido kilti rimtam susirūpinimui per jo paskyrimo procesą. Tačiau nuo tada jis pasirodė kaip vienas blaiviausiai mąstančių apie Rusiją Trumpo administracijos atstovų. Valstybės departamento pareigūnai R. Tylersono vizitą į Rusiją vadina „tiriamuoju“, kurio tikslas yra įvertinti, koks yra bendradarbiavimo potencialas. Taip pat pridedama, kad kol kas nėra jokių sprendimų stiprinti bendradarbiavimą. Tillersonas gali susitikti arba ne su prodemokratiškais aktyvistais Rusijoje, tai dar nėra nuspręsta.
JAV ir Rusijos santykiai labai suprastėjo 2014 metais dėl Krymo okupacijos. Už tai Obamos administracija ir Vakarų valstybės nubalsavo dėl skausmingų ekonominių sankcijų Rusijai. Kol kas jas išlaikyti yra pasižadėjęs ir Trumpas.
Iki antradienį įvykusios įtariamos cheminės atakos Sirijoje, Trumpas ir jo patarėjai tvirtino, kad pagrindinis darbas Sirijoje buvo kova su teroristine „Islamo valstybe“, o ne Basharo pašalinimas iš posto. Ir būtent tokia politika derėjo su Rusijos bent jau viešai deklaruojamu tikslu Sirijoje.
M. Schmidtas pareiškė „AL Jazeera“, jog tikėtina, kad Rusija vetuos bet kokius atsakomuoosius veiksmus į įtariamas chemines atakas Jungitnių Tautų Saugumo Taryboje. Pasak eksperto, be didelio karių, kovojančių ant žemės, skaičiaus, JAV raketų ataka greičiausiai niekaip nepakeis konflikto eigos.
„Putinas žiūrės į Trumpą ir sakys, kad „Trumpas yra silpnas“. Tai, kad Trumpas ėmėsi bombardavimo paveiktas emocijų, kad tai nebuvo gerai apmąstytas žingsnis. Trumpas nėra žaidėjas šachmatais, o štai Putinas žaidžia ilgalaikį, lėtą, trijų dimensijų šachmatų partiją. Taigi, Putinas mato Trumpą kaip žadimo priemonę, o ne žaidimo partnerį, nes Trumpas nėra jo lygio strategas, - mano M. Schmidtas.